ԱԱԾ-ն բացահայտել է պաշտոնական փաստաթղթեր կեղծող ու իրացնող ՀՀ և օտարերկրյա քաղաքացիներից կազմված խմբի 03/06/2018   11:02  |  Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է Հայաստանի  և օտարերկրյա պետության քաղաքացիներից կազմված խումբ, որը տևական ժամանակ զբաղվել է իրավունք վերապահող և պատասխանատվությունից ազատող պաշտոնական փաստաթղթերի կեղծմամբ ու իրացմամբ։ Այս մասին հայտնում է ԱԱԾ լրատվական ծառայությունը:
Մասնավորապես, ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարուցված քրեական գործով ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ 2016-2017 թվականների ընթացքում հիշյալ խմբի անդամներն իրացնելու նպատակով շուրջ 40 օտարերկրացու անվամբ գունավոր տպիչ սարքերով պատրաստել և համապատասխան գումարի դիմաց նրանց իրացրել են այլ պետությունում զինվորական ծառայությունն անցած լինելու փաստը հավաստող պաշտոնական կեղծ փաստաթղթեր, որոնց հիման վրա այդ քաղաքացիները հետագայում հաշվառման են վերցվել ՀՀ զինկոմիսարիատներում, ստացել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագրեր, միաժամանակ զինծառայությունն անցած լինելու հիմքով ՀՀ-ում ազատվել են պարտադիր զինվորական ծառայությունից։
Բացի այդ, նույն եղանակով կեղծվել և Հայաստանի Հանրապետության ու օտարերկրյա պետությունների մի շարք քաղաքացիներին իրացվել են ՀՀ վարորդական վկայականներ, իրավաբանական նշանակություն ունեցող փաստեր և իրադարձություններ հավաստող՝ ծննդյան, ամուսնության, կրթության, բնակության վայրի և ավտոմեքենայի հաշվառման, ինչպես նաև այլ նմուշների կեղծ փաստաթղթեր, որոնք այնուհետև օգտագործվել են ՀՀ ու օտարերկրյա պետությունների իրավասու մարմիններին ներկայացնելու համար։
Քրեական գործով կատարված խուզարկություններով հայտնաբերվել և առգրավվել են պաշտոնական փաստաթղթերի կեղծման նպատակով օգտագործված սարքերը, դրոշմները, կնիքները և ձևաթղթերը, ինչպես նաև տարբեր ազգությունների շուրջ 140 անձանց վերաբերյալ ՀՀ և օտարերկրյա պետությունների պետական ու տեղական ինքնակառավարման մարմինների և առանձին  կազմակերպությունների անունից կազմված վկայականների ու պաշտոնական այլ փաստաթղթերի նմուշներ։
Քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի («Փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր, տրանսպորտային միջոցների հաշվառման համարանիշներ կեղծելը, իրացնելը կամ օգտագործելը») 1-ին և 2-րդ մասերով մեղադրանք է առաջադրվել 11 անձի, այդ թվում՝ օտարերկրյա պետության քաղաքացի հանդիսացող 1 անձի։ Մեղադրյալներից 4-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանավորումը, իսկ 7-ի նկատմամբ՝ չհեռանալու մասին ստորագրություն։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ օտարերկրյա պետությունների փաստաթղթերը Հայաստանի Հանրապետությունում շրջանառության մեջ գտնվելու և գործի համար էական նշանակություն ունեցող մյուս հանգամանքները բացահայտելու ուղղությամբ:
11:31 14/09/2017Հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀԿ-ի կողմից ապօրինի ձեռնարկատիրության, ինչպես նաև փաստաթղթեր կեղծելու և օգտագործելու դեպքով
17:02 24/03/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՎարկ ստանալու նպատակով կեղծ տեղեկանք է պատրաստել
12:55 29/09/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԿեղծ հաշմանդամության փաստաթղթով 9 տարի ՊՆ-ից կենսաթոշակ է ստացել
15:24 26/09/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՀաշմանդամ ազատամարտիկների համար նախատեսված արտոնություններից օգտվել է կեղծ փաստաթղթեր օգտագործելու միջոցով
14:40 09/06/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԱԱԾ-ն բացահայտել է կեղծ փաստաթղթերի պատրաստման և իրացման հանցավոր գործողությունների շարք (Լուսանկարներ)
18:22 28/04/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԱԱԾ քննիչի միջնորդությամբ կալանավորվել են 4 քաղաքացիներ, որոնց թվում է երգիչներ Մարգարիտա և Վլադիմիր Բարխոյանների ազգականը. Shamshyan.com
16:58 04/03/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՆույն քաղաքացուն երկու տարբեր անձնագրեր են տրվել. գործը ՀՔԾ վարույթում է
15:26 15/12/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՍոցիալական ծառայության տարածքային գրասենյակի տնօրենը իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկանք է տվել. գործը ՀՔԾ-ում է
18:03 18/04/2015  |  Քրեական խրոնիկոնԲանկային կեղծ քաղվածք է ներկայացրել
13:10 10/02/2015  |  Քրեական խրոնիկոնԴատապարտյալը կեղծ տեղեկանք է ներկայացրել քրեակատարողական հիմնարկ. ՀՔԾ

СНБ выявила группу в составе граждан Армении и иностранцев, промышлявшую подделкой и сбытом официальных документов 03/06/2018   11:33  |  Криминальная хроника
В результате проведенных Службой национальной безопасности Армении масштабных оперативно-розыскных и следственных мероприятий раскрыта группа в составе граждан Армении и иностранцев, которая на протяжении длительного времени занималась подделкой и сбытом официальных документов. Об этом сообщает пресс-центр СНБ Армении.
В частности,  по  возбужденному следственным управлением СНБ РА уголовному делу добыты фактические данные о том, что в период с 2016-ого по 2017-ый гг. члены вышеупомянутой группы с целью сбыта с помощью цветного принтера изготовили на имя 40 иностранцев и за соответствующую сумму продали им удостоверяющие факт прохождения ими военной службы в другом государстве поддельные официальные документы, на основе которых эти граждане впоследствии были взяты на учет в военных комиссариатах РА, получили паспорта гражданина Республики Армения. При этом на основании прохождения военной службы они освобождались в РА от обязательной военной службы.
Кроме того, как отмечается в сообщении,  тем же способом были подделаны и проданы иностранцам водительские удостоверения, а также другие удостоверяющие факты и события юридического значения фальшивые документы, которые затем использовались для предъявления компетентным органам Армении и других зарубежных стран.
В ходе проведенных в рамках уголовного дела обысков были обнаружены и изъяты устройства, использованные для подделки официальных документов, штампы, печати и бланки, а также образцы свидетельств и других официальных документов касательно 140 человек различной национальности, составленных от имени органов государственной власти и местного самоуправления.
“На основе достаточной совокупности добытых по уголовному делу доказательств обвинение по частям 1 и 2 статьи 325(Подделка, сбыт или использование документов, штампов, печатей, бланков, государственных номеров транспортных средств, совершенные группой лиц по предварительному сговору") УК РА предъявлено 11 лицам, в том числе одному иностранному гражданину. В отношении четверых обвиняемых избрана мера пресечения в виде заключения под стражу, а остальных  семерых   - подписки о невыезде.  Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются необходимые меры, направленные на  установление других имеющих существенное значение для уголовного дела обстоятельств”, - говорится в сообщении.