ՏՄՊՊՀ-ն սոցիալական նշանակության ապրանքային շուկաներում չարաշահումներ դեռևս չի արձանագրել 01/16/2018   13:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Տնտեսական մրցակցության պաշպանության պետական հանձնաժողովը սոցիալական նշանակության ապրանքային շուկաներում, որտեղ կան գերիշխող դիրք զբաղեցնող տնտեսվարողներ, չարաշահումներ չի հայտնաբերել:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` լրագրողների հետ հանդիպմանը հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը նշեց, որ ՀՀ Նախագահի հանձնարարականից հետո իրենք ավելի են խստացրել հսկողությունը, ընդլայնել են տեսադաշտը, մանրամասն հաշվարկներ են իրականացնում, այդ թվում`միջազգային փորձի առնչությամբ:
«Այս պահին չարաշահման երևույթներ չենք ֆիքսել, բայց դրանով չենք բավարարվելու և առաջիկայում խստության նույն տեմպը պահելու ենք, որ չարաշահման երևույթներ տեղի չունենան»,-
ասաց Արտակ Շաբոյանը:
Ինչ վերաբերում է ալյուրի և ցորենի շուկայի ուսումնասիրությանը, ապա ՏՄՊՊՀ նախագահն ասաց, որ այս պահին աշխատանքներն ընթացքի մեջ են, դիմել են տնտեսվարողներին, սպասում են տվյալներին:
«Մանրամասն ուսումնասիրում ենք ամբողջ շղթան` ցորենի ներկրումից, ալյուրի վերամշակումից մինչև հացի արտադրություն»,-հավելեց պաշտոնյան:
Նա նշեց, որ ալյուրի ոլորտում 67 տնտեսվարող ներմուծում է իրականացնում:
Հունվարի 10-ին Նախագահ Սերժ Սարգսյանը խորհրդակցություն է անցկացրել` հանրապետությունում առանձին
ապրանքատեսակների գների բարձրացման և դրա հետևանքների հնարավոր մեղմմանն ուղղված լուծումների քննարկման նպատակով: Խորհրդակցության արդյունքում Սերժ Սարգսյանը մի շարք հանձնարարականներ է տվել պատասխանատուներին:
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովին առաջարկվել է՝ բարձր կենտրոնացվածություն ունեցող ապրանքային շուկաներում գների անհիմն բարձրացման դեպքերում ձեռնարկել կտրուկ միջոցներ, ուսումնասիրել հացահատիկի և ալյուրի շուկաներում գնագոյացումը և խնդիրների առկայության դեպքում ներկայացնել համապատասխան առաջարկություններ:
12:21 15/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Բաբլոյանը կոչ է անում գնաճի վերաբերյալ քննարկումները փողոց չտեղափոխել
11:00 15/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ն գնաճի մեղմման հնարավորությունների վերաբերյալ լսումներ է հրավիրել. օրը հայտնի է
09:15 11/01/2018  |  ՄամուլԱռայժմ քաղաքացիների համար շոշափելի և զգալի է միայն գների աճը. «Ժամանակ»
17:14 10/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահը խորհրդակցություն է հրավիրել գնաճի վերաբերյալ
09:02 22/12/2017  |  ՄամուլՀունվարի 1-ից տարբեր չափերով կբարձրանան թռչնամսի, կարագի ու կաթնային մածուկի, ձվի, ցիտրուսային մրգերի, սուրճի գները. «Ժամանակ»
09:56 20/12/2017  |  ՄամուլԽոզի միսն ու կարագը պետք է էժանանային, ոչ թե թանկանային. «Հայկական ժամանակ»
16:21 12/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԸստ նախարարի՝ Հայաստանում առկա գնաճային ֆոնը համեստ է
14:40 11/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՈրոշ ապրանքների մաքսատուրքերի բարձրացումը չի ենթադրում, թե դրանք անպայմանորեն կթանկանան. Միրումյան
10:15 07/12/2017  |  ՄամուլԱղքատների համար ի՞նչ կապ ունի՝ կարագն ու միսը թանկ են, թե՝ էժան. պատգամավոր. «Ժողովուրդ»

ГКЗЭК Армении пока не выявила злоупотреблений на рынке социально значимых товаров 01/16/2018   15:28  |  Лента новостей
Госкомиссии по защите экономической конкуренции(ГКЗЭК) Армении пока не удалось выявить злоупотреблений на рынке социально значимых товаров в тех отраслях, где действуют хозяйствующие субъекты с доминантным положением.
Об этом, как передает "Арменпресс", в беседе с журналистами сообщил председатель Госкомиссии по защите экономической конкуренции Армении Артак Шабоян, представляя итоги мониторинга рынка социально значимых товаров.
Что касается исследований на рынке муки и пшеницы, то в данный момент ведется работа, о результатах будет сообщено. «Мы подробно изучаем всю цепочку – от импорта зерна до выпуска хлеба»,- сказал он, добавив, что импорт в этой отрасли осуществляют 67 хозяйствующих субъектов.
Напомним, президент Армении Серж Саргсян 10-го января провёл совещание для обсуждения повышения цен на отдельные виды товаров и выработки решений, направленных на возможное смягчение последствий этого.Президент Армении провёл совещание относительно роста цен на отдельные виды товаровПо результатам совещания глава государства дал ряд поручений ответственным должностным лицам.
В частности, правительству поручено составить список социально важных товаров. Непрерывно изучать динамику цен на эти товары, представить объективные и субъективные факторы, обусловливающие ценовые изменения, оценить риски их подорожания и предложить меры с целью смягчения влияния подорожания. Результаты регулярно представлять общественности. Поручено также предложить варианты смягчения последствий роста цен на те социально важные товары, которые подорожали в результате налоговых или других законодательных изменений. В первую очередь для социально важных сельскохозяйственных товаров будет разработана и представлена программа комплексных мероприятий по развитию местного производства и замещению импортируемых товаров, что даст возможность обеспечить доступный уровень цен, одновременно поощряя местное производство.