Կաշառք ստանալու և կաշառք տալու կասկածանքով ձերբակալվել են 4 անձինք, այդ թվում` Բնապահպանական պետական տեսչության պաշտոնյաներ 11/02/2017   11:21  |  Քրեական խրոնիկոն
Պաշտոնեական դիրքի չարաշահման, կաշառք ստանալու, կաշառք տալու և ծառերի ապօրինի հատման դեպքերի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում հարուցված և ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն ուղարկված քրեական գործի շրջանակներում կատարված լայնածավալ քննչական-դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ բնապահպանության նախարարության նախկին բնապահպանական պետական տեսչության պաշտոնյաները խոշոր չափերով կաշառք են ստացել` «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի «Սյունիքի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի «Արծվանիկ» անտառպետությունում ապօրինի հատված ծառերի իրական ծավալները չարձանագրելու դիմաց: Այս մասին հայտնում է ՀՔԾ լրատվական ծառայությունը:
Քրեական գործով ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն` 2016 թվականի նոյեմբերի 1-ից 21-ն ընկած ժամանակահատվածում «Արծվանիկ» անտառպետությունում տեսչական ստուգումներ են իրականացվել, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել են ապօրինի ծառահատումների դեպքեր: Ստուգող խմբում ընդգրկված են եղել ՀՀ ԲՆ բնապահպանական պետական տեսչության ղեկավար պաշտոնատար անձինք, ովքեր ստուգման ընթացքում հայտնաբերված ապօրինի ծառահատումների իրական ծավալները չարձանագրելու և պատճառված վնասը նվազեցնելու դիմաց, խմբով` նախնական համաձայնությամբ ստացել են խոշոր չափերով կաշառք:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի որոշմամբ` կաշառք ստանալու, կաշառք տալու և կաշառք տալուն օժանդակելու կասկածանքով ձերբակալվել են 4 անձինք, այդ թվում` ՀՀ ԲՆ նախկին բնապահպանական պետական տեսչության պաշտոնյաներ և «Արծվանիկ» անտառպետության աշխատակիցներ:
Վերը նշված հանցագործության բոլոր հանգամանքները բացահայտելու և դրանում ներգրավված անձանց գործողություններին անհրաժեշտ իրավական գնահատական տալու ուղղությամբ կատարվում են անհետաձգելի քննչական գործողություններ, իսկ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության և ՀՀ ոստիկանության կողմից ձեռնարկվում են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ:
16:05 11/09/2017  |  Քրեական խրոնիկոն23.000 ԱՄՆ դոլար կաշառքի դիմաց կայացրել է նախապես պայմանավորված ապօրինի դատական ակտ
11:32 01/08/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԴատավորին կաշառք տալու մասին բողոք է ներկայացվել
15:42 25/07/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՆախկին պաշտոնյան աշխատանքից ազատվելուց հետո էլ շարունակել է «պաշտոնավարել» եւ գումար հափշտակել
10:54 12/05/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՊաշտոնյային մեղադրանք է առաջադրվել՝ կաշառք ստանալու համար
19:11 23/03/2017  |  Քրեական խրոնիկոն8000 ԱՄՆ դոլար՝ պատժից խուսափելու համար
15:51 17/03/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԴպրոցի տնօրեն նշանակվելու համար և՛ կաշառք, և՛ մրցույթ
11:55 04/12/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՔաղաքացուց գումար են պահանջել «Վիվա Սելլ»-ում աշխատանքի ընդունվելու միջնորդության համար

Четыре человека, в том числе чиновники Природоохранной госинспекции Армении, задержаны по подозрению во взяточничестве 11/02/2017   11:57  |  Криминальная хроника
Четыре человека, в том числе чиновники Природоохранной государственной инспекции Министерства  охраны природы Армении, задержаны по подозрению во взяточничестве .
“В результате  масштабных следственно-процессуальных действий, предпринятых в рамках уголовного дела о злоупотреблении должностным положением, получении взятки и  незаконной вырубки деревьев, установлено, что бывшие сотрудники Природоохранной госинспекции Министерства охраны природы Армении получили взятку в  крупном размере за отказ от регистрации реальных объемов незаконно срубленных деревьев на территории лесничества “Арцваник” Сюникскоого лесного хозяйства ГНКО “Армлес””, - говорится в сообщении, распространенном в четверг пресс-службой Специальной следственной службы РА.
Согласно добытым по уголовному делу фактическим данным, в период с 1-го по 21-е ноября 2016 год  в “Арцванике” прошла инспекция, по итогам которой были  выявлены случаи незаконной вырубки деревьев. В состав инспекционной группы входили руководящие должностные лица Госинспекции Министерства охраны природы РА, которые в ходе проверки получил взятку в крупном размере за отказ от регистрации реальных объемов незаконно срубленных деревьев и минимизацию причиненного ущерба.
Решением следователя Специальной следственной службы Армении по подозрению в получении, дачи взятки и пособничестве в даче взятки задержаны 4 человека, в том числе бывшие должностные лица  Природоохранной госинспекции и сотрудники лесничества “Арцваник”.
Для установления всех обстоятельств вышеуказанного преступления и дачи необходимой правовой оценки действиям вовлеченных в это лиц проводятся неотложные следственные действия. Сообщается, что Служба национальной безопасности и Полиция Армении проводят оперативно-розыскные мероприятия. Предварительное следствие продолжается.