Բակո Սահակյանը մասնակցել է «Ֆրանսիայում Արցախի օրերի» մեկնարկին նվիրված միջոցառմանը 11/21/2017   11:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 20-ին Փարիզ քաղաքում մասնակցել է «Ֆրանսիայում Արցախի օրերի» մեկնարկի կապակցությամբ կազմակերպված հանդիսավոր միջոցառմանը, որին ներկա էին Ֆրանսիայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպանը, տեղի հայ համայնքի, Ֆրանսիայի հասարակական եւ քաղաքական շրջանակների ներկայացուցիչներ:  Այս մասին տեղեկանում ենք Արցախի Նախագահի պաշտոնական կայքից:
Իր ելույթում Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ Եվրոպայում «Արցախի օրեր» անցկացվում են առաջին անգամ, ինչի պատճառով պատասխանատվությունը կրկնակի է եւ սպասելիքները՝ ավելի մեծ:
«Մենք համոզված ենք, որ ծրագրով նախատեսված բոլոր միջոցառումները կիրականացվեն պատշաճ մակարդակով: Համոզված ենք, որովհետեւ ունենք հայրենասեր հայրենակիցներ եւ հավատարիմ բարեկամներ, ովքեր իրենց ներգրավմամբ կսատարեն բոլոր նախաձեռնությունների հաջող կյանքի կոչմանը»,- իր խոսքում շեշտել է Արցախի Հանրապետության Նախագահը:
Բակո Սահակյանը հույս է հայտնել, որ «Ֆրանսիայում Արցախի օրերի» կազմակերպումն իր կարեւոր լուման կունենա Ֆրանսիայի հետ Արցախի փոխգործակցության ընդլայնման գործում՝ ֆրանսիական ու եվրոպական հանրությանը ներկայացնելով մեր երկիրը, նրա պատմությունը, մշակույթը, տնտեսությունը եւ այլ բնագավառներ՝ հավելելով, որ մեր բոլոր ձեռքբերումների հիմքում ընկած է Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք կուռ եռամիասնությունը:
Միջոցառման ընթացքում Նախագահ Սահակյանը «Երախտագիտություն» մեդալ է հանձնել Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վիգեն Չիթեչյանին՝ բարձր գնահատելով տարիներ շարունակ նրա մշտական աջակցությունն Արցախին եւ մասնակցությունը մեր հանրապետությունում տարբեր ծրագրերի իրականացման գործում:

Бако Саакян: организация Дней Арцаха во Франции внесет важную лепту в расширение двустороннего сотрудничества 11/21/2017   11:05  |  Лента новостей
Президент Республики Арцах(Нагорно-Карабахской Республики) Бако Саакян 20 ноября в Париже принял участие в торжественном мероприятии, организованном по случаю старта Дней Арцаха во Франции.
Как сообщает пресс-служба президента Арцаха, на мероприятии присутствовали Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Армения во Франции, представители местной армянской общины, общественных и политических кругов Франции.
В своем слове президент Саакян отметил, что Дни Арцаха в Европе проводятся впервые и поэтому ответственность и ожидания высоки.
"Мы уверены, что все намеченные в программе мероприятия будут проведены на должном уровне. Уверены, потому что у нас патриотичные соотечественники и преданные друзья, которые своим участием помогут успешно осуществить все инициативы", - подчеркнул в своем слове президент Республики Арцах.
Бако Саакян выразил надежду, что организация Дней Арцаха во Франции внесет важную лепту в дело расширения сотрудничества Арцаха с Францией, представляя французской и европейской общественности страну, ее историю, культуру, экономику и другие сферы. При этом глава государства отметил, что в основе всех достижений арцахцев лежит крепкое триединство Армения-Арцах-Диаспора.
В ходе мероприятия президент Саакян вручил медаль "Благодарность" Чрезвычайному и Полномочному послу Республики Армения во Франции Вигену Читечяну, высоко оценив его многолетнее постоянное содействие Арцаху и участие в деле осуществления разных программ в республике.