«Կոշ» ՔԿՀ-ի դատապարտյալի մահվան դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ 12/01/2015   20:04  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արագածոտնի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ «Կոշ» ՔԿ հիմնարկի դատապարտյալ Ռ.Գրիգորյանի մահվան դեպքի առթիվ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից:
2015թ. նոյեմբերի 30-ին Արագածոտնի մարզային քննչական վարչությունում ահազանգ է ստացվել, որ նույն օրը «Կոշ» ՔԿ հիմնարկի դատապարտյալ Ռ.Գրիգորյանն ինքնասպանություն է գործել։ Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը՝ քննիչի գլխավորությամբ։
Նախնական տվյալներով՝ դեպքը տեղի է ունեցել ՔԿՀ-ի բնակելի գոտու ճաշարանի զուգարանում, որտեղ դատապարտյալն ինքնասպան է եղել` պատի վրա առկա ջրի ծորակի փականից հագուստի կտորով կախվելու միջոցով:
Դիակի արտաքին զննությամբ մարմնական վնասվածքներ չեն հայտնաբերվել:
Դեպքի առթիվ Արագածոտնի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ինքնասպանության հասցնելը):
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելու նպատակով նշանակվել են  փորձաքննություններ։

Уголовное дело заведено по факту смерти заключенного в одной из армянских тюрем 12/01/2015   20:44  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту смерти заключенного уголовно-исполнительного учреждения “Кош” Р. Григоряна. Об этом сообщили в Следственном комитете Армении.
Дело заведено следственным управлением Следственного комитета Армении по Арагацотнской области дело по признакам части 1 статьи 110(Доведение до самоубийства) Уголовного кодекса РА.
30 ноября 2015 года в следственное управление по Арагацотнской области поступил сигнал о том, что в тот же день заключенный уголовно-исполнительного учреждения “Кош” Р. Григорян покончил жизнь самоубийством. На место происшествия немедленно выехала оперативно-следственная группа во главе со следователем.
По данным следствия, инцидент произошел в столовой жилой зоны УИУ, где осужденный покончил с собой, повесившись на лоскуте одежды, привязанного к вентилю водопроводного крана.
"При внешнем осмотре тела телесных повреждений не обнаружено.С целью прояснения обстоятельств, имеющих существенное значение для дела, назначены экспертизы. Ведется предварительное расследование”, - говорится в сообщении.