ՄԱԿ-ը կոչ է արել կանանց իշխանություն տալ 03/08/2018   12:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Միացյալ ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշը տեսադիմումով է հանդես եկել՝ նվիրված Կանանց միջազգային օրվան: Տեսահոլովակը հրապարակվել է YouTube-ում՝ ՄԱԿ-ի նորությունների ծառայության ալիքում:
«Մենք ապրում ենք աշխարհում, որտեղ իշխում են տղամարդիկ ու որի մշակույթում գերակշռում են տղամարդիկ: Դա վերաբերվում է ինչպես կառավարություններին, պետական մարմիններին ու մասնավոր սեկտորին, այնպես էլ՝ ՄԱԿ-ի նման միջազգային կազմակերպություններին: Այսպիսով, գենդերային հավասարության գլխավոր հարցը իշխանության հարցն է: Եվ այդ պատճառով մեր ամենագլխավոր խնդիրն է կանանց իշխանություն տալ»,- ասել է նա:
Ըստ lenta.ru-ի, Գուտերիշը հավելել է, որ կազմակերպությունը հասել է հավասարության ավագ ղեկավարների խմբում և մտադիր է հասնել դրան բոլոր երկրներում ՄԱԿ-ի կառավարիչների մակարդակով:

Генсек ООН призвал дать власть женщинам 03/08/2018   12:33  |  Лента новостей
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш выступил с  видеообращением по случаю Международного женскоого дня. Видеоролик опубликован на канале новостной службы ООН на YouTube.
"Мы живем в мире, в котором доминируют мужчины и в культуре которого доминируют мужчины. Это касается как правительств, государственных органов и частного сектора, так и международных организаций, подобных ООН. Таким образом, главный вопрос гендерного равенства — это вопрос власти. И поэтому наша самая главная задача — дать власть женщинам", — заявил генсек ООН.
По словам Антониу Гутерриша, организация достигла паритета в группе старших руководителей и намерена добиваться его на уровне управленцев ООН во всех странах.