Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առևտրաշրջանառությունը 2017-ին աճել է 26,1 տոկոսով 02/20/2018   13:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահներ՝ ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի և ՌԴ տրանսպորտի նախարար Մաքսիմ Սոկոլովի գլխավորությամբ ՀՀ կառավարությունում տեղի է ունեցել ՀՀ և ՌԴ միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 18-րդ նիստը: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Վարչապետ Կարապետյանը գոհունակությամբ ընդգծել է, որ այն, ինչ նախանշվել էր 2017 թվականի համար՝ գործնականում իրականացվել է:
«Ունենք աճ՝ բոլոր ցուցանիշներով: Մաքսիմ Սոկոլովի հետ առանձնազրույցում նախանշել ենք հնարավոր զարգացման բոլոր կետերը և մեր հարաբերությունների դիվերսիֆիկացման ուղիները: Մեր տվյալներով՝ 2017-ի ընթացքում հայ-ռուսական առևտրաշրջանառությունն աճել է 26,1 տոկոսով, Հայաստանից արտահանումը՝ 44,6 տոկոսով, ներմուծումը՝ 19,1 տոկոսով»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը: Անդրադառնալով Հայաստանի տնտեսական ցուցանիշներին՝ վարչապետն ընդգծել է, որ 2017-ին տնտեսական ակտիվությունն աճել է 7,7 տոկոսով, արտաքին առևտրաշրջանառությունը՝ 26,9, արտահանումը՝ 25,2, ներմուծումը՝ 27,8, ծառայությունների մատուցման ոլորտում աճը կազմել է  14,4 տոկոս, արդյունաբերության աճը՝ 12,6 տոկոս, գնաճը կազմել է 2,6 տոկոս:
«2018-ի հունվարին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ տնտեսական ակտիվության աճը կազմել է 10,2 տոկոս, արդյունաբերութան աճը՝ 13,9, շինարարության աճը՝ 19,7, արտաքին առևտրաշրջանառության աճը՝ 47,6, արտահանման աճը՝ 45,2, ներմուծման աճը՝ 48,9, ծառայությունների մատուցման աճը՝ 15,5 տոկոս: Գտնվում ենք զարգացման լավ թրենդի վրա և շահագրգռված ենք, որպեսզի դրան առավելագույնս մասնակցեն մեր ռուսաստանցի բարեկամներն ու գործընկերները»,- նշել է կառավարության ղեկավարը՝ շեշտելով, որ միջկառավարական հանձնաժողովը հայ-ռուսական երկկողմ համագործակցության կարևորագույն հարթակներից է: Վարչապետը տեղեկացրել է, որ Մաքսիմ Սոկոլովի հետ պայմանավորվել են տարբեր ուղղություններով սահմանել կոնկրետ պատասխանատուների՝ ծրագրերն առաջ մղելու համար: «Այսօր Հայաստանը լինելով ոչ մեծ շուկա՝ կարող է մեր գործընկերներին, ներդրողներին ներգրավել նրանով, որ ԵԱՏՄ-ի անդամ է, ունի արտոնյալ մուտքեր դեպի 180 միլիոնանոց եվրասիական շուկա: Քննարկման կարևոր թեմա է եղել Մեղրի ազատ տնտեսական գոտին՝ ԵԱՏՄ-ի և Իրանի հետ ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի ստորագրման ծրագրերի համատեքստում: Կարծում եմ, որ այս հարթակը կլինի շատ յուրահատուկ»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը՝ կարևորելով ռուսական կապիտալի մուտքն ազատ տնտեսական գոտի:
Վարչապետի խոսքով՝ պետություն-մասնավոր համագործակցության շրջանակում բիզնեսի մոտ մեծ հետաքրքրություններ է տեսնում նաև շինարարության ոլորտում ծրագրերի իրականացման առումով, մասնավորապես, ճանապարհաշինության, ջրամբարաշինության և այլ ուղղություններով: Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ ծրագրերի իրականացման մեծ ներուժ է տեսնում ռուս-հայկական ներդրումային հիմնադրամի, Ռուսաստանում ներմուծման փոխնարինման, գյուղտեխնիկայի լիզինգային ծրագրերի շրջանակում:
«Հաշվի առնելով նաև ԵՄ-ի հետ GSP+, ԱՄՆ-ի, Կանադայի, Ճապոնիայի, Շվեյցարիայի, Նորվեգիայի հետ GSP առևտրային համակարգերի հնարավորությունները՝ մենք պատրաստ ենք Հայաստանում ռուսական կապիտալի համար ստեղծել հարմարավետ պայմաններ, որպեսզի վերջինս իր հետաքրքրություններից ելնելով այստեղ գործունեւթյուն ծավալի»,- նշել է Կարեն Կարապետյանը:
ՌԴ տրանսպորտի նախարար, ՀՀ և ՌԴ միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Մաքսիմ Սոկոլովը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Կարեն Կարապետյանին՝ միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակում կատարված աշխատանքին տրված կառուցողական գնահատականի համար: Նա նշել է, որ հանձնաժողովի վերջին՝ 2016թ. հուլիսին կայացած նիստից հետո բազմաթիվ հանդիպումներ են եղել և´ երկկողմ ձևաչափով, և´ միջկառավարական հանձնաժողովի անդամների, և´ երկու երկրների գերատեսչությունների միջև: «Մեր փոխգործակցությունը մշտապես գտնվել է բարձր մակարդակի վրա, և կարելի է ասել, որ այժմ այն նոր աստիճանի է հասել, և դա արտացոլվում է նաև տնտեսական արդյունքներում: Բացարձակ թվերով ասած՝ երկկողմ ապրանքաշրջանառությունը մեր համագործակցության պատմության ընթացքում ռեկորդային մակարդակի է հասել՝ ավելի քան 1 մլրդ 700 մլն ԱՄՆ դոլարի: Ուրախալի է, որ մեծ տեմպով աճում է նաև ռուսաստանյան շուկա հայաստանյան արտադրանքի մատակարարման ծավալը. մեր գնահատականներով՝ նախորդ տարվա ընթացքում այն աճել է ավելի քան մեկ երրորդով՝ 2016 թ. համեմատ: Մենք դա կապում ենք ոչ միայն մեր՝ Ռուսաստանի և Հայաստանի տնտեսությունների կայուն զարգացման, այլև Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում ինտեգրացիայի խորացման հետ», - ընդգծել է Մաքսիմ Սոկոլովը:
Ռուսաստանի տրանսպորտի նախարարը համակարծիք է եղել ՀՀ վարչապետի հետ, որ ԵԱՏՄ-ին անդամակցելով՝ Հայաստանն ավելի քան 180 միլիոն բնակչություն ունեցող շուկա մուտք գործելու հնարավորություն է ստացել, որի շրջանակում երաշխավորված են ապրանքների ազատ տեղաշարժը, մաքսային հսկողության բացակայությունը, սանիտարական, բուսասանիտարական և անասնաբուժական վերահսկողության միասնական կանոնները: «Այդ ամենը Հայաստանի կառավարության կողմից գործադրվող ջանքերի հետ մեկտեղ նախադրյալներ է ստեղծում Հայաստանում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների հոսքը մեծացնելու համար, և մենք տեսնում ենք ռուսաստանյան կապիտալի հետաքրքրվածությունը: Այսօրվա հանդիպմանը մասնակցում են մեր գործընկերները, ովքեր պլանավորում են զարգացնել իրենց ծրագրերը և´ ճանապարհաշինության, և´ պետություն-մասնավոր համագործակցության, և´ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառներում, մեր համագործակցության բոլոր ոլորտներում: Այդ թվում, իհարկե, մենք առաջին հերթին մեծ պոտենցիալ հետաքրքրություն ենք տեսնում Ձեր նշած ոլորտներում», - նշել է ՌԴ տրանսպորտի նախարարը:
Նիստում նախ ներկայացվել և ի գիտություն է ընդունվել ՀՀ և ՌԴ միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նախորդ նիստի արձանագրության կատարման վերաբերյալ երկու կողմերի պատասխանատու քարտուղարների հաղորդումը, ապա անցում է կատարվել օրակարգային հարցերին: Անդրադարձ է կատարվել էներգետիկայի, տրանսպորտի, արդյունաբերության, ավիացիայի ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը, այդ թվում՝ փոքր ավիացիայի զարգացման, ռուսական ավիաընկերություններին գործունեության հինգերորդ ազատության աստիճան տրամադրելու հարցին, զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցությանը, հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային ֆորումի անցկացմանը և այլ թեմաների:
Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շրջանակում  կայացել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանի և ՌԴ տրանսպորտի նախարար Մաքսիմ Սոկոլովի առանձնազրույցը: Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ռուսական համագործակցության օրակարգին առնչվող մի շարք հարցեր, կարևորել են հայ-ռուսական առևտրատնտեսական հարաբերությունների սերտացմանը և առևտրաշրջանառության ակտիվացմանն ուղղված շարունակական քայլերը: Այս համատեքստում, կողմերն անհրաժեշտ են համարել հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի ակտիվ աշխատանքը և կանոնավոր հանդիպումները:
14:23 22/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի արտգործնախարարն ընդունեց Ռուսաստանի փոխարտգործնախարարին
13:27 21/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահը ներկա է գտնվել «Հայաստան-Ռուսաստան. բարեկամություն՝ կոփված դարերով» պատմավավերագրական ցուցահանդեսի բացմանը

В Ереване состоялось 18-е заседание межправкомиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и РФ 02/20/2018   16:58  |  Лента новостей
18-е заседание межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между РА и РФ состоялось в правительстве Армении.
Как сообщает пресс-служба правительства Армении, заседание проходило под председательством сопредседателей Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Российской Федерацией – премьер-министра РА Карена Карапетяна и министра транспорта РФ Максима Соколова
Премьер-министр Карапетян с удовлетворением подчеркнул, что практически всë, что было намечено на 2017 год, выполнено.
«Имеем рост практически по всем показателям, и мы общаясь с Максимом Юрьевичем отметили возможные точки роста и пути диверсификации наших отношений. По нашим данным, в течение 2017 года товарооборот между нашими странами увеличился на 26,1%, при этом экспорт из Армении вырос на 44,6%, а импорт – на 19,1%», - сказал Карен Карапетян.
Коснувшись экономических показателей Армении, премьер-министр подчеркнул, что в 2017 году рост экономической активности составил 7,7%, рост внешнеторгового оборота – 26,9%, экспорта – 25,2%, импорта – 27,8%, в сфере предоставления услуг рост составил 14,4%, рост объема промышленной продукции – 12,6%, инфляция составила 2,6%.
«В январе 2018 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года рост экономической активности составил 10,2%, рост в промышленности – 13,9%, в строительстве – 19,7%, рост внешнеторгового оборота – 47,6%, рост экспорта – 45,2%, импорта – 48,9%, услуг – 15,2%. Сейчас мы находимся на хорошем подъемном тренде, и мы очень заинтересованы, чтобы в этом подъемном тренде максимально участвовали наши российские друзья и коллеги», - отметил глава правительства, акцентировав, что межправительственная комиссия является одной из важнейших площадок армяно-российского двустороннего сотрудничества.
Премьер-министр проинформировал, что с Максимом Соколовым достигнута договоренность о назначении конкретных ответственных по различным направлениям для продвижения программ.
«Сегодня Армения, будучи небольшим рынком, может привлечь наших партнеров, инвесторов тем, что является членом ЕАЭС, имеет льготный выход на 180-миллионный евразийский рынок. Важной темой обсуждений была Мегринская свободная экономическая зона в контексте программ подписания соглашения между ЕАЭС и Ираном о свободной торговле. Полагаю, что эта площадка будет очень специфической», - сказал Карен Карапетян, отметив важность участия российского капитала в свободной экономической зоне.
По словам премьер-министра, в рамках государственно-частного сотрудничества видна большая заинтересованность бизнеса также в плане реализации программ в сфере строительства, в частности, в направлении строительства дорог и водохранилищ. Карен Карапетян отметил, что видит большой потенциал реализации программ в рамках армяно-российского инвестиционного фонда, импортозамещения в России, программ лизинга сельхозтехники.
«Учитывая также возможности торговых систем GSP+ с ЕС, GSP с США, Канадой, Японией, Швейцарией, Норвегией, мы готовы создать в Армении для российского капитала комфортные условия, чтобы он осуществлял здесь деятельность исходя из своих интересов», - отметил Карен Карапетян.
Министр транспорта РФ, сопредседатель Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Российской Федерацией Максим Соколов поблагодарил премьер-министра Карена Карапетяна за конструктивную оценку работы, выполненной в рамках межправительственной комиссии. Он отметил, что после состоявшегося в июле 2016 года последнего заседания комиссии были многочисленные встречи и в двустороннем формате, и между членами межправительственной комиссии, и между ведомствами двух стран.
«Наше сотрудничество всегда находилось на высоком уровне, и можно сказать, что сейчас оно достигло новой ступени, и это отражено также в экономических результатах. Говоря в численном выражении, двусторонний товарооборот достиг рекордного в истории нашего сотрудничества уровня – более 1 млрд 700 млн долларов США. Отрадно, что большими темпами растет также объем поставок армянской продукции на российский рынок: по нашим оценкам, в течение предыдущего года он вырос более чем на треть по сравнению с 2016 годом. Мы это связываем не только с устойчивым развитием наших экономик – России и Армении, но и с углублением интеграции в рамках Евразийского экономического союза», - подчеркнул Максим Соколов.
Министр транспорта России выразил единое с премьер-министром РА мнение относительно того, что с членством в ЕАЭС Армения получила возможность выхода на имеющий более 180 миллионов населения рынок, в рамках которого гарантированы свободное движение товаров, отсутствие таможенного контроля, единые правила санитарного, фитосанитарного и ветеринарного контроля. «Все это наряду с прилагаемыми правительством Армении усилиями создает предпосылки для увеличения притока прямых иностранных инвестиций в Армению, и мы видим заинтересованность российского капитала. В сегодняшней встрече участвуют наши партнеры, которые планируют развивать свои программы и в сфере дорожного строительства, и в области государственно-частного сотрудничества, и в сфере информационных технологий, во всех областях нашего сотрудничества. В этом числе, конечно, мы в первую очередь видим большой потенциальный интерес в указанных Вами областях», - отметил министр транспорта РФ.
На заседании сперва было заслушано и принято к сведению сообщение ответственных секретарей сторон о выполнении протокола предыдущего заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между РА и РФ, затем началось рассмотрение вопросов повестки дня.
Были обсуждены вопросы расширения сотрудничества в сферах энергетики, транспорта, промышленности, авиации, в том числе касающиеся развития малой авиации, предоставления пятой степени свободы деятельности российским авиакомпаниям, сотрудничества в сфере туризма, проведения армяно-российского межрегионального форума и другие темы.
В рамках заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Российской Федерацией состоялась беседа премьер-министра Карена Карапетяна и министра транспорта РФ Максима Соколова с глазу на глаз.
Собеседники обсудили ряд вопросов повестки дня армяно-российского сотрудничества, была подчеркнута важность продолжения шагов, направленных на углубление армяно-российских торгово-экономических отношений и активизацию торгового оборота. В этом контексте стороны отметили необходимость активной работы армяно-российской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству и проведения регулярных встреч.