Նախագահն ընդունել է հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Նիկոլայ Ռիժկովի գլխավորած պատվիրակությանը 11/02/2017   15:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ՀՀ Ազգային ժողովի և ՌԴ Դաշնային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Նիկոլայ Ռիժկովի գլխավորած պատվիրակությանը, որը Հայաստանում է միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 30-րդ նիստի անցկացման կապակցությամբ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Ողջունելով հյուրերին մեր երկրում՝ Նախագահը համոզվածություն է հայտնել, որ երևանյան նիստը նախորդների օրինակով կանցնի կառուցողական մթնոլորտում, և նիստի ընթացքում կքննարկվեն հայ-ռուսական դաշնակցային գործընկերության հետագա խորացմանն ու ամրապնդմանն ուղղված երկկողմ օրակարգի արդիական հարցեր:
Ընդգծելով, որ 2017 թվականը հայ-ռուսական հարաբերությունների համար հոբելյանական է. այս տարի նշվում է երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը և Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրի ստորագրման 20-ամյակը, Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ այդ ընթացքում մեծ աշխատանք է կատարվել:
Հանրապետության Նախագահի գնահատմամբ՝ հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերություններն այսօր առանձնանում են բոլոր մակարդակներում ակտիվ երկխոսությամբ, արտաքին քաղաքական լայն կոորդինացմամբ, միջազգային և տարածաշրջանային հարթակներում ակտիվ աշխատանքով, տնտեսության, ռազմական, ռազմատեխնիկական և հումանիտար ոլորտներում սերտ համագործակցությամբ:
Հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման գործում Նախագահը մեծապես կարևորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը և այդ համատեքստում բարձր գնահատել ՀՀ Ազգային ժողովի և ՌԴ Դաշնային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գործունեությունը՝ մաղթելով հանձնաժողովի 30-րդ նիստի մասնակիցներին արգասաբեր աշխատանք՝ ի շահ երկու ժողովուրդների բարեկամության և ի նպաստ հայ-ռուսական հարաբերությունների հետագա ամրապնդման:
Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին ընդունելության համար, ընդգծել, որ անհրաժեշտ է հետևողականորեն շարունակել երկու երկրների օրենսդիր և գործադիր մարմինների մակարդակներում ևս հարաբերությունների ամրապնդումը՝ հասցնելով քաղաքական հարաբերությունների այն բարձր մակարդակին, որ առկա է երկու երկրների նախագահների միջև:
Հանդիպման ժամանակ Նիկոլայ Ռիժկովը հակիրճ ներկայացրել է հանձնաժողովի գործունեությունը, որի 20-ամյակը լրանում է հաջորդ տարեսկզբին: Երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում նա կարևորել է նաև երկու երկրների տարածաշրջանների միջև ընդլայնվող համագործակցությունը և նշել, որ այն խորհրդարանականների կողմից ևս խթանելու նպատակով հանձնաժողովի հաջորդ նիստը նախատեսվում է անցկացնել ՌԴ տարածաշրջաններից մեկում: Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահը հավաստիացրել է, որ նման մոտեցումը կդառնա պարբերական:

Президент Серж Саргсян отметил важную роль парламентской дипломатии в развитии армяно-российских отношений 11/02/2017   16:54  |  Лента новостей
Президент  Армении Серж Саргсян сегодня принял сопредседателя межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Национальным собранием РА и Федеральным собранием РФ Николая Рыжкова и возглавляемую им делегацию, которая находится в Армении в связи с проведением 30-го заседания межпарламентской комиссии. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского  государства.
Приветствуя гостей в нашей стране, президент выразил уверенность, что ереванское заседание по примеру предыдущих пройдёт в конструктивной атмосфере и на нем будут обсуждаться актуальные вопросы двусторонней повестки, направленные на дальнейшее углубление и укрепление армяно-российского союзнического партнёрства.
Подчеркнув, что 2017 год - юбилейный для армяно-российских отношений: в этом году отмечается 25-летие установления дипломатических отношений между двумя странами и 20-летие подписания Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи, президент Саргсян отметил, что за это время проведена большая работа. По оценке президента РА, армяно-российские союзнические отношения сегодня выделяются активным диалогом на всех уровнях, широкой координацией внешней политики, активной работой на международной и региональных площадках, тесным сотрудничеством в экономике, военной, военно-технической и гуманитарной сферах.
В деле развития армяно-российских отношений президент подчеркнул важную роль парламентской дипломатии и в этом контексте высоко оценил деятельность межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Национальным собранием РА и Федеральным собранием РФ, пожелав плодотворной работы участникам 30-го заседания комиссии во имя дружбы двух народов и дальнейшего укрепления армяно-российских отношений.
Сопредседатель межпарламентской комиссии выразил благодарность президенту Сержу Саргсяну за приём и подчеркнул необходимость последовательного продолжения укрепления отношений и на уровнях законодательных и исполнительных органов с тем, чтобы вывести их на тот высокий уровень политических отношений, который существует между президентами двух стран.
Во время встречи Николай Рыжков вкратце представил деятельность комиссии, 20-летие которой исполняется в начале будущего года. В деле развития двусторонних отношений он подчеркнул также расширяющееся между регионами двух стран сотрудничество и отметил, что для его стимулирования парламентариями следующее заседание комиссии намечается провести в одном из регионов РФ. Сопредседатель межпарламентской комиссии заверил, что подобный подход станет регулярным.
19:53 24/10/2017  |  Лента новостейПрезидент Армении уверен, что визит премьер-министра РФ станет ещё одним важным шагом на пути дальнейшего укрепления двусторонних отношений
18:30 24/10/2017  |  Лента новостейАрмения и Россия подписали ряд документов о сотрудничестве в различных сферах