Կարեն Կարապետյանն ընդունել է «ՎԵՈՆ» ընկերությունների խմբի գլխավոր գործադիր տնօրենի գլխավորած պատվիրակությանը 11/23/2017   15:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է «ՎԵՈՆ» ընկերությունների խմբի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ժան Իվ Շարլիեի (Jean-Yves Charlier) գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Հյուրերն անդրադարձել են «ՎԵՈՆ» ընկերությունների խմբի Երևանում անցկացված գլոբալ համաժողովի արդյունքներին և շնորհակալություն հայտնել ՀՀ կառավարությանը՝ հեռահաղորդակցության ոլորտում ստեղծված բարենպաստ պայմանների, բիզնեսի կողմից բարձրացվող խնդիրների լուծման և օպերատիվ արձագանքման համար:
Վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը շահագրգռված է մասնավոր հատվածի զարգացմամբ ու ընդլայմամբ, հեռահաղորդակցության ոլորտում ներդրումների ավելացմամբ: Կարեն Կարապետյանն առաջարկել է ուշադրություն դարձնել նաև կրթության բնագավառին՝ այդպիսով սեփական բիզնեսի համար պատրաստելով նաև բարձրակարգ կադրեր: Նա ավելացրել է, որ պետությունը շահագրգռված է բիզնեսի և կրթական համակարգի համագործակցությամբ և վստահություն է հայտնել, որ այն կնպաստի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և հեռահաղորդակցության ոլորտում առկա մեծ ներուժի իրացմանը:
«Կառավարության այսօրվա նիստում ևս մենք փոփոխություններ կատարեցինք հարկային ու մաքսային վարչարարությանը վերաբերող օրենքներում, որոնք արտասահմանյան ներդրողների համար կարևորագույն կարգավորումներ  են նախատեսում: Համոզված ենք, որ այս փոփոխություններն ու կարգավորումները բիզնեսը լավագույնս զգալու է: Կառավարությունը պատրաստ է արձագանքել բիզնեսի յուրաքանչյուր խնդրի: Պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության մասով ևս ծրագրում ենք նոր գործողություններ»,- ընդգծել է Կարեն Կարապետյանը:
Ժան Իվ Շարլիեն ևս կարևորել է կրթական ծրագրերի իրականացումը և ընդգծել, որ «ՎԵՈՆ»-ը պատրաստվում է շարունակել Հայաստանում ներդրումային ծրագրերի իրականացումը: Նրա խոսքով,  արդեն իսկ պատրաստ են 2018 թվականի համար Հայաստանում նախատեսված միջոցառումները:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև Գյումրիում նախատեսվող ծրագրերին, մասնավորապես, հաղորդակցության ենթակառուցվածքների վերականգնման աշխատանքներում  «ՎԵՈՆ»-ի ներգրավման հնարավորություններին:

Жан-Ив Шарлье: «ВЕОН» собирается и дальше реализовывать инвестиционные программы в Армении 11/23/2017   17:24  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян принял делегацию во главе с главным исполнительным директором группы компаний «ВЕОН» Жаном-Ивом Шарлье (Jean-Yves Charlier). Об этом сообщает пресс-служба армянского правительства.
Гости коснулись результатов проведенного в Ереване глобального форума группы компаний «ВЕОН» и поблагодарили правительство РА за созданные в сфере телекоммуникаций благоприятные условия, решение поднимаемых бизнесом проблем и оперативное реагирование на них.
Премьер-министр отметил, что правительство заинтересовано в развитии и расширении частного сектора, росте инвестиций в сфере телекоммуникаций. Карен Карапетян предложил обратить внимание также на сферу образования, таким образом подготавливая для собственного бизнеса высококвалифицированные кадры. Он добавил, что государство заинтересовано в сотрудничестве бизнеса и образовательной системы и выразил уверенность, что оно будет способствовать реализации потенциала, имеющегося в сфере информационных технологий и телекоммуникаций.
«На сегодняшнем заседании правительства мы также внесли изменения в законы, касающиеся налогового и таможенного администрирования, которые предусматривают важнейшие для иностранных инвесторов регулирования. Мы убеждены, что эти изменения и регулирования бизнес ощутит наилучшим образом. Правительство готово реагировать на любую проблему бизнеса. Мы планируем новые действия и в части сотрудничества государства и частного сектора», - подчеркнул Карен Карапетян.
Жан-Ив Шарлье также отметил важность реализации образовательных программ и подчеркнул, что «ВЕОН» собирается продолжить осуществление инвестиционных программ в Армении. По его словам, уже готовы мероприятия, намеченные к проведению в Армении в 2018 году.
На встрече также шла речь о намечаемых в Гюмри программах, в частности, возможностях участия «ВЕОН»-а в работах по восстановлению коммуникационных инфраструктур.