Լևոն Հայրապետյան. Ռուս սամբիստների հետ մրցելիս պայքարում ենք նաև մրցավարի հետ 11/14/2017   14:18  |  Մարզական
Սոչիում կայացած սամբոյի աշխարհի առաջնությունից Հայաստանը վերադարձել է հինգ մեդալով՝ երկու ոսկե, մեկ արծաթե և երկու բրոնզե:
Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիայի նախագահ, մարզիչ Լևոն Հայրապետյանը հիանալի է համարում հայ սամբիստների արդյունքը: Նա  նշել է, որ աշխարհի առաջնությունում երկու չեմպիոն մեր երկիրն ունեցել էր 2010 թվականին.
«Մեր տղաները շատ լավ հանդես եկան: Սակայն, իմ սպասելիքներն արդարացան միայն 90 տոկոսով: Կարծում եմ՝ մեր մարզիկներից մի քանիսը ևս կարող էին ոսկե մեդալ նվաճել: Մեզ համար շատ բարդ է մրցել Ռուսաստանի ներկայացուցիչների հետ: Բացի այն, որ նրանք ուժեղ են՝ մենք ստիպված ենք պայքարել ոչ միայն մարզիկի, այլ նաև մրցավարի հետ:
Տիգրան Կիրակոսյանն այս տարի իր մասնակցած բոլոր մրցումներում նվաճել է չեմպիոնի կոչումը: Շատ գոհ եմ նրանից, հիանալի արդյունք է: ԱԱ-ում չեմպիոն դարձած Գրիգոր Մխիթարյանը նույնպես իրեն շատ լավ է դրսևորել ընթացիկ տարում:
Նա Եվրոպայի առաջնությունում արծաթե մեդալակիր էր դարձել: Սոչիում Մխիթարյանն ավելի մեծ կամք դրսևորեց»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասել է Լեւոն Հայրապետյանը:
Աշխարհի չեմպիոնի կոչումը նվաճել են Տիգրան Կիրակոսյանը և Գրիգոր Մխիթարյանը: Վաչիկ Վարդանյանը դարձել է արծաթե մեդալակիր, Մաքսիմ Մանուկյանն ու Արսեն Խանջյանն էլ արժանացել են բրոնզե մեդալների:

Сборная Армении завоевала пять медалей на Чемпионате мира по самбо в Сочи 11/14/2017 18:24 | Спорт
На состоявшемся в Сочи чемпионате мира по самбо Армения завоевала пять медалей: две золотые, одну серебряную и две бронзовые. Об этом сообщает пресс-служба Национального олимпийского комитета Армении.
Президент Федерации самбо Армении Левон Айрапетян считает результат армянских самбистов великолепным. Левон Айрапетян отметил, что два чемпиона мира наша страна имела в 2010 году.
«Наши ребята выступили очень хорошо. Однако мои ожидания оправдались лишь на 90%. Думаю, несколько наших спортсменов могли завоевать золотые медали. Нам очень сложно соперничать с представителями России. Помимо того, что они сильны, мы вынуждены бороться не только со спортсменами, но и арбитрами.
Тигран Киракосян в этом году завоевал золотые медали на всех соревнованиях, в которых принимал участие. Я очень доволен им, результат – великолепный. Ставший чемпионом мира Григор Мхитарян, тоже очень хорошо проявил себя», - сказал в беседе с пресс-службой НОКА Левон Айрапетян.
Звания чемпионов мира завоевали Тигран Киракосян и Григор Мхитарян. Вачик Варданян стал серебряным призером, Максим Манукян и Арсен Ханджян – бронзовыми.