Ստորագրեցին Հայաստան - Եվրոպական միություն գործընկերության առաջահերթությունների իրագործման մասին փաստաթուղ 02/21/2018   18:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 21-ին աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Եվրոպական Միության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինիի հետ։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարին` Եվրամիության բարձր ներկայացուցիչը շնորհակալություն հայտնեց Արևելյան գործընկերության բրյուսելյան գագաթաժողովին Հայաստանի դրական ներգրավվածության համար։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ֆեդերիկա Մոգերինին գոհունակություն հայտնեցին ՀՀ-ԵՄ բարձր մակարդակի պարբերական շփումների կապակցությամբ։
Զրուցակիցներն անդրադարձան ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի Հայաստանի կողմից վավերացումից հետո փաստաթղթի մի շարք դրույթների իրականցմանը:
Նախարար Նալբանդյանն ու Բարձր ներկայացուցիչ Մոգերինին արծարծեցին Գործընկերության խորհրդի անդրանիկ նիստի նախապատրաստմանը վերաբերող հարցերին։
Հանդիպմանը հանգամանալից քննարկվեցին Հայաստան - Եվրոպական միություն համագործակցությանը, ԵՄ տարբեր, մասնավորապես` COSME և «ՀՈՐԻԶՈՆ 2020» ծրագրերին Հայաստանի մասնակցությանը, Ընդհանուր ավիացիոն գոտու մասին համաձայնագրի շուրջ բանակցություններին առնչվող հարցեր։ Երկուստեք գոհունակություն հայտնվեց հաջորդ ամիս «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրին Հայաստանի միանալու կապակցությամբ։
ԱԳՆ ղեկավարը շնորհակալություն հայտնեց Եվրոպական միությանը՝ անկախությունից ի վեր Հայաստանի զարգացմանը ցուցաբերած օժանդակության համար, ինչը, նախարարի բնորոշմամբ, նշանակալի դեր է խաղացել Հայաստանում բարեփոխումների իրականացման և ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման համար։
Հայաստանի ԱԳՆ և ԵՄ արտաքին գործողությունների ծառայության միջև փոխգործակցության համատեքստում անդրադարձ արվեց ԱԳՆ դիվանագիտական դպրոցին Եվրոպական միության աջակցության հարցերին։
Հայաստանի արգործնախարարն ու ԵՄ Բարձր ներկայացուցիչը մտքեր փոխանակեցին միջազգային և տարածաշրջանային հրատապ խնդիրների շուրջ։ Էդվարդ Նալբանդյանը Ֆեդերիկա Մոգերինիին ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների համատեղ ջանքերը:
Հանդիպման ավարտին Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ֆեդերիկա Մոգերինին, որպես Հայաստան-ԵՄ համագործակցության խորհրդի համանախագահներ, ստորագրեցին Հայաստան - Եվրոպական միություն գործընկերության առաջահերթությունների իրագործման մասին փաստաթուղթը։

Налбандян и Могерини подписали документ о реализации приоритетов партнерства Армения-ЕС 02/21/2018 18:52 | Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в Брюсселе министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня, 21-го февраля, встретился с Верховным представителем Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности, заместителем главы Еврокомиссии Федерикой Могерини. Об этом сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
Верховный представитель ЕС поблагодарила за позитивное участие Армении в брюссельском саммите Восточного партнерства.
Эдвард Налбандян и Федерика Могерини выразили удовлетворение периодическими контактами между Арменией и Евросоюзом на высшем уровне.
Собеседники коснулись реализации ряда положений Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между РА и ЕС после того, как Армения ратифицирует документ.
Эдвард Налбандян и Федерика Могерини также затронули вопросы, касающиеся подготовки первого заседания Совета партнерства.
В ходе встречи обстоятельно обсуждались вопросы сотрудничества между Арменией Европейским союзом, участия Армении в различных программах ЕС, в частности COSME и Horizon 2020, переговоры вокруг Соглашения об общей авиационной зоне. Стороны выразили удовлетворение присоединением Армении в следующем месяце к программе “Творческая Европа”.
Глава МИД Армении поблагодарил Европейский Союз за содействие, оказываемое развитию Армении с момента обретения РА независимости, что, по словам министра, сыграло весомую роль в проведении реформ и развитии институционального потенциала в Армении.
Глава внешнеполитического ведомства Армении и Верховный представитель ЕС обменялись мнениями по актуальным международным и региональным вопросам. Налбандян представил Могерини совместные усилия Армении и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленные на исключительно мирное урегулирование карабахского конфликта.
Под занавес встречи Эдвард Налбандян и Федерика Могерини как сопредседатели Совета сотрудничества Армения-ЕС подписали документ о реализации приоритетов партнерства Армения-Европейский союз.