Բացահայտվել է Հովհաննես Չեքիջյանի տանից կատարված հափշտակությունը. առաջադրվել է մեղադրանք. գողոնի մի մասը հայտնաբերվել է (Լուսանկարներ) 01/15/2018   17:02  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով իրականացված քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է Հովհաննես Չեքիջյանի տանից կատարված հափշտակությունը. առաջադրվել է մեղադրանք:
Ինչպես տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 2018թ. հունվարի 12-ին` ժամը 23:50-ին, ահազանգ էր ստացվել, որ Վահագնի թաղամասի տներից մեկում կատարվել է գողություն: Անմիջապես դեպքի վայր էր մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը և պարզել, որ ժամը 22:40-ի սահմաններում ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձը, տեխնիկական միջոցների գործադրմամբ բացելով Երևան քաղաքի Վահագնի թաղամասի տներից մեկի  պատուհանը, մուտք գործել և հափշտակել տարբեր զարդեր:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1.1-րդ կետով, և ձեռնարկվել են անհրաժեշտ քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Արդյունքում պարզվել է ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով հանդիսանում է Վանաձորի բնակիչ՝ ծնված 1984թ.: Վերջինս հունվարի լույս 13-ի գիշերը հայտնաբերվել է Վահագնի թաղամասին հարակից տարածքում և ներկայացվել վարույթն իրականացնող մարմնին։ Նախնական տվյալներով՝ կասկածյալը հափշտակությունը կատարելուց հետո փախուստի դիմելիս վնասել է ոտքը և թաքնվել Վահագնի թաղամասի հարակից տարածքում: Նրա մոտ գողոնը հայտնաբերվել է:
Իրականացված բազմակողմանի քննությամբ պարզվել է, որ նույն անձի կողմից է կատարվել նաև Հովհաննես Չեքիջյանի՝ Վահագնի թաղամասում գտնվող տանից 2017 թվականի նոյեմբերին իրականացված գողությունը։  Հ.Չեքիջյանի տանից հափշտակված հուշամեդալների, շքանշանների մի մասը և սրբապատկերը հայտնաբերվել են կասկածյալի բնակարանում կատարված խուզարկության  արդյունքում։ Պարզվել է, որ որոշ հուշամեդալներ կասկածյալը հասցրել էր իրացնել տարբեր անձանց։ Օրենքով սահմանված կարգով  կատարված խուզարկությունների արդյունքում՝ երկու գնորդների բնակարանում հայտնաբերվել են Չեքիջյանին պատկանող հուշամեդալներից մի քանիսը ևս։ Քննություն է տարվում՝ գողոնն ամբողջությամբ հայտնաբերելու ուղղությամբ։
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ 34-ամյա վանաձորցի տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1.1 կետով (2 դրվագ), և միջնորդություն ներկայացվել դատարան՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ։
Նախաքննությունը շարունակվում է։  Քննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել, որ նույն անձի կողմից կատարվել են մի քանի այլ գողություններ ևս։ Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ նախնական տվյալներն ստուգելու, բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու, տուժողներին հայտնաբերելու ուղղությամբ։
16:45 12/01/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԱննախադեպ գողություն Գյումրիում. հափշտակել են տան կահույքը
14:07 05/01/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԱպօրինի մուտք էր գործել բնակարան և դրամապանակից գողացել է 87.000 դրամ
14:23 28/12/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՁերբակալվել են՝ գումար և ոսկյա զարդեր գողանալու կասկածանքով
16:16 25/12/2017  |  Քրեական խրոնիկոն8 անձի մեղադրանք է առաջադրվել, այդ թվում՝ ոստիկանության աշխատակցի՝ գողությունների, ավազակության ու թմրամիջոցներ ձեռք բերելու գործով
13:04 27/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանում գողությունների մեծ մասը կատարվել է բազմաբնակարան շենքերի բնակարաններից. Դատախազը հանձնարարել է
18:33 21/11/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԲացահայտվել է հափշտակության 10 դրվագ. 2 անձի մեղադրանք է առաջադրվել
12:34 31/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԲնակարանային գողությունների բացահայտման ցուցանիշները մտահոգիչ են. Դատախազություն
16:01 21/10/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԲնակարանային գողությունների շարք է բացահայտվել, որը կատարել է նույն անձը

Раскрыто ограбление дома дирижера Ованнеса Чекиджяна: часть украденного обнаружена(Фото) 01/15/2018 18:04 | Криминальная хроника
В результате следственных и иных процессуальных действий, предпринятых по уголовному делу, расследуемому следственным отделом по административным районам Ачапняк и Давташен следственного управления Следственного комитета РА по Еревану, раскрыта кража, совершенная из дома дирижера, композитора, национального героя Армении Ованнеса Чекиджяна.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, 12-го января 2018 года, в 23:50 поступило сообщение о том, что в одном из домов в квартале Ваагни совершена кража. На место происшествия немедленно отправилась оперативно-следственная группа, которая установила, что в районе 22:40 предполагаемый преступник, вскрыв при помощи технических средств окно в одном из домов в квартале Ваагни, проник туда и украл различные украшения.
По данному факту следственным отделом по административным районам Ачапняк и Давташен следственного управления Следственного комитета РА по Еревану было возбуждено уголовное дело по пункту 1.1 части 3 статьи 177 Уголовного кодекса РА и предприняты необходимые следственные и оперативно-розыскные мероприятия, направленные на установление обстоятельств произошедшего.
"В результате была установлена личность предполагаемого преступника, который является жителем Ванадзора(1984 года рождения). Последний в ночь на 13-е января был обнаружен на прилегающей к кварталу Ваагни местности и доставлен к органу, осуществляющему производство. По предварительным данным, подозреваемый после совершения кражи при побеге повредил себе ногу и скрывался в прилегающей к кварталу Ваагни территории. У него было обнаружено украденное", - говорится в сообщении.
В ходе проведенного всестороннего расследования было установлено, что кражу из дома Ованнеса Чекиджяна в ноябре 2017 года совершил один и тот же человек. Украденные из дома О. Чекиджяна часть памятных медалей и орденов, а также икона были обнаружены в результате обыска, проведенного в квартире подозреваемого. Выяснилось, что некоторые памятные медали подозреваемый успел сбыть различным лицам. В результате проведенного в установленном законом порядке обыска в квартирах двоих покупателей были найдены еще несколько памятных медалей, принадлежащих Чекиджяну. Ведется расследование для полного розыска всего украденного.
На основе добытых доказательств 34-летнему жителю Ванадзора предъявлено обвинение по пункту 1.1 части 3 статьи 177 Уголовного кодекса РА(по двум эпизодам). В суд подано ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу.
"Предварительное следствие продолжается. Следствием добыты данные о том, что один и тот же человек совершил еще ряд других краж. Предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на проверку предварительных данных, обеспечение всестороннего, объективного и полного исследования и обнаружение потерпевших", - отмечается в сообщении.