Անկարգություններ՝ «Գորիս» ՔԿՀ-ում. դատապարտյալները կոտրել են խցերի դռներն ու կերակրադռնակները և հայհոյել 11/07/2017   13:14  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ ՀՀ ԱՆ «Գորիս» քրեակատարողական հիմնարկում տեղի ունեցած անկարգությունների դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, նախնական տվյալներով՝ 2017թ. հոկտեմբերի 30-ին՝ ժամը 15:30 -ի սահմաններում՝ ՀՀ ԿԱ ազգային անվտանգության ծառայության և ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության ծառայողների կողմից ՀՀ ԱՆ «Գորիս» քրեակատարողական հիմնարկի ռեժիմային մասնաշենքում քննչական և դատավարական գործողություններ կատարելու ժամանակ, մասնաշենքի 1-ին և 2-րդ հարկերի գրեթե բոլոր խցերում պահվող կալանավորված անձանց և դատապարտյալների շրջանում առաջացել են դժգոհություններ: Վերջիններս հարվածել են խցերի դռներին և կերակրադռնակներին, պատուհաններից և կերակրադռնակներից նետել այրված անկողնային պարագաներ և կենցաղային այլ իրեր, կոտրել մի շարք խցերի դռներն ու կերակրադռնակները, հայհոյել և հնչեցրել վիրավորական արտահայտություններ։
Դեպքի առթիվ Սյունիքի մարզի դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, որն ստացվել և վարույթ է ընդունվել ՀՀ ՔԿ Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննությունն ապահովելու, անկարգություններին մասնակցած անձանց ինքնությունը պարզելու, նրանց գործողությունները անհատականացնելու և համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:

СК Армении сообщил подробности беспорядков в горисской тюрьме 11/07/2017   13:39  |  Криминальная хроника
Следственным управлением Следственного комитета РА по Сюникской области предпринимаются необходимые следственные и процессуальные действия, направленные на установление обстоятельств беспорядков, произошедших в уголовно-исполнительном учреждении “Горис”.
Как сообщает пресс-служба СК, по предварительным данным, 30-го октября 2017 года, около 15:30 во время проведения сотрудниками Службы национальной безопасности РА и Управления уголовно-исполнительных учреждений следственных и процессуальных действий в режимном корпусе среди заключенных и осужденных, содержащихся почти во всех камерах на 1-м и 2-м этажах корпуса, возникли недовольства. Последние стали бить в двери и в дверные проемы для передачи еды, выбрасывать из окон и проемов  обгорелые постельные принадлежности и другие бытовые предметы, разбили ряд дверей в камеру и проемы, нецензурно выражались и произносили оскорбительные фразы.
По данному факту вПрокуратуре Сюникской области было возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 225(массовые беспорядки) Уголовного кодекса РА, которое поступило в производство следственного управления СК РА по Сюникской области.
Предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на обеспечение  всестороннего, полного и объективного расследования всех обстоятельств произошедшего, личностей лиц, участвовавших в беспорядках, индивидуализацию их действий и дачу  им соответствующей уголовно-правовой оценки.