Ամանորի գիշերը վարկային կազմակերպության մասնաճյուղից կատարված առանձնապես խոշոր չափերի գողությունը բացահայտվել է. կառավարիչը ձերբակալվել է 01/04/2018   12:11  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում  քննվող քրեական գործով ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է Ամանորի գիշերը՝ 2018 թվականի լույս հունվարի 1-ի գիշերը, «Սեֆ Ինթերնեյշնլ»  ունիվերսալ վարկային կազմակերպության Վանաձորի մասնաճյուղից կատարված առանձնապես խոշոր չափերի գողությունը, գողոնի մի մասը հայտնաբերվել է, մասնաճյուղի կառավարիչը՝ ձերբակալվել։
Ինչպես տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից, 2018թ. հունվարի 1-ին՝ ժամը 00:14-ի սահմաններում, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձը, տեխնիկական միջոցների գործադրմամբ պատուհանը բացելով, մուտք է գործել «Սեֆ Ինթերնեյշնլ» կազմակերպության Վանաձորի մասնաճյուղ, ապա բացել չհրկիզվող պահարանը և հափշտակել առկա կանխիկ գումարը և քաղաքացիների կողմից գրավադրված ոսկյա զարդերը:
Դեպքի առթիվ 2018թ. հունվարի 1-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում  հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, ստեղծվել քննչական խումբ, մշակվել քննչական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների պլան, առաջ  քաշվել աշխատանքային վարկածներ։ Կատարվել է դեպքի վայրի, գրասենյակում առկա տեսանկարահանող սարքերի զննություններ։
Ձեռնարկված լայնածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել է գողության մեխանիզմը, փաստական տվյալներ ձեռք բերվել կատարված գողությանը մասնաճյուղի կառավարչի մասնակցության վերաբերյալ, պարզվել անմիջական կատարողի ինքնությունը։ Գողությանն առնչություն ունենալու, օժանդակելու կասկածանքով հունվարի 2-ին ձերբակալվել է «Սեֆ Ինթերնեյշնլ» ունիվերսալ վարկային կազմակերպության Վանաձորի մասնաճյուղի կառավարիչը՝ ծնված 1982թ.։ Հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին՝ միջոցներ ձեռնարկել՝ անմիջական կատարողին հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ։
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում օրենքով սահմանված կարգով կատարված խուզարկությունների արդյունքում գողոնի մի մասը՝ մոտ 90 մլն դրամի արժողության ոսկյա զարդերը, հայտնաբերվել են։
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելու համար նշանակվել են դատահետքաբանական, դատատեսաձայնագրային փորձաքննություններ։
Նախաքննությունը շարունակվում է: Իրականացվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ կատարված գողությանը հնարավոր այլ անձանց առնչությունը, ինքնությունը պարզելու և նրանց արարքներին համապատասխան քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։

СК Армении сообщил о раскрытии кражи, совершенной из филиала кредитной организации в новогоднюю ночь 01/04/2018   12:54  |  Криминальная хроника
Следствие раскрыло кражу в особо крупном размере из ванадзорского  филиала Универсальной кредитной организации “Сеф Интернейшнл”, совершенная в новогоднюю ночь.
Как сообщается на сайте СК Армении, часть украденного обнаружена, управляющий филиалом задержан.
Согласно сообщению ведомства, 1-го января, около 00:14 предполагаемый преступник, открыв окно при помощи технических средств, проник в ванадзорский  филиал Универсальной кредитной организации “Сеф Интернейшнл”, а затем вскрыл огнестойкий сейф, похитив наличность и заложенные гражданами золотые украшения.
По данному факту 1-го января 2018 года следственным управлением Следственного комитета РА по Лорийской области возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 3 статьи 177(“Кража в особо крупных размерах”) УК РА. Создана следственная группа, проработан план следственных действий и оперативно-розыскных мероприятий, выдвинуты рабочие версии. Произведен осмотр места происшествия, а также устройств видеонаблюдения, установленных в офисе.
"В результате предпринятых масштабных следственных и процессуальных действий установлен механизм совершения кражи. Добыты данные относительно участия управляющего филиалом в совершенной краже, установлена личность непосредственного исполнителя. По подозрению в причастности к краже, в пособничестве в ее совершении  2-го января был задержан управляющий ванадзорским  филиалом Универсальной кредитной организации “Сеф Интернейшнл”(1982 года рождения). Соответствующим подразделениям Полиции поручено предпринять меры, направленные на розыск непосредственного исполнителя и обеспечение его явки к органу, осуществляющему производство", - говорится в сообщении.
В результате обысков, проведенных  в установленном законом порядке в ходе предварительного расследования уголовного дела, часть украденного – золотые украшения на сумму в размере около 90 млн. драмов – была обнаружена.
"Для установления имеющих существенное значение для уголовного дела обстоятельств назначены судебно-трасологическая, судебная видеофоноскопическая экспертизы. Предварительное следствие продолжается. Проводятся необходимые следственные действия, направленные на  установление причастности других возможных лиц к краже и их личностей, а также дачу соответствующей уголовно-правовой оценки их деяниям", - отмечается в сообщении.