2018 թվականի բյուջեի նախագիծը ինձ միաժամանակ և՛ ոգեւորում է, և՛ ինչ-որ չափով անհանգստացնում. ԱԺ նախագահ 12/06/2017   14:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը ելույթ է ունեցել «ՀՀ 2018 թվ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ: Ստորև ներկայացնում ենք ԱԺ նախագահի ելույթն ամբողջությամբ:
Կառավարության կողմից Ազգային ժողով ներկայացված «Հայաստանի Հանրապետության 2018 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը ոչ միայն տնտեսական, այլեւ քաղաքական փաստաթուղթ է: Եւ դրա շուրջ ծավալվող դժվարին ու պատասխանատու քննարկումները, որոնք վերաբերում են մեր երկրի զարգացման հեռանկարին, բնականաբար, տնտեսականից ու սոցիալականից բացի, նաեւ քաղաքական են:
Շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներին` շահագրգիռ քննարկման ու ակտիվ դիրքորոշումների համար:
Շնորհակալ եմ նաեւ կառավարության ներկայացուցիչներին` վարչապետի գլխավորությամբ, խորհրդարանի հետ արդյունավետ համագործակցության եւ ներդաշնակ աշխատանքի համար:
Երկրի հերթական բյուջեի հերթական քննարկումը եւս մեկ հնարավորություն ու առիթ է` խոսելու առկա խնդիրների, մարտահրավերների, դրանց հաղթահարման ու լուծումների մասին: Բոլորս էլ գիտակցում ենք, որ դանդաղելու ժամանակ չունենք, ուստի անհրաժեշտ է լինել ավելի հետեւողական ու սկզբունքային: Մենք իրավունք չունենք հանգիստ շունչ քաշելու, մխիթարվելով, թե միջազգային ֆինանսական ճգնաժամն այլեւս հետեւում է, թե մենք զսպեցինք այդ ճգնաժամի հնարավոր բարդ հետեւանքները, թե աշխարհաքաղաքական այս կամ այն թնջուկը հանգուցալուծվում է եւ այլն:
Պետք է ամուր հիմքեր ստեղծենք տնտեսական առաջընթացի, բարեկեցության ու լավատեսության համար:
Իհարկե, անհնար է ելույթի համար հատկացված ժամանակի շրջանակում ամբողջությամբ անդրադառնալ 2018 թվականի պետական բյուջեի մասնագիտական բազմաթիվ նրբություններին: Բայց միանշանակ կարող եմ նշել, որ, մեծ հաշվով, երկրի գլխավոր ֆինանսական փաստաթուղթը հստակ ասում է. եկեք ինքներս ազնիվ լինենք մեր առջեւ եւ ընդունենք, որ այս պահին այսքա'նն է մեր հնարավորությունների սահմանը:
Բայց այն նաեւ ասում է, որ մեր ունեցածը պետք է այնպես ծախսել, որ հաջորդ տարիներին կարողանանք ասել՝ մեր ուժերի սահմանները ինքներս ենք մեծացրել:
Անկեղծորեն պիտի ասեմ, որ 2018 թվականի բյուջեի նախագիծը ինձ միաժամանակ եւ ոգեւորում է, եւ ինչ-որ չափով անհանգստացնում:
Ոգեւորում է, քանի որ տեսնում եմ տնտեսական վերելքին միտված հստակ ծրագիր, տեսնում եմ պաշտպանության ոլորտի ամրացման անթաքույց կամք եւ, վերջապես, տեսնում եմ իրերն իրենց անունով կոչելու եւ վարդագույն ակնոցներին չապավինելու ձեռագիր:
Սրանք ես տեսնում եմ շատ հստակ, եւ դա ինձ ոգեւորում է:
Բայց ես տեսնում եմ, որ 2018 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը պակաս առատաձեռն է սոցիալական ոլորտի, մասնավորապես կրթության ու առողջապահության հանդեպ: Ու թեեւ ես շատ լավ հասկանում եմ, որ այն, ինչ հիմա մենք անում ենք, մեծացնելու է վաղվա մեր հնարավորությունները նույն սոցիալական, կրթության ու առողջապահության ոլորտներում թռիչք ունենալու համար, միեւնույն է, կարծում եմ, որ մենք հետագայում ավելի լրջորեն պետք է աշխատենք` այս ոլորտների ֆինանսավորումն առնվազն չնվազեցնելու, այլ ավելացնելու ուղղությամբ:
Այո, պետբյուջեի նախագծով որոշակիորեն կրճատվում է առողջապահության ֆինանսավորումը: Առողջապահությունն այն ոլորտն է, որտեղ այսօր կորցրածը վաղը շատ դժվար կամ գրեթե անհնար է վերականգնել: Այս ոլորտում բարեփոխումները, օպտիմալացումը, որոնց նպատակը բյուջեն ավելի խնայողաբար օգտագործելը, համակարգն ավելի արդիական ու ճկուն դարձնելն է, չպետք է անցանկալի ազդեցություն ունենան բնակչությանը մատուցվող ծառայությունների վրա: Այդուհանդերձ, ուրախ եմ, որ, գիտակցելով, որ ֆինանսների կրճատումը կարող է բացասաբար անդրադառնալ թե' քաղաքացու առողջության եւ թե' առողջապահության համակարգի վրա, կառավարությունը կարողացել է գտնել խնդիրը կարգավորելու ճանապարհներ: Արդյունքում, 2018 թվականի պետբյուջեի ներկայացված վերջնական տարբերակում, նախագծի առաջին տարբերակի համեմատ, էականորեն` 4 մլրդ դրամով, ավելացվել է առողջապահական ոլորտի ֆինանսավորումը:
Հարգելի գործընկերներ, պարզ է, որ 2018 թվականի պետական բյուջեն, բնականաբար, չի կարող իր մեջ տեղավորել բոլոր ցանկությունները: Այստեղ է, որ տարակարծություններ, տեսակետների ու դիրքորոշումների բախում են առաջանում քաղաքական ուժերի, պատգամավորների ու կառավարության ներկայացուցիչների միջեւ: Սակայն հասկանալի է, որ բոլոր հարցերը միանգամից լուծելը, մեղմ ասած, դժվար է, շատ անգամ` անհնար: Հետեւաբար, պոպուլիզմը որեւէ կերպ ընդունելի չէ, որովհետեւ այն կարող է հանգեցնել նաեւ սոցիալական աղետի: Պետք է գնալ իրատեսության, գերակայություններին նախապատվություն տալու ճանապարհով:
Հուսով եմ` մենք կկարողանանք, հեռատեսություն ու սթափություն դրսեւորելով, ընդունել պետական բյուջեի առավել օպտիմալ տարբերակ: Դրանով իսկ կառավարությանը հնարավորություն կտանք իրագործել նախատեսված ծրագրերը, հասնել տնտեսության կայուն աճի, որպեսզի խոսքը վերածվի գործի, գործն էլ իր հերթին դառնա արդյունք:
13:27 06/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿորյուն Նահապետյանը 2018 թ. պաշտպանության ոլորտի բյուջեն բանակի արդիականացման նոր փուլի իրականացման հնարավորություն է համարում
13:23 06/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀՅԴ-ն վստահում է կառավարության բարեփոխումներին, «Ծառուկյանն» ու» Ելքը» դեմ են բյուջեին
12:06 06/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ն վերսկսել է պետական բյուջեի քննարկումները
14:01 30/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունը 2018-ի պետական բյուջեի ծախսային մասն ավելացնում է ևս 15 մլրդ դրամով
14:10 20/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՊաշտպանության ոլորտի հատկացումների 17 տոկոսանոց աճը կուղղվի խաղաղության ու ներդրումների ապահովմանը
16:48 16/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ն առնվազն մինչև 4 օրով ընդմիջեց պետական բյուջեի նախագծի քննարկումները
16:40 16/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՊետբյուջեն միտված է ստվերային տնտեսության կրճատմանը. Վահրամ Բաղդասարյան
14:44 16/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունը ֆինանսական աջակցություն է տրամադրում ԱԺ անցած քաղաքական ուժերին
14:39 16/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցությունը չի ցանկանում կիսել բյուջեի իրականացման քաղաքական պատասխանատվությունը
14:29 16/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի բարձրագույն կրթության համակարգում արմատական փոփոխություններ են նախատեսվում

Спикера парламента Армении в какой-то мере обеспокоил “воодушевляющий” проект госбюджета на 2018 год 12/06/2017   16:58  |  Лента новостей
Представленный правительством проект закона РА “О Государственном бюджете Республики Армения на 2018 г.” не только экономический, но и политический документ. Об этом заявил председателя Национального собрания Армении Ара Баблояна, выступая на обсуждении документа.
Как передает пресс-служба армянского парламента, Ара Баблоян поблагодарил представителей всех политических сил за интересные обсуждения и активные позиции.
Он также выразил признательность представителям правительства во главе с премьер-министром – за плодотворное сотрудничество и слаженную работу с парламентом.
“Очередное обсуждение очередного бюджета страны – еще одна возможность и повод говорить о существующих проблемах, вызовах, их преодолении и решении. Все мы осознаем, что нет времени медлить, поэтому следует быть более последовательными и принципиальными. Мы не имеем права спокойно перевести дух, успокаиваясь тем, что международный финансовый кризис уже позади, что мы сдержали возможные сложные последствия этого кризиса, что развязывается тот или иной геополитический узел и т.д.”, - заявил спикер парламента Армении.
Он заявил о необходимости создания прочные основ для экономического прогресса, благосостояния и оптимизма.
“Конечно, невозможно в рамках отведенного на выступление времени полноценно обратиться к многочисленным профессиональным нюансам государственного бюджета 2018 года. Но в то же время могу отметить, что, по большому счету, главный финансовый документ страны говорит: давайте будем честны перед самими собой и примем, что в этот момент таковы рамки наших возможностей. Однако он говорит также, что имеющееся у нас должно расходоваться так, чтобы в последующие годы могли сказать: мы сами расширили рамки наших сил”, - отметил Ара Баблоян.
“Искренне должен сказать, что проект бюджета 2018 года меня одновременно и воодушевляет, и в какой-то мере беспокоит. Воодушевляет, так как вижу четкую программу экономического подъема, вижу неколебимую волю к укреплению оборонной сферы и, наконец, вижу почерк называть вещи своими именами и не уповать на “розовые очки”. Все это я вижу очень четко, и это меня вдохновляет”, - сказал спикер НС.
Однако, как отметил Баблоян, он видит, что проект госбюджета 2018 года не столь щедр к социальной сфере, в частности к сфере образования и здравоохранения.
“И хотя я прекрасно понимаю, что то, что мы сейчас делаем, расширит наши завтрашние возможности для роста тех же социальной, образовательной и здравоохранительной сфер, все равно, в дальнейшем мы должны серьезнее работать над увеличением финансирования этих сфер, по меньшей мере не снижением. Действительно, проектом госбюджета определенно сокращается финансирование здравоохранения.  Здравоохранение – сфера, где потерянное сегодня очень трудно или почти невозможно восстановить завтра. Реформы, оптимизация в этой сфере, цель которых бережнее использовать бюджетные средства, сделать систему более современной и гибкой, не должны иметь нежелательного воздействия на предоставляемые населению услуги.
Тем не менее спикер парламента Армении рад тому, что, осознавая возможное негативное влияние сокращения финансов на здоровье граждан и на систему здравоохранения, правительство смогло найти пути урегулирования проблемы.
В итоге, как указал он, в окончательном варианте представленного госбюджета 2018 года, по сравнению с первым вариантом проекта, финансирование сферы здравоохранения существенно увеличено – на 4 млрд драмов..
“Уважаемые коллеги, ясно, что госбюджет 2018 года, естественно, не может вместить в себе все пожелания. И здесь возникают разногласия, сталкиваются точки зрения и позиции политических сил, депутатов и представителей правительства. Однако понятно, что решить все вопросы сразу, мягко говоря, трудно, а зачастую – невозможно. Поэтому популизм неприемлем никоим образом, поскольку может привести также к социальному бедствию. Следует идти реальным путем, отдавая предпочтение приоритетам. Надеюсь, мы сможем, проявив оптимистичное видение перспектив, принять наиболее оптимальный вариант госбюджета. Тем самым правительство получит возможность реализовать намеченные программы, достичь стабильного роста экономики, чтобы слово претворилось в дело, а дело в свою очередь дало результат”, - заявил Ара Баблоян, призвав проголосовать в пользу проекта закона РА “О Государственном бюджете РА на 2018 г.".
15:18 15/11/2017  |  Актуальная темаПарламент Армении рассматривает проект госбюджета на 2018 год
15:36 01/11/2017  |  Лента новостейМинистр юстиции Армении сообщил о планах по увеличению средств на приобретение медикаментов для заключенных
11:42 01/11/2017  |  Лента новостейАссигнования Аппарату президента Армении в 2018 году существенно сократятся – замглавы Минфина
12:45 31/10/2017  |  Лента новостейЗамминистра финансов Армении огласил предусмотренный размер доходов в проекте госбюджета на 2018 год
11:44 31/10/2017  |  Лента новостейАтом Джанджугазян озвучил три фактора, с учетом которых прогнозировались доходы госбюджета Армении на 2018 год
13:08 30/10/2017  |  Лента новостейОппозиционный депутат Никол Пашинян подверг критике проект госбюджета Армении на 2018 год