ՀԱՊԿ-ի խաղաղապահները պատրաստ են մասնակցել Սիրիայի իրադրության կարգավորմանը 11/30/2017   15:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խաղաղապահ զորակազմերը պատրաստ են մասնակցել Սիրիայի եւ աշխարհի այլ տարածաշրջանների իրադրության կարգավորմանը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 30-ին հայտարարել Է ՀԱՊԿ-ի միացյալ շտաբի պետ գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը:
«Ինչ որոշում ընդունեն պետության ղեկավարները, այդպես Էլ կլինի: Ես միայն կասեմ, որ մեր խաղաղապահ զորակազմերը պատրաստ են կատարել ցանկացած առաջադրանք աշխարհի ցանկացած վայրում»,-ասել Է Սիդորովը լրագրողներին՝ պատասխանելով Սիրիայի իրադրության կարգավորմանը ՀԱՊԿ-ի խաղաղապահների միանալու հնարավորության վերաբերյալ հարցին:
Սիդորովի գնահատմամբ՝ ՀԱՊԿ-ի համապատասխան խաղաղապահ ներուժն ակնառու կերպով հաստատեցին այն զորավարժությունները, որոնք այս տարի անցկացվեցին Ղազախստանի տարածքում: Նա նշել Է, որ «ՀԱՊԿ-ի խաղաղապահ զորակազﬔրը կիրառվում են Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշմամբ»,- հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:
12:44 30/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎիգեն Սարգսյանը Մինսկում մասնակցում է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ԱԳ, պաշտպանության նախարարների խորհրդի և ԱԱԽ քարտուղարների հերթական համատեղ նիստին
16:47 27/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնել է Մինսկ
18:17 22/08/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԶՈՒ ԳՇ աշխատանքային խումբը մասնակցում է ՀԱՊԿ շրջանակներում անցկացվող քննարկումներին
19:06 16/08/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվել են ՀԱՊԿ շրջանակներում ռազմատեխնիկական և ռազմատնտեսական համագործակցության հարցեր
12:07 15/08/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանում կանցկացվի ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստը
17:08 27/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՄիայն ուժային մեթոդներով թմրամոլության դեմ պայքարել հնարավոր չէ. ՀԱՊԿ ղեկավար

Миротворцы ОДКБ готовы принять участие в урегулировании ситуации в Сирии 11/30/2017   15:49  |  Лента новостей
Миротворческие контингенты Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ) готовы принять участие в урегулировании ситуации в Сирии и в других регионах мира, заявил в четверг начальник объединенного штаба ОДКБ генерал-полковник Анатолий Сидоров.
"Какое решение примут главы государств, такое оно и будет исполнено. Я скажу только о том, что наши миротворческие контингенты к выполнению любых задач и в любой точке мира готовы", — сказал Сидоров журналистам, отвечая на вопрос о возможности подключения миротворцев ОДКБ к урегулированию в Сирии. Его слова приводит РИА Новости.
По оценке Сидорова, соответствующий миротворческий потенциал ОДКБ наглядно подтвердили учения, которые были проведены в этом году на территории Казахстана. Он отметил, что "миротворческие контингенты ОДКБ применяются на основе решения Совета коллективной безопасности (СКБ)".
"Для того чтобы на сегодняшний день их применить на территории другого государства, наверное, нужно, опять таки, решение СКБ и решение Совета безопасности ООН", — сказал Сидоров.
14:40 30/11/2017  |  Лента новостейГлавы Минобороны Армении и России провели рабочую встречу в Минске