Էդվարդ Նալբանդյանը ստանձնեց Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության նախագահությունը 12/15/2017   17:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 15-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Կիևում մասնակցեց Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության արտգործնախարարների խորհրդի 37-րդ նիստին, որին ներկա էին ՍԾՏՀԿ անդամ 12 պետությունների, 13 դիտորդ երկրների և գործընկեր կազմակերպությունների բարձրաստիճան պատվիրակություններ։ Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
ՍԾՏՀԿ նախարարական կիևյան խորհրդին Հայաստանը ստանձնեց կազմակերպության նախագահությունը:
Ելույթ ունենալով նախարարական խորհրդի նիստին Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադարձավ ՍԾՏՀԿ օրակարգային հարցերին, կազմակերպության շրջանակներում իրականացվող համագործակցությանը և դրա հեռանկարներին, ՍԾՏՀԿ բարեփոխումներին և կազմակերպության արդյունավետության ամրապնդման նպատակով անհրաժեշտ քայլերին։
Նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանը հանձնառու լինելով Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության ռազմավարական նպատակներին՝ վերահաստատում է իր աջակցությունը կազմակերպության տնտեսական օրակարգին, որն ուղղված է տարածաշրջանային համագործակցության ընդլայնմանը, ինչը բխում է ՍԾՏՀԿ կանոնադրական նպատակներից:
Անդրադառնալով կառույցում Հայաստանի նախագահությանը արտգործնախարար Նալբանդյանը նշեց, Հայաստանը որպես նախագահող երկիր առաջիկա վեց ամիսների ընթացքում ուշադրության կենտրոնում կպահի ՍԾՏՀԿ տարածաշրջանում տնտեսական համագործակցության ընդլայնումը և առկա մեխանիզմների միջոցով առաջ կմղի նախագծված օրակարգը:
Անդրադառնալով ՍԾՏՀԿ բարեփոխման գործընթացին՝ Էդվարդ Նալբանդյանը համոզմունք հայտնեց, որ այս փուլում իր հիմնական առաքելությունն իրականացնելու համար ՍԾՏՀԿ-ին անհրաժեշտ են գործնական և իրատեսական քայլեր՝ նշելով, որ Կազմակերպությունն ի զորու է բարձրացնել իր արդյունավետությունը Նախարարների խորհրդի կողմից հաստատված որոշումների և բանաձևերի իրականացման միջոցով:
ԱԳ նախարարն ընդգծեց նաև, որ Կազմակերպության գործունեությունը քաղաքականացնելու ՍԾՏՀԿ որոշ անդամ երկրների համառ փորձերն ազդում են ոչ միայն տարածաշրջանի բազմակողմ տնտեսական համագործակցության, այլև Կազմակերպության բուն հիմքերի, դրա հիմնական նպատակների վրա և հարցականի տակ դնում ՍԾՏՀԿ հեղինակությանը՝ որպես արդյունավետ տարածաշրջանային տնտեսական կազմակերպություն:
Հայաստանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը նաև հավելեց, որ ՍԾՏՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակներում որոշ անխոհեմ փորձերը` բարեփոխումների քողի ներքո ներգրավվելու Կազմակերպությունից առանձին ինչ-որ գործողություններում, հակասում են Կազմակերպության կանոնադրությանը, ՍԾՏՀԿ ԽՎ նպատակներին և ընթացակարգերին՝ բացասաբար ազդելով Կազմակերպության հեղինակության վրա:
Արձագանքելով Ադրբեջանի պավիրակության ղեկավարի ելույթին, Հայաստանի արտգործնախարարը նշեց, որ ՍԾՏՀԿ հարթակն իր նեղ քաղաքական շահերն առաջ մղելուն ծառայեցնելու Ադրբեջանի փորձերը խոչընդոտում են ՍԾՏՀԿ տնտեսական համագործակցությանը և դժվար թե Կազմակերպության շրջանակներում հնարավոր լինի ձեռքբերումներ ակնկալել, եթե այս հարթակը շարունակվի շահագործվել քարոզչության նպատակներով:
Ամփոփելով իր խոսքը՝ արտգործնախարար Նալբանդյանը շեշտեց. « Հայաստանն իր նախագահության ընթացքում կապավինի այն համատեղ ջանքերին, որոնք միտված են համակողմանի տարածաշրջանային համագործակցության ու տնտեսական փոխկապվածութան առաջմղմանը»:

Глава МИД Армении: попытки Баку поставить ОЧЭС на службу политическим интересам Азербайджана препятствуют экономическому сотрудничеству 12/15/2017 18:27 | Лента новостей
Глава МИД Армении Эдвард Налбандян принял участие в 37-м заседании Совета министров иностранных дел(СМИД) Организации черноморского экономического сотрудничества(ОЧЭС) в Киеве, на котором присутствовали высокопоставленные делегации из 12 государств-членов ОЧЭС, 13 стран-наблюдателей и партнерских организаций.
Как сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства, на заседании Армения приняла председательство в ОЧЭС.
Выступая на заседании министерского совета, Эдвард Налбандян подчеркнул, что Армения, будучи приверженной стратегическим целям ОЧЭС, подтверждает содействие экономической повестке дня, направленной на расширение регионального сотрудничества, что вытекает из уставных целей ОЧЭС.
Говоря о председательстве Армении в ОЧЭС, Налбандян отметил, что Армения в качестве председательствующей страны в ближайшие полгода будет держать в центре внимания вопросы расширения экономического сотрудничества в регионе и продвигать посредством имеющихся механизмов обозначенную повестку.
Коснувшись процесса реформирования ОЧЭС, Эдвард Налбандян выразил уверенность в том, что на данном этапе для осуществления основной миссии ОЧЭС необходимы практические и реалистичные шаги. При этом министр отметил, что Организация в состоянии повысить эффективность посредством реализации утвержденных комитетом министров решений и резолюций.
Глава МИД Армении также подчеркнул, что упорные попытки некоторых стран-членов ОЧЭС политизировать деятельность Организации влияют не только на многостороннее региональное сотрудничество, но и на ее основы, основные цели и ставят под вопрос авторитет ОЧЭС как эффективной региональной экономической Организации.
Глава внешнеполитического ведомства Армении также добавил, что некоторые неразумные попытки в рамках ПА ОЧЭС под видом реформ участвовать в каких-то мероприятиях отдельно от Организации противоречат уставу, целям и процедурам Организации, оказывает негативное влияние на авторитет структуры.
Коснувшись речи главы делегации Азербайджана, глава МИД Армении отметил, что попытки Баку поставить платформу ОЧЭС на службу продвижению своих узких политических интересов препятствуют экономическому сотрудничеству ОЧЭС и едва ли в рамках Организации можно будет ожидать достижений, если эта платформа и далее будет использоваться в целях пропаганды.
Резюмируя, Налбандян подчеркнул:
“Армения в ходе своего председательства будет опираться на совместные усилия, нацеленные на продвижение всестороннего регионального сотрудничества и экономического взаимодействия”.