ԼՂ հարցում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կողմից առկա է որոշակի ակտիվություն. Շավարշ Քոչարյան 11/16/2017   13:58  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առկա է որոշակի ակտիվություն: Այդ մասին կառավարության նիստից հետո նշեց ՀՀ արտգործնախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
Հարցին՝ համանախագահների ակտիվությունն ինչի հետ է կապված, ԱԳ փոխնախարարն ասաց. «Արդեն քանի տարի է, ինչ բանակցային գործընթացում ոչ միայն չկա առաջընթաց, այլև իրավիճակը շատ դեպքերում պայթյունավտանգ է, ինչի ապացույցն ապրիլյան դեպքերն են:
Այդ տեսակետից, նրանք չեն կարող մտահոգված չլինել, առավել ևս, որ երեք համանախագահող երկրները հանդիսանում են ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ: Բնական է, որ իրենց համար ամբողջովին անընդունելի է ռազմական գործողությունների վերսկսումը»:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Քոչարյանն ընդգծեց, որ ակնկալիքը, այդ թվում՝ համանախագահների այն է, որ կարգավորման գործընթացում լինի առաջընթաց, ինչի համար անհրաժեշտ է կողմերի միջև վստահություն, ինչն իր հերթին ենթադրում է Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների իրականացում:
Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումների մասին խոսակցություններ չկան:
«Նախագահների հանդիպումների մասին որևէ խոսակցություն չկա, այն հանգամանքը, որ համանախագահներն առանձին հանդիպում են երկու արտգործնախարարների հետ, չի բացառում, որ միջնորդներն առաջարկեն ԱԳ նախարարների հանդիպում: Եթե դա լինի, ապա կհայտարարենք»,- ասաց Քոչարյանը:
13:56 03/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՇփման գծում հետաքննության մեխանիզմների ներդրումն Ադրբեջանի միջազգային պարտավորությունն է. Շավարշ Քոչարյան
14:16 31/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական ագրեսիան չպետք է պարգևատրվի ԱՄՆ կողմից տրամադրվող օգնության միջոցով. Forbes
16:18 26/10/2017Մոսկվան ողջունում Է բանակցություններն աշխուժացնելու Բաքվի եւ Երեւանի պատրաստակամությունը. Զախարովա

Замглавы МИД Армении: сопредседатели МГ ОБСЕ проявляют определенную активность в вопросе карабахского урегулирования 11/16/2017   14:49  |  Карабахский конфликт
В вопросе урегулирования карабахского конфликта наблюдается определенная активность со стороны сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Об этом, как передает “Арменпресс”, в беседе с журналистами после заседания правительства Армении заявил заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян.
На вопрос о том, с чем связана активность со стороны сопредседателей Минской группы ОБСЕ, он ответил: ‘Уже много лет, как в переговорном процессе нет не только прогресса, но даже иногда ситуация становится взрывоопасной, чему доказательством являются апрельские события.
“С этой точки зрения, они не могли не быть обеспокоены, тем более, что все трое сопредседателей Минской группы ОБСЕ являются постоянными членами Совбеза ООН. Естественно, что вероятность возобновления военных действий является для них неприемлемой”, - отметил Шаварш Кочарян.
По его словам, ожидания, в том числе, сопредседателей Минской группы ОБСЕ, заключаются в том, чтобы между сторонами установилось доверие, что предполагает реализацию договоренностей, достигнутых на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге.
“Каких-либо разговоров о встрече президентов Армении и Азербайджана нет. То, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ по отдельности встречаются с главами МИД Армении и Азербайджана, не исключает, что посредники предложат организовать их встречу. Если такое предложение последует, то мы об этом сообщим”,- сказал Шаварш Кочарян.