Ինդոնեզիայում խոհրդարանի խոսնակին ձերբակալել են փողերի հափշտակման կասկածանքով 11/20/2017   12:11  |  Քրեական խրոնիկոն
Ինդոնեզիայի Կոռուպցիայի դեմ պայքարի հանձնաժողովը ձերբակալել Է խոհրդարանի խոսնակ Սետիա Նովանտոյին, որը կասկածվում Է պետբյուջեից մոտավորապես 170 մլն դոլարի հափշտակման մեջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Straits Times հրատարակությունը:
Նրա տվյալներով՝ պաշտոնյան բյուջետային այն միջոցների հափշտակման գործի ֆիգուրանտներից մեկն Է, որոնք նախատեսված Էին երկրում նոր անձնագրերի ներդրման՝ 2009 թվականին գործարկված պետական նախագծի համար:
Հակակոռուպցիոն գերատեսչության ներկայացուցիչները չինովնիկի տուն են այցելել անցած չորեքշաբթի, սակայն Նովանտոն տանը չի եղել: Իշխանությունները խոսնակին հայտնաբերել են հաջորդ օրը այն բանից հետո, երբ նա վթարի Է ենթարկվել իր ավտոմեքենայով: Նովանտոն մասնավոր կլինիկայից հետազոտվելու Է ուղարկվել պետական հիվանդանոց:
Բժիշկները հայտնել են, որ քաղաքական գործչի վիճակը հոսպիտալացում չի պահանջում, եւ նոյեմբերի 19-ին նրան հարցաքննության համար հաշմանդաﬕ սայլակով տեղափոխել են հանձնաժողովի շենք:
Հրատարակության տվյալներով՝ Նովանտոյի գործով առաջին դատական լսումը նշանակված Է նոյեմբերի 30-ին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Спикер парламента Индонезии задержан по подозрению в хищении денег 11/20/2017   12:15
Индонезийская комиссия по борьбе с коррупцией задержала спикера парламента Сетию Нованто по подозрению в хищении около 170 миллионов долларов из госбюджета, сообщает РИА Новости со ссылкой на издание Straits Times.
По данным издания, чиновник является одним из фигурантов дела о хищении бюджетных средств, предназначавшихся для запущенного в 2009 году государственного проекта по внедрению в стране новых удостоверений личности.
Антикоррупционное ведомство совершило рейд в дом чиновника в среду, однако Нованто не было дома. Власти обнаружили спикера на следующий день, после того как он попал в ДТП на своем автомобиле. Нованто был направлен из частной клиники в государственную больницу для обследования. Врачи признали, что состояние политика не требует госпитализации и в воскресенье он был доставлен в здание комиссии в инвалидном кресле для допроса.