Եղբոր մահվան մեջ դատապարտյալի եղբայրը մեղադրում է բժիշկներին 01/24/2018   14:22  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնի վարույթում քննություն է տարվում՝ պարզելու ՀՀ ԱՆ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում պահվող  դատապարտյալի մահվան հանգամանքները:
Ինչպես տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից, 2018թ. հուվարի 3-ին  ՀՀ ԱՆ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկի պատասխանատու հերթապահը զեկուցագիր է ներկայացրել առ այն, որ քրեակատարողական հիմնարկի հերթապահ բժշկական խմբի աշխատակիցները ժամը 23:30-ի սահմաններում այցելել են հոգեբուժական բաժանմունքի հիվանդասենյակներից մեկը՝ դատապարտյալ Մ.Խերունցին բժշկական օգնություն ցուցաբերելու նպատակով, և նրան հայտնաբերել մահացած: Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, դիակի արտաքին զննությամբ ակնհայտ թարմ մարմնական վնասվածքներ չեն հայտնաբերվել:
Օրեր անց՝ հունվարի 6-ին, մահացած դատապարտյալի եղբայրը լրատվական կայքերից մեկին կարծիք է հայտնել, որ նշված ՔԿՀ-ում եղբորը պատշաճ բուժօգնություն չի ցուցաբերվել։ Ըստ նրա՝ 2018թ հունվարի 3-ին՝ ժամը 21:00-ին, բաժանմունքի կալանավորներին պահելու խցերի դռները փակելուց հետո,  եղբոր  ինքնազգացողությունը վատացել է, և կալանավորները պատուհանից օգնություն են կանչել, սակայն բժիշկները եկել են ուշացումով՝ 15 րոպե անց, երբ նա արդեն մահացած է եղել:
Դեպքի առթիվ ՀՀ դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և ուղարկվել ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժին՝ նախաքննություն իրականացնելու:
Քրեական գործը հունվարի 18-ին ընդունվել է վարույթ, և ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ դատապարտյալի մահվան հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ, նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն։

СК Армении выясняет обстоятельства смерти осужденного в тюремной больнице 01/24/2018   14:58  |  Криминальная хроника
Следственным отделом по административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного управления Следственного комитета РА по Еревану ведется расследование для установления обстоятельств смерти осужденного в уголовно-исполнительном учреждении МЮ РА “Больница для осужденных”.
Как сообщается на официальном сайте СК, 3-го января 2018 года ответственный дежурный уголовно-исполнительного учреждения “Больница для осужденных представил рапорт о том, что работники дежурной медицинской бригады УИУ в районе 23:30 посетили одну из палат психиатрического отделения УИУ для оказания осужденному М. Херунцу медпомощи и обнаружили его мертвым. Произведен осмотр места происшествия. При внешнем осмотре тела видимых свежих травм не обнаружено.
Спустя несколько дней, 6-го января, брат скончавшегося осужденного выразил одному из новостных сайтов мнение о том, что его брату в УИУ не оказали надлежащей медпомощи. По его словам, 3-го января 2018 года, в 21:00, после того, как заперли  двери камер, где содержатся заключенные, самочувствие брата ухудшилось, и заключенные стали звать из окна на помощь, однако врачи пришли с опозданием, спустя 15 минут, когда он уже был мертв.
"По данному факту в прокуратуре РА было возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 130("Неисполнение или ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей лицами, осуществляющими медицинскую помощь и медицинское обслуживание, повлекшие по неосторожности смерть пациента") Уголовного кодекса РА, которое было направлено в следственный отдел по административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного управления СК РА по Еревану для производства предварительного следствия. Уголовное дело 18-го января было принято к производству. Предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия, направленные на установление обстоятельств смерти осужденного, назначена судебно-медицинская экспертиза", - говорится в сообщении.