Արտգործնախարար Նալբանդյանը հանդիպեց Իռլանդիայի արտաքին գործերի և առևտրի նախարարին 11/24/2017   17:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում ՀՀ Նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում գտնվող ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Իռլանդիայի արտաքին գործերի և առևտրի նախարար Սայմոն Քովենին: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Արտգործնախարարները մտքեր փոխանակեցին հայ-իռլանդական հարաբերություններն առավել սերտացնելու հնարավոր ուղիների շուրջ:
Զրուցակիցները երկուստեք ընդգծեցին երկկողմ քաղաքական երկխոսության ակտիվացման, առևտրատնտեսական համագործակցության խորացման կարևորությունը:
Հանդիպման ընթացքում արծարծվեցին իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնմանը, միջխորհրդարանական կապերի աշխուժացմանը, երկկողմ փոխայցելությունների կազմակերպմանը, միջազգային կառույցներում փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր:
Զրուցակիցներն անդրադարձան Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին, մտքեր փոխանակվեցին Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շուրջ:

Главы МИД Армении и Ирландии обсудили возможные пути дальнейшего укрепления двусторонних отношений 11/24/2017   18:27  |  Лента новостей
Mинистр иностранных дел Республики Армения Эдвард Налбандян, находящийся в Брюсселе в составе делегации, возглавляемой президентом РА, 24-го ноября встретился с министром иностранных дел и торговли Ирландии Саймоном Ковеном.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, министры иностранных дел обменялись мнениями вокруг возможных путей дальнейшего укрепления армяно-ирландских отношений.
Собеседники обоюдно подчеркнули важность активизации политического диалога, углубления торгово-экономического сотрудничества.
В ходе встречи были обсуждены вопросы расширения договорно-правовой базы, активизации межпарламентских связей, организации двусторонних взаимных визитов, взаимодействия в рамках международных организаций.
Собеседники коснулись отношений Армении и Европейского союза, обменялись мнениями вокруг Соглашения Армения-ЕС о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.