Երևանի քաղաքապետն ու պաշտպանության նախարարը, երևանաբնակ զինծառայողների ծնողների հետ միասին, ուղևորվել են սահմանամերձ զորամասեր 10/28/2017   11:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի նախաձեռնությամբ երևանաբնակ ժամկետային զինծառայողների շուրջ 1600 ծնողներ հերթական անգամ հնարավորություն են ստացել այցելելու սահմանամերձ զորամասերում ծառայող իրենց զավակներին: Այն, որ սոցիալական կարևոր նշանակություն ունեցող, 5-րդ տարին անընդմեջ կազմակերպվող, այս նախաձեռնությունն իսկապես սպասված է, փաստում է յուրաքանչյուր անգամ հազարավոր քաղաքացիների ծրագրում ընդգրկվելու ցանկությունը, որոնց մի մասն, ի դեպ, առաջին անգամ չէ, որ օգտվում է ծրագրի ընձեռած հնարավորությունից: Մինչ ավտոբուսների  մեկնումը, ծնողներին բարի ճանապարհ են մաղթել Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ու ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը:
«Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ սահմանամերձ զորամասեր երևանաբնակ զինածառայողների ծնողների այցերի կազմակերպման ծրագիրը, որն արդեն դարձել է ավանդական, իսկապես առանձնակի է կարևորվում մեր կողմից: 2013 թվականից մինչ օրս այս ծրագրի շրջանակում արդեն ավելի քան 9000 ծնող հնարավորություն է ունեցել այցելել զինծառայող իրենց որդիներին և տեղերում ծանոթանալ նրանց ծառայության պայմաններին:
Հերթական այս այցի շրջանակում, որն ինչպես գիտեք, այս տարվա արդեն երկրորդ այցն է,  զորամասեր կայցելի շուրջ 1600 ծնող: Բազմիցս եմ ասել, որ սա բանակ-հասարակություն կապի ամրապնդմանն ուղղված կարևոր ծրագիր է, և մենք շարունակելու ենք տարեկան առնվազն երկու անգամ սիրով կազմակերպել այս այցերը: Եվ, ընդհանրապես, մենք շարունակելու ենք անել հնարավորը, որպեսզի մեր զինվորները համոզված լինեն, որ իրենք և իրենց ծնողները մշտապես պետության և համայնքի հատուկ ուշադրության կենտրոնում են: Ի դեպ, քիչ հետո ծնողներին կհայտնենք նաև մեր անակնկալի մասին, որ այսօր ես և պաշտպանության նախարարը նրանց հետ կմեկնենք զորամասեր, որտեղ կհանդիպենք մեր զինվորներին:
Մեզ մաղթենք բարի երթ», - նշել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ու առիթն օգտագործելով, շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը, Արցախի պաշտպանության բանակին և Ստեփանակերտի քաղաքապետին, որ մշտապես իրենց աջակցությունն են ցուցաբերում ծրագրի լիարժեք կյանքի կոչման հարցում: Քաղաքապետը շնորհակալություն է հայտնել նաև ՀՀ ճանապարհային ոստիկանությանն ու բոլոր այն բուժաշխատողներին, ովքեր մշտապես մեծ պատրաստակամությամբ են մասնակցում այս ծրագրին՝ ապահովելով զինծառայողների ծնողների անվտանգ ուղեկցումը դեպի զորամասեր:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն էլ իր հերթին առանձնակի կարևորելով ծրագրի կյանքի կոչումը, նկատել է, որ այն իսկապես սպասված է և անհրաժեշտ:
«Պաշտպանության նախարարությունն այս նախաձեռնության համար, իրոք, շնորհակալ է Երևանի քաղաքապետարանին և մենք միշտ սիրով աջակցում ենք, որ մեր զինվորների ծնողներն այցելեն իրենց որդիներին: Նախորդ անգամ մենք Երևանի քաղաքապետի հետ միասին ծնողներին խոստացանք, որ մենք էլ մեծ սիրով իրենց հետ կայցելենք զորամասեր և այսօր կատարում ենք մեր այդ խոստումը: Այս ծրագրի հետ կապված նաև հավելեմ, որ այն իսկապես շատ կարևոր և սպասված է, նաև լավ օրինակ է դարձել մեր մյուս քաղաքների համար և այս տարի Գյումրու և Վանաձորի քաղաքապետարանները ևս ցանկություն են հայտնել հանդես գալ նման նախաձեռնությամբ», - նշել է Վիգեն Սարգսյանը:
Այնուհետ, մեկնող բոլոր ավտոբուսներին մոտենալուց և զինվորների ծնողներին բարի երթ մաղթելուց հետո, քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը և ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը, ինչպես և նշել էին նախապես, ընկերակցել են մեկնողներին և հարավարևելյան սահմանամերձ զորամասերից մեկն ուղևորվող ավտոբուսով, ծնողների հետ միասին, մեկնել են զինծառայողների հետ հանդիպման:
14:56 23/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանաբնակ  ավելի քան 1600  զինծառայողների ծնողներ կայցելեն իրենց զավակներին
18:49 04/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանամերձ զորամասերում ծառայող երևանաբնակ զինծառայողների ծնողները կայցելեն իրենց զավակներին
10:56 29/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանամերձ գոտիներում ծառայող շուրջ 1700 ժամկետային զինծառայողների ծնողներ մեկնել են տեսակցելու իրենց որդիներին
16:59 25/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանաբնակ զինծառայողների ծնողները կայցելեն իրենց զավակներին
13:22 14/08/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱրաբկիրցի զինծառայողների ծնողները կտեսակցեն իրենց զավակներին
18:44 08/06/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԶինծառայողների հարսնացուներն այցելել են զորամասեր
13:14 06/06/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՊաշտպանության բանակում հայտարարվել էր բաց դռների օր
12:21 06/06/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԺամկետային զինծառայողների ծնողներն այցելել են սահմանամերձ զորամասեր
11:41 10/08/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ Շուրջ 650 ժամկետային զինծառայողների ծնողներ այցելել են սահմանամերձ զորամասեր

Мэр Еревана и глава Минобороны Армении вместе с родителями военнослужащих отправились в приграничные воинские части 10/28/2017   12:08  |  Лента новостей
По инициативе мэра Еревана Тарона Маргаряна родители почти 1600 военнослужащих срочной службы, проживающих в Ереване, в очередной раз получили возможность навестить своих сыновей. Подробности передает пресс-служба столичной администрации.
О востребованности организуемой уже 5-й год подряд социальной программы свидетельствует желание тысяч граждан быть включенными в программу, многие из которых, кстати, не в первый раз пользуются предоставленной программой возможностью. До отбытия автобусов, мэр Еревана Тарон Маргарян и министр обороны РА Виген Саркисян пожелали родителям доброго пути.
«Мы придаем особую важность уже традиционной программе по организации визитов родителей военнослужащих, проживающих в Ереване, в приграничные воинские части. С 2013 года по сей день в рамках данной программы более 9000 родителям была предоставлена возможность навестить своих сыновей и на местах ознакомиться с условиями их службы. В рамках очередного, уже второго в этом году визита, воинские части посетят почти 1600 родителей. Я неоднократно отмечал, что эта программа направлена на укрепление связи между армией и обществом, и мы и впредь будем ее продолжать, по крайней мере, дважды в год, организовывая эти посещения. И вообще, мы будем продолжать делать все возможное, чтобы наши солдаты были уверены, что они и их родители всегда находятся в центре внимания государства и общины. Кстати, на этот раз у нас есть сюрприз для родителей: я и министр обороны вместе с ними отправимся в воинские части и навестим наших солдат. Желаю всем нам доброго пути»,-отметил Тарон Маргарян и, пользуясь случаем, выразил благодарность министерству обороны РА, армии обороны Арцаха и мэру Степанакерта за постоянную поддержку в организации программы.
Мэр также выразил благодарность Дорожной полиции РА и всем медработникам, всегда с большой готовностью участвующим в этой программе и обеспечивающим сопровождение родителей в воинские части.
Министр обороны РА Виген Саркисян, подчеркнув в свою очередь особую важность реализации данной программы, отметил, что она действительно востребована и важна.
«Министерство обороны РА, действительно, очень благодарнo мэрии Еревана за эту инициативу, и мы всегда оказываем поддержку. В прошлый раз мы с мэром Еревана пообещали родителям, что вместе с ними посетим воинские части и сегодня выполняем наше обещание. Эта программа действительно востребована и важна. Она стала также хорошим примером для других городов и в этом году мэрии Гюмри и Ванадзора также выразили желание выступить с подобной инициативой»,- отметил Виген Саркисян.