«Սեֆ Ինթերնեյշնլ»-ից գողությունը ծրագրվել է դեռևս 2017 թվականի օգոստոսին՝ կառավարչի նախաձեռնությամբ 01/05/2018   16:53  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել «Սեֆ Ինթերնեյշնլ» ունիվերսալ վարկային կազմակերպության Վանաձորի մասնաճյուղի կառավարչին՝ առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակութան համար։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
2018թ. հունվարի 1-ին՝ ժամը 00:14-ի սահմաններում, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձը, տեխնիկական միջոցների գործադրմամբ պատուհանը բացելով, մուտք է գործել «Սեֆ Ինթերնեյշնլ» կազմակերպության Վանաձորի մասնաճյուղ, ապա բացել չհրկիզվող պահարանը և հափշտակել առկա կանխիկ գումարը և քաղաքացիների կողմից գրավադրված ոսկյա զարդերը:
Դեպքի առթիվ 2018թ. հունվարի 1-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, ստեղծվել քննչական խումբ, մշակվել քննչական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների պլան, առաջ  քաշվել աշխատանքային վարկածներ։
Ձեռնարկված լայնածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել է գողության մեխանիզմը, փաստական տվյալներ ձեռք բերվել, որ հափշտակությանն առնչություն է ունեցել նաև վարկային կազմակերպության մասնաճյուղի կառավարիչը, պարզվել նրա դերակատարության աստիճանը։
Նախնական քննության տվյալներով՝ գողության իրականացումը ծրագրվել է դեռևս  2017 թվականի օգոստոսին՝ կառավարչի նախաձեռնությամբ, ինչի շուրջ համաձայնություն է ձեռք բերել մեկ այլ քաղաքացու հետ։ Պայմանավորվածության համաձայն՝ 2017թ. օգոստոս-դեկտեմբեր ամիսներն ընկած ժամանակահատավածում ժամանել է Վանաձոր քաղաք, ուսումնասիրել և ծանոթացել հիշյալ մասնաճյուղի տարածքին և դրամապահոցին, ապա կառավարչից վերցրել վերջինիս մոտ գտնվող դրամապահոցի երկու փականներից մեկի բանալին և կրկնօրինակել այն:
Այնուհետև 2017թ. դեկտեմբերի 29-ին՝ ժամը 17:40-ի սահմաններում, կառավարիչը մասնաճյուղի գանձապահից վերցրել է վերջինիս մոտ գտնվող դրամապահոցի երկրորդ փականի բանալին, այն դրել փականի մեջ՝ պատրանք ստեղծելով իբր փակել է փականը՝ իրականում բաց թողնելով այն:
Նույն օրը՝ ժամը 19:30-ի սահմաններում, մասնաճյուղի աշխատակիցների հեռանալուց հետո, կառավարիչն անջատել է թվային տեսագրության համակարգը և դրամապահոցից գաղտնի հափշտակել առանաձնապես խոշոր չափերով ոսկյա զարդերը և առկա առանձնապես խոշոր չափերի գումարը:
Պայմանավորվածության համաձայն՝ 2018 թվականի հունվարի 01-ին՝ ժամը 00:14-ի սահմաններում, մյուս քաղաքացին մասնաճյուղի պատուհանը տեխնիկական միջոցների գործադրմամբ բացելով, ապօրինի մուտք է գործել գրասենյակ, անջատել անվտանգության համակարգը, իր մոտ գտնվող կրկնօրինակ բանալիով բացել դրամապահոցի դուռը, գաղտնի հափշտակել մնացած ոսկյա զարդերը և գումարը:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ քննիչը կառավարչին մեղադրանք է առաջադրել՝  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու մասին միջնորդություն է ներկայացրել դատարան։
Կառավարիչը հարցաքննվել է և ցուցմունք տվել դեպքի շուրջ։ Գողոնի մի մասը հայտնաբերվել է։
Քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է: Իրականացվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ կատարված գողությանը մասնակից մյուս անձին հայտնաբերելու, հնարավոր առնչություն ունեցած այլ անձանց ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ։

СК Армении сообщил новые подробности по делу о краже золотых украшений и денег из сейфа кредитной организации 01/05/2018   17:41  |  Криминальная хроника
По расследуемому следственным управлением Следственного комитета РА по Лорийской области уголовному делу управляющему филиалом  Универсальной кредитной организации “Сеф Интернейшнл” предъявлено обвинение в совершении хищения в особо крупных размерах. Об этом сообщается на сайте СК Армении.
1-го января 2018 года, около 00:14 предполагаемый преступник, открыв окно при помощи технических средств, проник в ванадзорский  филиал Универсальной кредитной организации “Сеф Интернейшнл”, а затем открыл огнестойкий сейф, похитив наличность и заложенные гражданами золотые украшения.
По данному факту 1-го января 2018 года следственным управлением Следственного комитета РА по Лорийской области возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 3 статьи 177(“Кража в особо крупных размерах”) УК РА. Создана следственная группа, проработан план следственных действий и оперативно-розыскных мероприятий, выдвинуты рабочие версии.
"В результате предпринятых масштабных следственных и иных процессуальных действий установлен механизм совершения кражи. Добыты данные и о сопричастности управляющего филиалом  кредитной организации в хищении, установлена  степень его участия", - говорится в сообщении.
По данным предварительного следствия, кража планировалась еще в августе 2017 года по инициативе управляющего, вокруг совершения которой было достигнуто согласие с другим гражданином. Согласно договоренности,  в период с августа по декабрь 2017 года он прибыл в город Ванадзор, ознакомился с территорией филиала, изучил ее и сейф, а затем взял у управляющего  находившийся у последнего ключ к одному из двух замков от сейфа и сделал дубликат.
29-го декабря 2017 года, около 17:40 управляющий взял у кассира филиала ключ ко второму замку от сейфа, вставил его в замок, имитировав закрытие двери, а в действительности оставил ее открытой.
В тот же день, около 19:30, после ухода сотрудников филиала, управляющий отключил систему цифровой видеозаписи и тайно похитил из сейфа золотые украшения и сумму в особо крупных размерах.
Согласно договоренности, 1-го января 2018 года, около 00:14 другой гражданин, открыв окно филиала при помощи технических средств, незаконно проник в офис, отключил систему безопасности и с помощью имевшегося при нем дубликата ключа открыл дверь сейфа, тайно похитив остальные золотые украшения и денежную сумму.
По совокупности добытых доказательств следователь предъявил управляющему обвинение по пункту 1 части 3 статьи 177 Уголовного кодекса РА. В суд подано ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу.
"Управляющий допрошен и дал показания относительно произошедшего. Часть украденного обнаружена. Предварительное расследование уголовного дела продолжается. Проводятся необходимые следственные и иные процессуальные действия, направленные на  обнаружение другого лица,  участвовавшего в краже, и установление личностей других лиц, возможно причастных к преступлению", - отмечается в сообщении.