Կաշառք ստացած ոստիկանների վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է 12/18/2017   15:25  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ բացահայտվել է ՀՀ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության տեսուչների կողմից կաշառք ստանալու ևս մեկ դեպք:
Ինչպես հայտնում է ՀՔԾ լրատվական ծառայությունը, ձեռք բերված բավարար ապացույցներով հիմնավորվել է, որ ՃՈ ավագ տեսուչ Հայկազ Գրիգորյանը, նախնական համաձայնության գալով մեկ այլ պաշտոնատար անձի` իր հետ ծառայություն իրականացնող ՃՈ ավագ տեսուչ Տիգրան Խաչատրյանի հետ, խմբով պահանջել և ստացել են կաշառք:
Այսպես, ՃՈ տեսուչներ Տ.Խաչատրյանն ու Հ. Գրիգորյանը, վարորդի սթափությունը ստուգելու նպատակով, Երևան քաղաքի Մաշտոցի պողոտայում կանգնեցրել են Հրատչ Սիմոնյանի կողմից վարվող «Կիա» մակնիշի ավտոմեքենան: Վարորդից տեղեկանալով, որ նախորդ օրն ալկոհոլ է օգտագործել, Հայկազ Գրիգորյանը, Տիգրան Խաչատրյանի հետ կաշառք ստանալու դիտավորությունն ավարտին հասցնելու մտադրությամբ, սկսել է «ծանրացնել» իրավիճակը՝ Հ. Սիմոնյանին պարբերաբար պարզաբանելով, որ եթե նրա մոտ հաստատվի ալկոհոլ օգտագործած լինելու հանգամանքը, ապա վերջինս 200.000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանքի է ենթարկվելու, իսկ ավտոմեքենան տեղափոխվելու է հատուկ պահպանվող տարածք: Արդյունքում, վարորդի սթափության վիճակը չստուգելու, ապա նաև` վարչական իրավախախտման համար համապատասխան արձանագրություն չկազմելու համար Հ.Գրիգորյանը կաշառք ստանալու շուրջ  նախնական համաձայնության է եկել Տ. Խաչատրյանի հետ, որից հետո ավտոմեքենայի ուղևոր Լ.Բաղդասարյանից անձամբ ստացել է 56.800 ՀՀ դրամին համարժեք 100 Եվրո կաշառք և թույլատրել շարունակել երթևեկելը:
Այսպիսով, նախնական համաձայնությամբ` խմբով կաշառք ստանալու համար ՃՈ տեսուչներ Տիգրան Խաչատրյանին և Հայկազ Գրիգորյանին մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Տ.Խաչատրյանի և Հ.Գրիգորյանի վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է: Գործը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել է դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազին` այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու համար:

Завершено следствие по делу о взяточничестве с участием инспекторов Дорожной полиции Армении 12/18/2017   16:05  |  Криминальная хроника
Предварительное следствие по делу о взяточничестве с участием инспектором Дорожной полиции Армении завершено. Об этом сообщает Специальная следственная служба Армении.
Как сообщалось ранее, добытые в рамках уголовного дела доказательства подтверждают, что старший инспектор Дорожной полиции РА Тигран Хачатрян, вступив в предварительный сговор с другим старшим инспектором Айказом Григоряном, осуществлявшим с ним службу, потребовал и получил взятку.Инспектор Дорожной полиции Армении арестован по обвинению в получении взяткиТак, как отмечалось в сообщении, Т. Хачатрян и А.Григорян для проверки водителя на трезвость, на проспекте Маштоца в центре Еревана остановили автомобиль марки “Киа”, за рулем которого находился Грачья Симонян.
"Узнав от водителя, что он накануне употреблял спиртное,  полицейские согласились на предложение пассажира Л. Багдасаряна принять взятку взамен на то, чтобы не проверять водителя на трезвость и не составлять соответствующий протокол об административном правонарушении. Т. Хачатрян, вынашивая умысел на получение взятки, вступил в предварительный сговор с А. Григоряном, а затем получил от пассажира 100 евро(56 тыс. 800 драмов) и разрешил им продолжить путь", - говорилось в сообщении.
Как сообщает ССС, инспекторам Дорожной полиции Тиграну Хачатряну и Айказу Григоряну предъявлены обвинения по пункту 2 части 3 статьи 311(получение взятки группой лиц по предварительному сговору) УК РА. В отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Дело с обвинительным заключением передано прокурору, осуществляющему надзор за процессуальной деятельностью, для его утверждения и отправки в суд.