Նպատակ ենք դրել բարձրացնել գյուղատնտեսության արդյունավետությունը և դրա համար բոլոր նախադրյալներն ունենք. ՀՀ վարչապետ 11/08/2017   13:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ներկա է գտնվել «Հայագրոֆորում» համաժողովի բացմանը: Ողջունելով ներկաներին՝ կառավարության ղեկավարը նշել է, որ գյուղատնտեսությունը մեր տնտեսության կարևորագույն ճյուղերից մեկն է, որն ապահովում է գյուղական բնակավայրերում զբաղվածությունը, նպաստում գյուղական բնակչության եկամուտների ձևավորմանն ու կենսամակարդակի բարձրացմանը, արտահանման աճին, մակրո­տնտեսական կայունությանը:
«Մենք նպատակ ենք դրել բարձրացնել գյուղատնտեսության արդյունավետությունը Հայաստանում և ունենք դրա համար անհրաժեշտ բոլոր նախադրյալները՝ արդիական տեխնոլո­գիաների ներդրման, բարձրարժեք գյուղատնտեսության զարգացման, ներմուծման փոխարինման, արտահանման ծավալների ու աշխարհագրության ընդլայնման և գյուղատնտեսությունում տնտեսավարողների գործունեության համար բարենպաստ պայմանների ստեղծման միջոցով:
Հատուկ ուշադրության կենտրոնում է պարենային անվտանգության մակարդակի բարձրացումը: Օբյեկտիվորեն գնահատելով այսօրվա մեր իրավիճակը՝ պետք է փաստենք, որ գյուղատնտեսության զարգացման ճանապարհին ունենք նաև բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք պետք է լուծենք՝ ոռոգման ջրի կայուն մատակարարումը, զոնինգը, չմշակվող հողերը, արտադրողականության և արդյունավետության պակասը և այլն: Խնդիրների լուծումը յուրաքանչյուրիցս պահանջում է հետևողական աշխատանք»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը՝ ավելացնելով, որ կառավարության այսօրվա ջանքերն ուղղված են ոլորտում ստեղծելու ամուր նախադրյալներ և նոր հնարավորություններ՝ մրցունակ, շահութաբեր, կայուն զարգացող և ինդուստրիալ գյուղատնտեսության զարգացման համար:
Վարչապետի խոսքով, սրան ուղղված՝ արդեն իսկ հստակեցվել են գյուղատնտեսության ոլորտում աջակցության ծրագրերը՝ միտված ինտենսիվ  գյուղատնտեսության զարգացմանը, արդիական տեխնոլոգիաների ներդրմանը, ոլորտի արդյունավետության բարձրացմանը: Կառավարության ղեկավարը հիշեցրել է, որ գյուղատնտեսական տեխնիկայի ֆինանսական վարձակալության, հակակարկտային ցանցերի ներդրման, կաթիլային ոռոգման համակարգերի ներդրման համար տրամադրվում են մատչելի՝ 2 տոկոսանոց վարկեր՝ պետական սուբսիդավորմամբ և ճկուն մարման ժամկետներով, մթերումների համար ապահովվել են 3 տոկոսանոց վարկեր՝ պետական սուբսիդավորմամբ և բազմաթիվ այլ, այդ թվում նաև՝ կրթական ծրագրեր:
«Մեր գործողությունները կլինեն շարունակական և ոլորտի պահանջներին համահունչ: Միասին պարբերաբար կքննարկենք թե խնդիրները, և թե զարգացման ուղիները: Սա է այսօրվա տրամաբանությունը՝ պետությունը և մասնավորը պետք է միասին քրտնաջան աշխատեն՝ զարգացնելու բոլորիս համար այս կարևորագույն ոլորտը:  Ցանկանում եմ համոզմունք հայտնել, որ մենք հետևողականորեն, տարեց-տարի ունենալու ենք այլ գյուղատնտեսություն: Ես համոզված եմ, որ այս ոլորտում ունենք մեծ ներուժ, պարզապես այստեղ պետք է անենք որոշակի փոփոխություններ, մի փոքր վերանայենք մեր ստանդարտ մեթոդները: Մենք շուկաների խնդիր չունենք, եթե արտադրում ենք ճիշտ որակի ապրանք»,- ընդգծել է Կարեն Կարապետյանը: Վարչապետը նշել է, որ մարզային այցերի ընթացքում պարբերաբար տեսնում է նոր ինտենսիվ այգիներ, ներդրված կաթիլային համակարգեր:
«Գյուղատնտեսական  բիզնեսը շահութաբեր է, 3,5-4 տարվա ընթացքում ունի հետվերադարձի տրամաբանություն: Առկա է ստարտային կապիտալի խնդիր և տրամադրվող վարկերն ուղղված են հենց դրան: Այս բիզնեսի համար վարկերի տոկոսը կրիտիկական չէ, մենք պարզապես ցանկանում ենք մեր ծրագրերով նշել գյուղատնտեսության կոնկրետ ուղղություններ, որպեսզի լինեն հաջող օրինակներ և դրանք վարակի նման տարածվեն»,- եզրափակել է վարչապետը: Նա վստահեցրել է, որ կառավարությունը բաց է բոլոր նախաձեռնությունների քննարկման համար ու պետությունն ինտենսիվ և առարկայական կանգնելու է գյուղատնտեսի, ֆերմերի, գյուղի բնակչի կողքին, որպեսզի վերջինս հասնի այն տրամաբանական կետին, որը պետությունն իր առջև սահմանել է:
Գյուղատնտեսության աշխատողի օպվա կապակցությամբ, ինչպես նաև գյուղատնտեսության բնագավառում ունեցած հաջողությունների համար Կարեն Կարապետյանը ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով է պարգևատրել «Գնթունիք» ՍՊԸ-ի հիմնադիր տնօրեն Կարեն Եղիազարյանին, «Գոլդեն Գրեյպ Արմաս» ՍՊԸ-ի գործադիր տնօրեն Վիկտորիա Ասլանյանին, «Վա և Վ ագրոկենտրոն» ՍՊԸ-ի տնօրեն Մամիկոն Ղազարյանին, «Բոզոյան» ՍՊԸ-ի գործադիր տնօրեն Ջոն Պողոսյանին և Արմավիրի մարզի Քարակերտ համայնքի ֆերմեր Գնունի Անտոնյանին: Մի խումբ ֆերմերներ խրախուսվել են նաև ՀՀ վարչապետի շնորհակալագրով:

Премьер Армении заявил о наличии всех предпосылок для повышения эффективности сельского хозяйства 11/08/2017   15:27  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян присутствовал на открытии форума "Армагрофорум". Подробности передает пресс-служба правительства.
Премьер-министр отметил, что сельское хозяйство является одной из важнейших отраслей нашей экономики, которая обеспечивает занятость в сельских населенных пунктах, способствует формированию доходов и повышению уровня жизни сельского населения, росту экспорта, макроэкономической стабильности.
“Мы поставили цель – повысить эффективность сельского хозяйства в Армении и имеем для этого все необходимые предпосылки: посредством внедрения современных технологий, развития сельского хозяйства высокой стоимости, импортозамещения, расширения объемов и географии экспорта и создания благоприятных условий для деятельности хозяйствующих субъектов в сельском хозяйстве. В центре особого внимания находится повышение уровня продовольственной безопасности. Объективно оценивая нашу сегодняшнюю ситуацию, нужно констатировать, что на пути развития сельского хозяйства у нас есть и многочисленные проблемы, которые мы должны решать: стабильное снабжение оросительной водой, зонинг, необрабатываемые земли, недостаточная производительность и эффективность и т.д. Решение проблем требует от каждого из нас последовательной работы”, - сказал Карен Карапетян, добавив, что сегодняшние усилия правительства направлены на создание в сфере прочных предпосылок и новых возможностей для развития конкурентоспособного, прибыльного, стабильно развивающегося и индустриального сельского хозяйства.
По словам премьер-министра, уже конкретизированы предназначенные для этого программы поддержки в сельском хозяйстве, направленные на развитие интенсивного сельского хозяйства, внедрение современных технологий.
Глава правительства напомнил, что для финансовой аренды сельскохозяйственной техники, установки противоградовых сетей, внедрения систем капельного орошения предоставляются доступные кредиты под 2 процента годовых с государственным субсидированием и гибкими сроками погашения, для заготовок выдаются кредиты под 3 процента годовых с государственным субсидированием и существуют многочисленные другие, в том числе и образовательные программы.
“Наши действия будут непрерывными и созвучными потребностям сферы. Мы вместе будем периодически обсуждать как проблемы, так и пути развития. Это сегодняшняя логика: государство и частный сектор должны вместе работать в поте лица для развития этой важнейшей для всех нас сферы. Выражаю убежденность, что у нас последовательно, из года в год будет другое сельское хозяйство. Убежден, что в этой сфере у нас есть большой потенциал, просто мы должны осуществить в ней некоторые изменения, немного пересмотреть наши стандартные методы. У нас нет проблем с рынками, если экспортируем продукцию правильного качества”, - подчеркнул Карен Карапетян.
Премьер-министр отметил, что в ходе поездок в области периодически видит новые интенсивные сады, внедренные системы капельного орошения.
“Сельскохозяйственный бизнес доходен, в течение 3,5-4 лет имеет логику возврата вложений. Есть проблема со стартовым капиталом, и предоставляемые кредиты направлены именно на ее решение. Для этого бизнеса проценты по кредитам не являются критическими, мы просто хотим нашими программами наметить конкретные направления сельского хозяйства, чтобы были успешные примеры и чтобы они были заразительными”, - заключил премьер.
Он заверил, что правительство открыто для обсуждения всех инициатив и государство будет интенсивно и предметно поддерживать занимающихся сельским хозяйством, фермеров, сельских жителей, чтобы они достигли того логического уровня, который поставило перед собой государство.
В связи с Днем работника сельского хозяйства, а также за успехи в сфере сельского хозяйства Карен Карапетян наградил памятными медалями премьер-министра РА учредительного директора ООО «Гнтуник» Карена Егиазаряна, исполнительного директора ООО «Голден Грейп Армас» Викторию Асланян, директора ООО «Ва и В агроцентр» Мамикона Казаряна, исполнительного директора ООО «Бозоян» Джона Погосяна и фермера общины Каракерт Армавирской области Гнуни Антоняна. Группа фермеров также поощрена благодарственными грамотами премьер-министра РА.