Հայաստանի եւ Շվեյցարիայի խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարները քննարկել են համագործակցության հեռանկարները 02/07/2018   14:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը հանդիպում է ունեցել Շվեյցարիայի Համադաշնության Դաշնային ժողովի գլխավոր քարտուղար, Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիայի նախագահ Ֆիլիպ Շվաբի հետ, ով ընդգրկված է այս օրերին Հայաստանում գտնվող Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի պատվիրակության կազմում: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում Արա Սաղաթելյանը ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում եւ աշխատակազմում ընթացող բարեփոխումները, որոնք բխում են սահմանադրական փոփոխություններով պայմանավորված խորհրդարանի նոր դերի ստանձնմամբ:
ՀՀ ԱԺ գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ աշխատակազմում բարեփոխումների հրամայականը պայմանավորված է փորձագիտական ու վերլուծական կարողությունների եւ խորհրդարանական վերահսկողության մեխանիզմների զարգացման անհրաժեշտությամբ, որի ուղղությամբ արդեն իրականացվում են համապատասխան գործողություններ: Արա Սաղաթելյանը շվեյցարացի գործընկերոջը ներկայացրել է նաեւ «Բաց խորհրդարան» նախաձեռնության շրջանակում իրականացվող աշխատանքները:
Շվեյցարիայի Համադաշնության Դաշնային ժողովի գլխավոր քարտուղարը, ընդգծելով խորհրդարանական վերահսկողության հարցում Շվեյցարիայի առաջադեմ փորձը, փորձի փոխանակման պատրաստակամություն է հայտնել:
Գլխավոր քարտուղար Ֆիլիպ Շվաբը, նշելով, որ Շվեյցարիայի օրենսդիր մարմնի աշխատակազմը փորձագիտական կարողությունների լուրջ ներուժ ունի, առաջարկել է աշխատանքային տարբեր ձեւաչափերով այս հարցում համագործակցել ՀՀ խորհրդարանի աշխատակազմի հետ: Կողմերը քննարկել են երկու երկրների խորհրդարանների աշխատակազմերի միջեւ երկարատեւ համագործակցության հնարավորությունները:
ՀՀ ԱԺ գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը տեղեկացրել է, որ Հայաստանի խորհրդարանի աշխատակազմը Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիային անդամակցելու հայտ է ներկայացրել, որի քննարկումը նախատեսված է Ասոցիացիայի գործադիր կոմիտեի առաջիկա նիստի ընթացքում` 2018 թվականի մարտի 26-ին, Ժնեւում:
Ֆիլիպ Շվաբը ողջունել է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի` Ասոցիացիային անդամակցելու նախաձեռնությունը` փաստելով, որ Խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիան կարեւոր հարթակ է գլխավոր քարտուղարների միջեւ համագործակցության եւ փորձի փոխանակման համար: Նա ընդգծել է, որ որպես այդ կառույցի նախագահ եւ գործադիր մարմնի անդամ` ինքն ամենայն ուշադրությամբ կանդրադառնա Հայաստանի անդամակցության հայտին:
Հանդիպման ավարտին կողմերն առաջիկայում տարբեր մակարդակներում աշխատանքային շփումները շարունակելու եւ համագործակցությունը զարգացնելու պատրաստակամություն են հայտնել:

Генеральные секретари аппаратов парламентов Армении и Швейцарии обсудили перспективы сотрудничества 02/07/2018 15:07 | Лента новостей
Руководитель Аппарата-генеральный секретарь Национального Собрания Армении Ара Сагателян провел встречу с генеральным секретарем Федерального собрания (парламента) Швейцарской Конфедерации, председателем Ассоциации генеральных секретарей парламентов в составе Межпарламентского союза Филиппом Швабом. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Филипп Шваб находится в Армении в составе возглавляемой председателем Национального Совета Швейцарской Конфедерации Домиником де Бюманом делегации. В ходе встречи Ара Сагателян представил проводимые в Национальном Собрании Армении и Аппарате НС Армении реформы, которые исходят из новой роли парламента, обусловленной конституционными изменениями.
Ара Сагателян отметил, что императив реформ в Аппарате обусловлен необходимостью развития экспертных и аналитических возможностей и механизмов парламентского контроля и в этом направлении уже предпринимаются соответствующие действия. Ара Сагателян представил швейцарскому коллеге и работу в рамках инициативы "Открытый парламент".
Филипп Шваб, отметив передовой опыт Швейцарии в вопросе парламентского контроля, выразил готовность к обмену опытом.
Генеральный секретарь Федерального Собрания Филипп Шваб, указав на наличие у аппарата законодательного органа Швейцарии серьезного экспертного потенциала, предложил сотрудничать в этом вопросе с Аппаратом парламента РА в различных рабочих форматах. Стороны обсудили возможности долгосрочного сотрудничества между аппаратами парламентов двух стран.
Ара Сагателян сообщил, что Аппарат парламента Армении представил заявку на вступление в Ассоциацию генеральных секретарей парламентов в составе Межпарламентского союза. По его словам, рассмотрение заявки состоится в ходе предстоящего заседания исполкома Ассоциации – 26 марта 2018 года в Женеве.
Филипп Шваб приветствовал данную инициативу, констатировав, что Ассоциация генеральных секретарей парламентов – важная площадка для сотрудничества и обмена опытом между генеральными секретарями.
Филипп Шваб подчеркнул, что он как председатель данной структуры и член исполкома со всем вниманием отнесется к заявке Армении.
В завершение встречи стороны выразили готовность к продолжению рабочих контактов на разных уровнях и развитию сотрудничества.