Հայաստանն անցնում է ձմեռային ցուրտ ցիկլոնների ազդեցության տակ 12/05/2017   14:02  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Դեկտեմբեր 6-ի ցերեկը և դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանը կգտնվի Միջերկրական ծովից ներթափանցած ցիկլոնի ազդեցության գոտում։ Այս մասին գրառում է կատարել Հ ԱԻՆ հիդրոﬔտ ծառայության օդերևութաբանության կենտրոնի պետ Գագիկ Սուրենյանը:
Դեկտեմբերի 6-ին ցերեկը հանրապետության տարածքում կսկսվեն տեղումներ, տեղումները Շիրակում, Կոտայքում, Գեղարքունիքում, Արագածոտնի և Վայոց Ձորի լեռնային գոտիներում կլինեն ձյան, իսկ մյուս շրջաններում թաց ձյան և ձնախառն անձրևի տեսքով։
Դեկտեմբերի 6-ին երեկոյան ժամերից հյուսիս-արևմուտքից արկտիկական ցուրտ օդային հոսանքների ներթափանցմամբ պայմանավորված արդեն Հայաստանի տարածքում կտեղա ձյուն։
Դեկտեմբերի 7-ի ցերեկը, կեսօրից հետո, ցիկլոնը կկորցնի իր ուժը, տեղումները աստիճանաբար կդադարեն, դրանք կպահպանվեն միայն Վայոց ձորում, Սյունիքում և Արցախում։
Դեկտեմբերի 8-ին Սև ծովի շրջաններից Հայաստան կներթափանցի մեկ այլ ցիկլոնային դաշտ, որի արդյունքում կրկին շրջանների զգալի մասում կտեղա թույլ ձյուն։
Արարատյան դաշտում և Երևանում կրկին նկատվում է սառը օդի լճացում, այս երևույթը զգալիորեն թուլացնում է տեղումնաբեր ցիկլոնների ազդեցությունը Արարատյան գոգավորության և նրա նախալեռնային գոտիներում։ Պայմանավորված այս հանգամանքով, Երևանում և Արարատյան դաշտում սպասվող տեղումների տեսքի և ինտենսիվության վերաբերյալ ստույգ տեղեկատվություն կհայտնենք վաղը առավոտյան։
Դեկտեմբերի 6-7-ին առանձին շրջաններում սպասվում է քամու ուժգնացում 20-25մ/վրկ, լեռնային գոտիներում բուք, ցածր հորիզոնական տեսանելիություն: Օդի ջերմաստիճանը 6-ի ցերեկը, 07-10-ին՝ աստիճանաբար կնվազի 8-10 աստիճանով:
Ելնելով այդ օրերին սպասվող անբարենպաս եղանակային պայմաններից խորհուրդ ենք տալիս երթևեկել միայն ձմեռային անվադողերով։

Гагик Суренян предупредил о грядущих циклонах и резком похолодании в Армении 12/05/2017   14:27  |  Информационная платформа
Начальник отдела метеорологических прогнозов Армгидрометцентра Гагик Суренян сообщил о надвигающихся на Армению циклонах.
"Завтра днем и 7-го декабря Армения окажется под воздействием циклона со Средиземного моря. Днем 6-го декабря на территории республики начнутся осадки. В горных частях Ширакской, Котайкской, Гегаркуникской, Арцагацотнской и Вайоцдзорской областей в виде снега, а в других областях – в виде мокрого снега и снега с дождем", - написал Суренян на своей странице в соцсети Facebook .
По его прогнозам, вечером 6-го декабря в связи с проникновением холодных арктических воздушных потоков с северо-запада в Армении пойдет снег. После полудня 7-го декабря циклон ослабеет, и осадки постепенно прекратятся. Однако в Вайоцдзорской, Сюникской областях и Арцахе осадки продолжатся.
По словам Суреняна, 8-го декабря со стороны Черного моря проникнет еще один циклон, в результате чего в большинстве областей будут наблюдаться осадки в виде слабого снега.
“В Араратской долине и Ереване вновь наблюдается застой холодного воздуха, что существенно ослабляет воздействие несущих осадки циклонов. В этой связи  данные относительно интенсивности осадков в Араратской долин и Ереване представим завтра утром”, - заявил он.
Он отметил, что 6-7 декабря в некоторых районах ожидается усиление ветра до 20-25 км/сек, в горных районах – метель, низкая горизонтальная видимость. Температура воздуха с 6-го декабря постепенно понизится на 8-10 градусов.