Սահմանապահ զորքերի ծառայողի մասնակցությամբ դեպքով կասկածյալի վրա առկա են մարմնական վնասվածքներ 11/22/2017   12:55  |  Քրեական խրոնիկոն
Բագրատաշենի սահմանային անցակետում սահմանապահ զորքերի ծառայողի մասնակցությամբ վիճաբանության և դանակահարության գործով կասկածյալի նկատմամբ դատաբժշկական փորձաքննություն է նշանակվել: Այդ մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկությունը հաստատեցին Քննչական կոմիտեից:
ՔԿ նախագահի խորհրդականը տեղեկացրեց, որ բազմակողմանի քննություն է կատարվում՝ կասկածյալի մարմնի վրա առկա վնասվածքների առաջացման հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ: Բացի այդ, միջոցներ են ձեռնարկվում՝ դեպքի վայրում եղած տեսախցիկների ձայնագրությունները հայտնաբերելու և քննության առարկա դարձնելու նպատակով:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 19-ին՝ ուշ երեկոյան, Բագրատաշենի սահմանային անցակետում ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի ծառայողների կանգնեցրել են «Մերսեդես Բենց» մակնիշի ավտոմեքենա՝ նպատակը եղել է ստուգումը, սակայն րոպեներ անց վիճաբանություն է ծագել վարորդի եւ սահմանապահների միջև։ Ընդ որում՝ հայտնի է, որ ավտոմեքենայի մեջ որևէ մաքսանենգ ապրանք չի եղել, այսինքն՝ որևէ բան թաքցնելու խնդիր չի ունեցել։ Թե կոնկրետ ի՞նչն է դարձել վիճաբանության պատճառը, պարզ չէ, սակայն փաստն այն է, որ մաքսավորին դանակով հարվածելու մեջ կասկածվող տղամարդն ի սկզբանե ներկա չի եղել միջադեպին։ Նա եկել է ավելի ուշ՝ վարորդի կանչելուց հետո, ու դաժան ծեծի ենթարկվել։
Ի՞նչ է տեղի ունեցել Բագրատաշենի սահմանային անցակետում. դանակահարություն թե՞ ինքնապաշտպանություն
Տղամարդուն մի քանի հոգի սկսել են հարվածել, ով նրանցից ազատվելու համար դանակը հանել է ու թափահարել։ Դանակը դիպել է ՍԶ ծառայողին, ով այդ հարվածի հետևանքով ընդամենը թեթև քերծվածք է ստացել, նա անգամ չի հոսպիտալացվել: Ինչ վերաբերում է կասկածյալին, ապա նա լուրջ վնասվածքներ է ստացել:
Հիշեցնենք, որ դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում նոյեմբերի 20-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով:

СК Армении выясняет обстоятельства инцидента с участием пограничника на КПП “Баграташен” 11/22/2017   13:04  |  Криминальная хроника
Судебно-медицинская экспертиза назначена в отношении подозреваемого по делу о потасовке и поножовщине с участием служащего пограничных войск Службы национальной безопасности Армении на контрольно-пропускном пункте “Баграташен”. Имеющуюся у  “ФактИнфо” информацию подтвердила советник председателя Следственного комитета Армении Сона Трузян.
Она также проинформировала, что ведется всестороннее расследование для установления причин возникновения травм на теле подозреваемого. Кроме того, предпринимаются меры для обнаружения записей с установленных на месте камер видеонаблюдения и приобщения их делу.
Ранее СК сообщил, что 19-го ноября 2017 года, около 23:00 на контрольно-пропускном пункте “Баграташен” служащиe погранвойск СНБ РА с целью проверки остановили автомобиль марки “Mercedes-Benz”, водитель которого вступил с ними в спор. В конфликт вмешался еще один гражданин и имеющимся при нем ножом ударил служащего погранвойск, исполнявшего свои служебные обязанности.Служащего погранвойск СНБ Армении ранили ножом во время конфликта на КПП “БаграташенПо данному факту следственным управлением Следственного комитета РА по Тавушской области  20 ноября возбуждено уголовное дело по признакам части 2 статьи 316(оказание сопротивления представителю власти при исполнении им обязанностей, возложенных на него законом, или принуждение его к выполнению заведомо незаконных действий, совершенные с применением насилия или с угрозой применения насилия) УК Армении. Служащий СНБ РА признан потерпевшим. Ему была оказана медпомощь, после чего он был выписан.
Также сообщалось, что контрабандного товара в машине обнаружено не было. Также известно,ч то подозреваемый получил серьезные травмы.