Նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Դանիայի նորանշանակ դեսպանը 10/20/2017   15:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Դանիայի Թագավորության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռուբեն Մադսենը (նստավայրը՝ Կիև): Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ հայ-դանիական հարաբերությունների զարգացման նպատակով դեսպան Մադսենն ի սպաս կդնի մասնագիտական կարողություններն ու հարուստ փորձը և մեծ դերակատարում կունենա երկկողմ կապերի աշխուժացման գործում:
Զրուցակիցները երկուստեք նշել են, որ Հայաստանի և Դանիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-րդ տարում դեռևս չի կարելի վստահորեն պնդել, որ ամբողջությամբ օգտագործվել է երկու երկրների միջև հարաբերությունների և տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացման մեծ ներուժը՝ չնայած վերջին շրջանում միջպետական հարաբերություններում արձանագրված որոշակի աշխուժությանը:
Դեսպան Մադսենը, նշելով, որ հայ-դանիական հարաբերությունները շատ ավելի վաղ են ձևավորվել, ընդգծել է, որ պատմականորեն ձևավորված այդ հարաբերությունները երկուստեք պարտավորեցնում են ավելի մեծ ուշադրությամբ և հոգատարությամբ վերաբերվել երկկողմ կապերի ամրապնդմանը: Դեսպանը վստահեցրել է, որ իր պաշտոնավարման ժամանակահատվածում ջանք ու եռանդ չի խնայի Հայաստանի և Դանիայի միջև կապերի սերտացման և խորացման գործում իր ներդրումն ունենալու համար:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարին, բրյուսելյան առաջիկա գագաթնաժողովին, որի շրջանակներում նախատեսվում է ստորագրել Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը:
Դեսպան Ռուբեն Մադսենը նշել է, որ ԵՄ-ում Դանիան հանդես է գալիս Միության հարևանների, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ հարաբերությունների սերտացման օգտին:
Հանրապետության Նախագահը երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման գործում կարևորել է նաև միջխորհրդարանական դիվանագիտության դերը:
Նախագահ Սարգսյանը և դեսպան Մադսենը հանդիպման ժամանակ մտքեր են փոխանակել ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ:

Президент Армении обсудил с новым послом Дании перспективы развития отношений с ЕС 10/20/2017   16:58  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял верительные грамоты новоназначенного Чрезвычайного и полномочного посла Королевства Дании в Республике Армения Рубена Мадсена (резиденция в Киеве).
Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, президент Серж Саргсян поздравил посла со вступлением в должность, выразив надежду, что Рубен Мадсен поставит на службу развитию армяно-датских отношений свои профессиональные способности и богатый опыт и сыграет весомую роль в деле активизации двусторонних связей.
Собеседники отметили, что на 25-ый год установления дипломатических отношений между Арменией и Данией ещё нельзя уверенно утверждать, что полностью использован большой потенциал отношений и развития сотрудничества между двумя странами в различных отраслях, несмотря на то, что в последний период в межгосударственных отношениях зафиксировано определённое оживление.
Посол Мадсен, отметив, что армяно-датские отношения сформировались намного раньше, подчеркнул, что эти исторически сформированные отношения обоюдно обязывают с ещё большим вниманием и заботой отнестись к укреплению двусторонних связей. Посол заверил, что в период его пребывания в должности не пожалеет усилий и энергии для того, чтобы внести свой вклад в дело упрочения и углубления связей между Арменией и Данией.
На встрече собеседники говорили также о перспективах развития отношений РА-ЕС, предстоящем брюссельском саммите, в рамках которого планируется подписание Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве.
Посол Рубен Мадсен отметил, что Дания в ЕС выступает в пользу укрепления отношений с соседями Союза, в том числе с Арменией.
Президент РА в деле развития отношений между двумя странами подчеркнул также важную роль межпарламентской дипломатии.
Президент Саргсян и посол Мадсен во время встречи обменялись мнениями относительно процесса урегулирования НК проблемы.
16:52 11/09/2017  |  Лента новостейАрмения и Евросоюз четко идут к реализации общей цели - Петр Свитальский