Լրագրողի օրինական մասնագիտական գործունեությունը խոչընդոտելու դեպքով քրեական գործ է հարուցվել. Դատախազություն 10/09/2017   13:20  |  Քրեական խրոնիկոն
«Аrmday.am» լրատվական կայքի լրագրող Փայլակ Ֆահրադյանի օրինական մասնագիտական գործունեությունը խոչընդոտելու դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ: Այս մասին հայտնում է Դատախազության լրատվական ծառայությունը:
Հոկտեմբերի 7-ին Փ. ֆահրադյանը ՀՀ ոստիկանության Եղեգնաձորի բաժնում հաղորդում է տվել այն մասին, որ նույն օրը ժամը 11.00-ի սահմաններում Վայոց Ձորի մարզի Շատին համայնքի բժշկական կենտրոնում իր լրագրողական մասնագիտական պարտականությունները կատարելու ժամանակ նույն կենտրոնի տնօրեն Զ. Մ.-ն, կենտրոնում բժշկուհի աշխատող նրա քույրը, ինչպես նաև Քարագլուխ համայնքի ղեկավար Ա. Ս.-ն խոչընդոտել են իր լրագրողական մասնագիտական գործունեությանը՝ փորձել են խլել տեսախցիկը, ինչպես նաև կրիչի պարունակությունը ջնջելու նպատակով շուրջ 9 րոպե իրեն փակել են բժշկական հաստատության սենյակներից մեկում:
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստվող նյութերում առերևույթ առկա են լրագրողի օրինական մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու հատկանիշներ՝ Վայոց Ձորի մարզի դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Փայլակ Ֆահրադյանը ճանաչվել է տուժող:
Նախաքննություն կատարելու և դեպքի հանգամանքները լիարժեք պարզելու համար քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց ձորի մարզային քննչական վարչություն:

По факту воспрепятствования работе журналиста возбуждено уголовное дело – Генпрокуратура Армении 10/09/2017   13:45  |  Криминальная хроника
По факту воспрепятствования законной профессиональной деятельности журналиста  информационного сайта «Аrmday.am» Пайлака Фаградяна возбуждено уголовное дело. Об этом сообщает пресс-служба Генеральнй прокуратуры Армении.
7-го октября П. Фаградян сообщил в Ехегнадзорское отделение Полиции РА о том, что в тот же день, около 11:00 в медцентре общины Шатин Вайоцдзорской области в ходе исполнения им своих профессиональных обязанностей директор того же медцентра З. М., его сестра, которая работает медсестрой в клинике, а также руководитель общины Караглух А. С. препятствовали его работе: пытались отобрать у него видеокамеру, а также в течение 9 минут удерживали его взаперти в одной из палат медучреждения с тем, чтобы удалить содержимое носителя.
С учетом того, что в подготавливаемых материалах содержатся признаки воспрепятствования законной профессиональной деятельности журналиста, в прокуратуре Вайоцдзорской области возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 164(воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста) УК РА. Пайлак Фаградян признан потерпевшим.
Уголовное дело направлено в следственное управление Следственного комитета РА по Вайодзорской области для проведения предварительного расследования и установления обстоятельств инцидента.