Նախագահին զեկուցվել է 2018թ. կայանալիք պետական երեք խոշոր միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը 01/26/2018   16:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի մոտ այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ժամանակ պատասխանատուները զեկուցել են 2018 թվականին Հայաստանում կայանալիք կարևորագույն պետական երեք խոշոր միջոցառումների՝ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի, Հայաստանի Հանրապետության և Մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների և Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքների մասին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Զեկույցները ներառել են նաև անցած տարվա հոկտեմբերի 21-ին կայացած խորհրդակցության ընթացքումՀանրապետության Նախագահի կողմից տրված հանձնարարականների կատարման ընթացքը:
Խորհրդակցության սկզբում Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ ակնկալում է առարկայական խոսակցություն ինչպես կազմակերպական, այնպես էլ բովանդակային և ֆինանսատնտեսական հարցերի շուրջ, քանի որ, ըստ Նախագահի, միջոցառումների անցկացմանը շատ ժամանակ չի մնացել, և անհրաժեշտ է ամենայն պատասխանատվությամբ վերաբերվել ու խստագույնս պահպանել աշխատանքների ժամանակացույցը: Անկախությունից ի վեր նման մասշտաբի պետական միջոցառումների պատշաճ անցկացումը, Հանրապետության Նախագահի խոսքով, Հայաստանի Հանրապետության համար կդառնա յուրօրինակ հասունության քննություն:
2018թ. հոկտեմբերի 11-12-ը Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների, գագաթնաժողովի շրջանակներում ծրագրված միջոցառումների մասին զեկուցել է արտաքին գործերի նախարար, Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Էդվարդ Նալբանդյանը:
Հայաստանի Հանրապետության և Մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների նախապատրաստման ուղղությամբ մինչ այժմ իրականացված աշխատանքների և տոնին նվիրված միջոցառումների ծրագրի նախագծով առաջարկվող անելիքների մասին զեկուցել է կառավարության աշխատակազմի ղեկավար, Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով ստեղծված պետական հանձնաժողովի քարտուղար Վահե Ստեփանյանը:
Երևանի քաղաքապետ, Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով ստեղծված հոբելյանական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Տարոն Մարգարյանը ներկայացրել է 2018թ. սեպտեմբերի 29-ին և 30-ին անցկացվելիք Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի համաքաղաքային տոնակատարությունների միջոցառումների ծրագիրն ու ժամանակացույցը, ինչպես նաև մի շարք միջոցառումների մասով իրականացված նախապատրաստական աշխատանքները:
Խորհրդակցությանը մասնակցող շահագրգիռ նախարարությունների և գերատեսչությունների ղեկավարները յուրաքանչյուրն իր մասով զեկուցել է Հանրապետության Նախագահի մոտ կայացած նախորդ խորհրդակցության ընթացքում տրված հանձնարարականների կատարման ընթացքը, այդ թվում՝ տրանսպորտի և կապի, ավիացիայի, մշակութային միջոցառումների անցկացման, ԶԼՄ-ների հետ աշխատանքի կազմակերպման, գեղագիտական ձևավորման՝ տարբերանշանների, հուշանվերների և մի շարք այլ ուղղություններով մինչ այժմ իրականացված աշխատանքների և հետագա անելիքների մասին:

Президенту Армении доложили о процессе подготовки к трем крупнейшим мероприятиям, планируемым к проведению в стране в 2018 году 01/26/2018   17:54  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня созвал совещание для обсуждения процесса подготовки к трём планируемым к проведению  в республике в 2018 году крупным мероприятиям: саммиту Франкофонии, 100-летию Республики Армения и Майских героических сражений, 2800-летию основания Еревана. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Доклады охватывали и ход выполнения поручений, данных президентом в ходе состоявшегося 21 октября 2017 года совещания.
В начале совещания президент Армении отметил, что рассчитывает на предметное обсуждение как вокруг организационных, так и содержательных и финансово-экономических вопросов, поскольку, по словам главы государства, до проведения данных мероприятий остается немного времени и необходимо отнестись  со всей ответственностью и строжайше соблюдать график проведения работ.
Как отметил глава государства, проведение с момента провозглашения независимости мероприятий подобного масштаба на надлежащем уровне станет для Армении своеобразным экзаменом на зрелость.
О ходе подготовки к запланированному на 11-12 октября 2018 года в Ереване саммиту Франкофонии и намеченных в рамках саммита мероприятий доложил министр иностранных дел, заместитель председателя созданной указом президента РА межведомственной комиссии Эдвард Налбандян.
О процессе подготовки к празднованию 100-летия Республики Армения и Майских героических сражений и плане намеченных мероприятий отчет представил руководитель Аппарата Правительства РА, секретарь созданной по указу главы государства специальной государственной комиссии Ваге Степанян.
В свою очередь мэр Еревана Тарон Маргарян, который является заместителем председателя созданной указом главы государства юбилейной комиссии, представил программу и календарь праздничных мероприятий к 2800-летию основания столицы, планируемых к проведению 29 и 30 сентября 2018года, а также ход подготовки к ряду намеченных мероприятий.
Участвующие в совещании руководители заинтересованных ведомств и министерств каждый по своей части доложил президенту Армении о ходе выполнения данных ранее главой государства поручений, в том числе о проведении мероприятий в сферах транспорта и связи, авиации, культуры, организации работы со СМИ, эстетического оформления почетных знаков, сувениров, а также о проделанной доселе работе по ряду других направлений и дальнейших шагах.
15:57 28/12/2017  |  Лента новостейВ правительстве Армении обсудили подготовку и организацию мероприятий по случаю 2800-летия основания Еревана
00:14 27/11/2017  |  Лента новостейМинистерская конференция Франкофонии единогласно утвердила предложения Армении по проведению саммита в Ереване
10:42 25/11/2017  |  Лента новостейПредседательство в Совете министров Франкофонии перейдет к Армении
18:24 19/09/2017  |  Лента новостейВ Армении обсудили предварительную программу мероприятий к 100-летию Первой Республики и героических майских сражений
13:21 28/05/2017  |  Лента новостейНе будь 28 мая 1918 года, не было бы сегодняшней Республики Армения – президент Серж Саргсян
13:12 28/05/2017  |  Лента новостейПрезидент Армении в мемориальном комплексе Сардарапатской битвы принял участие в праздновании Дня Республики
11:28 27/05/2017  |  Лента новостейАрмянский народ проявил небывалую стойкость и отвагу в боях при Сардарапате, Баш Апаране и Караклисе - президент Арцаха