Մեր բանակը զինված է ամենաարդիական զինատեսակներով, հագեցած ժամանակակից սարքավորումներով. ՀՀ Նախագահ 01/28/2018   13:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր մենք որակապես այլ բանակ ունենք` զինված ամենաարդիական զինատեսակներով, հագեցած ժամանակակից սարքավորումներով: Այսօր նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը` հավաստելով, որ բանակի մարտունակությունը բարձրացնելուն ուղղված քայլերը շարունակվելու են:
Նախագահի շնորհավորական ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է.
«Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը մեր երկրի վահանն են, մեր հպարտությունը: Մեր բանակը, լինելով մեր ժողովրդի անվտանգության հուսալի երաշխիքը, նաև տարածաշրջանային կայունության շատ կարևոր բաղադրիչն է:
Մենք գիտենք, թե ինչ է նշանակում պետականության և կանոնավոր բանակի բացակայություն և գիտենք, թե որքան թանկ ենք վճարել դրա համար: Ծանր փորձություններ տեսած ազգի համար սեփական բանակի գոյությունն իսկ ունի առանձնահատուկ ընկալում:
Մեր բանակը համաժողովրդական բանակ է, որ ստեղծման օրվանից զգում է ժողովրդի սերն ու հարգանքը, վայելում ժողովրդի վստահությունն ու անվերապահ աջակցությունը: Վստահ եմ, որ ապագայում ևս Հայաստանի Հանրապետությունը և ժողովուրդը փայփայելու և գուրգուրելու են իրենց առաջնեկին:
Մենք այն երջանիկ սերունդն ենք, որ երկար ընդմիջումից հետո տեսավ հայկական զինական ուժի վերածնունդը, տեսավ նրա ամրացումն ու կայացումը: Մենք այն սերունդն ենք, որը ոչ միայն տեսավ, այլև մասնակիցը և վերակերտողը դարձավ այդ բանակի: Պատմական հանգամանքների բերումով, իսկ ավելի ճշգրիտ ձևակերպմամբ` Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի պարտադրանքով, Արցախյան ազատամարտի բերումով, մեր անկախ պետականության շենքը մենք սկսեցինք կառուցել ինքնապաշտպանությունից: Բանակը դարձավ մեր նորանկախ հայկական պետականության առանցքը:
Մեր ազատամարտիկները, իսկ հետագայում արդեն զինվորներն ու սպաները անցան փառահեղ մարտական ուղի՝ դնելով այսօրվա բանակի հիմքերը: Տոնական այս օրն առիթ է ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնելու մեր զինվորներին ու սպաներին՝ իրենց առաքելությունն անմնացորդ կատարելու համար:
Գաղտնիք չէ, որ այսօր մենք որակապես այլ բանակ ունենք` զինված ամենաարդիական զինատեսակներով, հագեցած ժամանակակից սարքավորումներով: Բայց մենք շարունակում ենք և շարունակելու ենք հետևողականորեն բարձրացնել մեր բանակի մարտունակությունը: Այդ նպատակով ընդունվել է բանակի արդիականացման յոթնամյա ծրագիր, ինչը կյանքի ենք կոչելու ժամանակացույցին համապատասխան: Անձամբ ես ջանք չեմ խնայելու, որ մեր բանակը դառնա ավելի արդիական և ավելի ուժեղ:
Այսօր մենք Եռաբլուրում ենք: Այս սրբազան տոնի օրը մեր պարտքն է գլուխ խոնարհել հերոսների հիշատակի առջև, ովքեր իրենց կյանքի գնով մեզ կյանք և ազատություն պարգևեցին: Վշտակից ենք մեր բոլոր զոհվածների ընտանիքներին և հարազատներին: Կոչ ենք անում սերունդներին՝ մշտապես վառ պահել նրանց հիշատակը, Հայաստանի ժողովրդի այս կարևոր տոնի խորհուրդն ու իմաստը:
Հավերժ փա՜ռք մեր հերոսներին: Կեցցե՜ն Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը»:
15:18 11/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԲարձրացրե՛ք ռազմաուսումնական հաստատությունների կուսրանտների ամսական դրամական ապահովության չափը
19:50 29/01/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀայոց բանակի օրվան նվիրված միջոցառում Սանկտ Պետերբուրգում
19:31 29/01/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀայոց բանակի օրվան նվիրված միջոցառում Թբիլիսիում
18:54 29/01/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀայոց բանակի օրվան նվիրված միջոցառում Բեռլինում
14:20 28/01/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր ձեռքբերումը շատ մեծ է, ինչը հպարտանալու հնարավորություն է տալիս. Հովիկ Աբրահամյան
14:04 28/01/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԲանակն իր առջև դրված քննությունը հանձնում է գերազանց. Սեյրան Օհանյան
12:42 28/01/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր բանակը 24 տարի անց տարածաշրջանի ամենամարտունակ բանակն է, ապահովում է ոչ միայն մեր հայրենիքի, այլև ամբողջ տարածաշրջանի կայունությունը, խաղաղությունն ու անվտանգությունը
12:15 28/01/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսօր հայոց բանակի կազմավորման 24-րդ տարեդարձն է. տարածաշրջանում մեր բանակը մարտունակ հաղթանակած և մրցունակ բանակ է
12:03 28/01/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀայոց բանակը մեր ներկայի ու ապագայի գրավականն է, խաղաղության երաշխավորը. նա խաղաղության բանակն է

Серж Саргсян: Армянская армия является важным компонентом региональной стабильности 01/28/2018 17:27 | Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня, 28-го января, направил поздравительное послание по случаю Дня армии. Текст послания приводит пресс-служба главы армянского государства.
Сердечно поздравляю вас с Днём армии!
Вооружённые силы Республики Армения - щит нашей страны, наша гордость. Наша армия, являясь надёжным гарантом нашего народа, также очень важный компонент региональной стабильности.
Мы знаем, что означает отсутствие государственности и регулярной армии, и знаем, как дорого мы заплатили за это. Для видевшего тяжёлые испытания народа само существование собственной армии воспринимается по-особому.
Наша армия - общенародная армия, которая со дня создания чувствует любовь и уважение народа, пользуется доверием и безусловной поддержкой народа. Уверен, что и в будущем Республика Армения и народ будут холить и лелеять своего первенца.
Мы - то счастливое поколение, которое после долгого перерыва увидело возрождение армянской военной силы, увидело её становление и укрепление. Мы - то поколение, которое не только увидело, но и стало участником и воссоздателем армии. В силу исторических обстоятельств, а вернее сказать, вынужденные развязанной Азербайджаном войной, в силу Арцахской освободительной борьбы, мы начали строить здание нашей независимой государственности с самозащиты. Армия стала стержнем нашей новой независимой армянской государственности.
Наши ополченцы, а впоследствии уже солдаты и офицеры прошли славный боевой путь, заложив основу сегодняшней армии. Этот праздничный день повод ещё раз выразить благодарность нашим солдатам и офицерам, за беззаветное исполнение своей миссии.
Не секрет, что сегодня мы имеем качественно иную армию, вооружённую самыми актуальными видами оружия, насыщенную современным оборудованием. Но мы продолжаем и будем продолжать последовательно повышать боеспособность нашей армии. С этой целью принята семилетняя программа модернизации армии, которую мы претворим в жизнь в соответствии с графиком. Лично я не пожалею усилий, чтобы наша армия стала более современной и более сильной.
Сегодня мы в пантеоне "Ераблур". В день этого священного праздника наш долг склонить голову перед памятью наших героев, которые ценой собственной жизни подарили нам жизнь и свободу. Мы соболезнуем семьям и близким всех наших павших. Призываем поколения - неугасимо хранить их память, смысл и символ этого важного праздника народа Армении.