Բարձրագույն դատական խորհրդի առաջին կազմի հինգ անդամների պաշտոնների համար առաջադրել են թեկնածուներ 02/23/2018   12:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արա Բաբլոյանը հանդես է եկել Բարձրագույն դատական խորհրդի առաջին կազմի հինգ անդամների ընտրությունների անցկացման մասին հայտարարությամբ, որում մասնավորապես ասվում է.
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 144-րդ հոդվածի 2-րդ մասով եւ «Դատական օրենսգիրք» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 166-րդ հոդվածի 5-րդ մասով սահմանված կարգով Ազգային ժողովի «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն» եւ «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցություններն Ազգային ժողովի կողմից ընտրվող Բարձրագույն դատական խորհրդի առաջին կազմի հինգ անդամների պաշտոնների համար առաջադրել են թեկնածուներ:
Համաձայն «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 144-րդ հոդվածի 5-րդ մասի՝ Բարձրագույն դատական խորհրդի առաջին կազմի հինգ անդամների առաջին պաշտոնում ընտրության հարցի քննարկումը կսկսվի ՀՀ Ազգային ժողովի փետրվարի 27-ի նիստում՝ ժամը 10:30-ին, իսկ մյուս չորս պաշտոններում ընտրությունների մասին հարցերը կքննարկվեն նախորդ պաշտոնում ընտրության հարցի քննարկումն ավարտվելուց անմիջապես հետո»:

Парламент Армении обсудит вопрос об избрании пяти членов членов первого состава Высшего судебного совета на следующей неделе 02/23/2018   12:22  |  Лента новостей
Председатель Национального собрания Армении Ара Баблоян в пятницу, 23-го февраля, выступил с заявлением о проведении выборов 5 членов первого состава Высшего судебного совета. Об этом сообщает пресс-служба парламента.
Как отмечается в заявлении, парламентские фракции Республиканской партии Армении (РПА) и АРФ “Дашнакцутюн” (АРФД) , в порядке, установленном 2-й частью ст.144 конституционного закона РА “Регламент НС” и 5-й частью ст.166 конституционного закона РА “Судебный кодекс”, выдвинули кандидатуры на должности избираемых Национальным Собранием пяти членов первого состава Высшего судебного совета
Согласно   5-й части ст.144 конституционного закона РА “Регламент НС”, обсуждение вопроса об избрании на первую должность пяти членов первого состава Высшего судебного совета  начнется на заседании НС 27 февраля, в 10:30 часов, а вопросы избрания на остальные четыре должности будут обсуждены непосредственно после завершения обсуждения вопроса избрания  на предыдущую должность.