ՀՀԿ-ն կսկսի ՀՀ նախագահի թեկնածուի վերաբերյալ քննարկումները 01/15/2018   12:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը ՀՀ նախագահի թեկնածուի վերաբերյալ քննարկումները կսկսի մեկնարկած շաբաթվա ընթացքում: Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը:
«Այս պահին թեկնածուների անուններ դուք չեք կարող իմանալ, որովհետև մենք այդ հարցի վերաբերյալ քննարկումներ դեռ չենք ծավալել: Երբ մենք կսկսենք քննարկումներն արդեն այս շաբաթվա ընթացքում և կունենանք որոշում, բոլորդ այդ մասին կիմանաք»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Բաղդասարյանը:
Նա ընդգծեց, որ նախագահի ընտրության ժամանակահատվածը փետրվարի 28-ից մարտի 10-ն է՝ հավելելով, որ ամենայն հավանականությամբ խորհրդարանում ՀՀ նախագահի ընտրությունը տեղի կունենա մարտի 2-ին:
Հարցին՝ հստակությո՞ւն կա վարչապետի թեկնածուի վերաբերյալ, Վահրամ Բաղդասարյանը պատասխանեց, որ վարչապետի թեկնածու ներկայացնելուց առաջ պետք է ներկայացնեն նախագահի թեկնածուին, որից հետո կսկսեն վարչապետի թեկնածուի վերաբերյալ քննարկումները: Նա նշեց, որ քննարկումներից հետո որևէ բան գաղտնի չի մնա, և բոլորը կիմանան կայացված որոշումների մասին:
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի լիազորություններն ավարտվելու են 2018թ. ապրիլի 9-ին: Մինչ այդ՝ նոր Սահմանադրությամբ ՀՀ Ազգային ժողովը պետք է ընտրի հանրապետության նոր նախագահին, իսկ Սերժ Սարգսյանի լիազորությունների ավարտից հետո կառավարությունը հրաժարական կտա: Դրանից հետո խորհրդարանը պետք է ընտրի վարչապետ, ով կձևավորի նոր կառավարությունը:

Правящая партия огласила вероятную дату выборов президента Армении 01/15/2018   12:45  |  Избирательное право
Правящая Республиканская партия Армении начнет обсуждение кандидатур на пост президента Армении в ходе стартовавшей недели.Об этом в понедельник в беседе с журналистами сообщил глава парламентской фракции РПА Ваграм Багдасарян.
“В данный момент имена кандидатов не озвучиваются, поскольку дискуссии вокруг этого вопроса еще не разворачивались. Когда мы приступим к обсуждению, а это произойдет уже на этой неделе, и примем решение, вы все об этом узнаете”, - приводит слова Багдасаряна “Арменпресс”.
Он отметил, что, по всей вероятности, выборы президента Армени пройдут в Национальном собрании 2-го марта с.г.
Полномочия Сержа Саргсяна на посту президента Республики Армения истекают 9-го апреля 2018 года. До этого, в соответствии с Конституцией РА Национальное собрание РА должно избрать нового президента республики. А после истечения срока полномочий Сержа Саргсяна правительство подаст в отставку, после чего парламент страны изберет премьер-министра, который сформирует новое правительство.