Նախագահը հրավիրել է խորհրդակցություն 2018թ. կայանալիք խոշոր միջոցառումների վերաբերյալ 10/21/2017   15:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրավիրել է խորհրդակցություն՝ 2018 թվականին Հայաստանում կայանալիք երեք խոշոր միջոցառումների՝ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի, Հայաստանի Հանրապետության և մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակի ու Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը քննարկելու նպատակով: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հիշյալ միջոցառումների նախապատրաստման և անցկացման աշխատանքները կազմակերպելու նպատակով ավելի վաղ Հանրապետության Նախագահի հրամանագրերով ստեղծվել են հանձնաժողովներ, հաստատվել են դրանց անհատական կազմերը, և հանձնաժողովներին տրվել են հանձնարարականներ:
Խորհրդակցության սկզբում Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ երեք միջոցառումներն էլ ունեն առանձնահատուկ նշանակություն և պետք է անցնեն անթերի՝ կազմակերպչական շատ բարձր մակարդակով:
«Ըստ էության, Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը կլինի Հայաստանի անկախացումից հետո ամենախոշոր միջոցառումը՝ աշխարհի ֆրանկոֆոն երկրների ղեկավարների, բարձրաստիճան բազմաթիվ պատվիրակությունների մասնակցությամբ: Ենթադրվում է, որ 100-ից ավելի պատվիրակություններ և մինչև հինգ տասնյակ պետությունների ղեկավարներ կմասնակցեն գագաթնաժողովին: Սա մեծ միջոցառում է, որի սահուն կազմակերպումը պետք է վկայի մեր պետական մարմինների կայացվածության մասին»,-ասել է Հանրապետության Նախագահը:
Երևանում 2018թ. հոկտեմբերի 11-12-ին կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի նախապատրաստման աշխատանքների և դրանց վերաբերյալ Նախագահի կողմից տրված հանձնարարականների կատարման ընթացքի մասին զեկուցել է արտաքին գործերի նախարար, Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով ստեղծված հանձնաժողովինախագահի տեղակալ Էդվարդ Նալբանդյանը:
Օրակարգի հաջորդ հարցի՝ Հայաստանի Հանրապետության և մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը զեկուցել է պաշտպանության նախարար, հոբելյանական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վիգեն Սարգսյանը: Երևանի քաղաքապետ, պետական հաջորդ հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Տարոն Մարգարյանը զեկուցել է Երևանի հիմնադրման 2800-ամյա հոբելյանական միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքների մասին:
Հանրապետության Նախագահը խորհրդակցության արդյունքում հանձնարարել է երկշաբաթյա ժամկետում ամփոփել շահագրգիռ մարմիններից ստացված բոլոր առաջարկությունները և ներկայացնել միջոցառումների մանրամասն ծրագրերը՝ կատարման պատասխանատուներով և ֆինանսական հստակ հաշվարկներով: Նախագահի կողմից տրվել են նաև կազմակերպչական աշխատանքների հետ կապված մի շարք հանձնարարականներ:

Президент Армении созвал совещание для обсуждения запланированных к проведению в 2018 году трех крупных мероприятий 10/21/2017   16:30  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня созвал совещание для обсуждения работ по подготовке трех крупных мероприятий – саммита Франкофонии, 100-летия провозглашения Первой Республики Армения и героических майских сражений, а также праздника "Эребуни-Ереван-2800, которые пройдут в республике в 2018 году.
С целью организации работы по подготовке и проведению вышеупомянутых мероприятий ранее указами президента Армении были созданы комиссии, утверждены их составы, комиссиям даны поручения.
В начале совещания президент Саргсян подчеркнул, что три мероприятия имеют особое значение и должны пройти безукоризненно, на очень высоком организационном уровне.
“По сути, саммит Франкофонии станет самым крупным с момента обретения Арменией независимости мероприятием с участием глав стран Франкофонии,  многочисленных высокопоставленных делегаций. Предполагается, что в саммите примут участие более 100 делегаций и до 50 глав государств. Это крупное мероприятие, гладкая организация которого будет свидетельствовать о том, что наши государственные органы состоялись”- заявил глава государства.
О работе по подготовке  к запланированному к проведению 11-12 октября 2018 года в Ереване саммиту Франкофонии и о ходе выполнения данных ранее относительно этого президентом поручений доложил министр иностранных дел, заместитель председателя созданной указом главы государства комиссии Эдвард Налбандян.
Следующий вопрос повестки дня -  процесс подготовки к мероприятиям по случаю 100-летия героических майских сражений - представил министр обороны Армении, заместитель председателя юбилейной комиссий Виген Саркисян. В свою очередь мэр Еревана, заместитель председателя следующей госкомиссии Тарон Маргарян доложил о работе по подготовке к юбилейным мероприятиям, посвященным 2800-летию основания Еревана.
Глава государства по итогам совещания поручил в двухнедельный срок рассмотреть все полученные от заинтересованных органов предложения и представить  подробно программу мероприятий с указанием ответственных за исполнение лиц и четких финансовых расчетов.  Президент Армении также дал ряд поручений, связанных с организационной работой.