Թուրքիայում լուսային տարիներով հեռու են ԼՂ խնդրի էությունից. ՀՀ ԱԳՆ արձագանքը Էրդողանի հայտարարություններին 11/17/2017   11:30  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Թուրքիան պետք է շարունակի հնարավորինս հեռու մնալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացից: Այս մասին հայտարարեց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Տիգրան Բալայանը՝ «Արմենպրես»-ի խնդրանքով մեկնաբանելով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպումից հետո թուրք լրագրողներին Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի արած հայտարարությունը:
«Այդ մեկնաբանությունները կրկին ի ցույց են դնում, որ Թուրքիայում լուսային տարիներով հեռու են ղարաբաղյան հիմնախնդրի էությունից և բովանդակությունից։ Թուրքիան պետք է շարունակի որքան հնարավոր է հեռու մնալ ԼՂ խնդրի կարգավորման գործընթացից»,- ասաց Բալայանը։
Թուրքական Star պարբերականը մեջբերել էր Էրդողանի խոսքերը այցի վերաբերյալ: Թուրքիայի նախագահը լրագրողներին հայտնել էր, որ Պուտինի հետ քննարկել է արցախյան հակամարտության հարցը: Նա կրկին հիշեցրել էր 5 շրջանների վերաբերյալ ՄԱԿ-ի բանաձևերը:
13:56 03/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՇփման գծում հետաքննության մեխանիզմների ներդրումն Ադրբեջանի միջազգային պարտավորությունն է. Շավարշ Քոչարյան

МИД Армении: Турция должна держаться как можно дальше от процесса урегулирования карабахского конфликта 11/17/2017   12:02  |  Карабахский конфликт
Турция должна продолжать держаться подальше от процесса урегулирования карабахского конфликта. Об этом сказал пресс-секретарь министра иностранных дел Армении Тигран Балаян, комментируя по просьбе “Арменпресс”  заявление президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана после встречи с президентом РФ Владимиром Путиным.
Как передавало турецкое издание Star, Эрдоган заявил турецким журналистам, что обсудил с Путиным карабахский конфликт. Он вновь напомнил резолюцию ООН о пяти районах.
“Эти комментарии вновь показывают, что в Турции на целые световые годы далеки от сути и содержания карабахской проблемы. Турция должна продолжать держаться как можно дальше от процесса урегулирования карабахского конфликта”, - заявил Балаян.