Արա Բաբլոյանն ընդունել է ԱՄՆ Քալիֆորնիա նահանգի խորհրդարանական պատվիրակությանը 10/06/2017   15:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հոկտեմբերի 6-ին ընդունել է ԱՄՆ Քալիֆորնիա նահանգի խորհրդարանական պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Արա Բաբլոյանը, ողջունելով պատվիրակության անդամներին խորհրդարանում, կարեւորել է Հայաստանի եւ ԱՄՆ-ի տարեցտարի ամրապնդվող հարաբերությունները՝ այդ հարցում ընդգծելով հայկական սփյուռքի ներկայությունը եւ նշանակալի դերը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ ԱՄՆ-ի հետ ընդլայնվում են ոչ միայն քաղաքական, այլեւ մշակութային, կրթական և տնտեսական հարաբերությունները:
Արա Բաբլոյանը կարեւորել է ԱՄՆ-ի աջակցությունը Հայաստանում ժողովրդավարության կայացման եւ զարգացման գործում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է. «Բարձր եմ գնահատում ԱՄՆ-ի օժանդակությունն անկախ Հայաստանի առողջապահական համակարգի ստեղծման եւ կայացման գործում: Հայաստանում առաջին վերկանգնողական կենտրոնը ստեղծվել է ԱՄՆ-ի օժանդակությամբ՝ փոխելով հաշմանդամ երեխաների նկատմամբ մտածելակերպն ու վերաբերմունքը»:
Խոսելով մեր երկրում ընթացող բարեփոխումների մասին՝ Արա Բաբլոյանը նշել է, որ ի տարբերություն որոշ հարեւան պետությունների՝ Հայաստանն ընթանում է ժողովրդավարության, խոսքի ազատության եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության, կառավարման համակարգի ապակենտրոնացման ճանապարհով:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը փաստել է.«Հայաստանը տարածքային խնդիր չունի Ադրբեջանի հետ. հարցը վերաբերում է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքին: Մարդն է բարձրագույն արժեքը, եւ մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ու անվտանգությունը կարեւոր են մեզ համար: Քաղաքակիրթ աշխարհում խաղաղությունն այլընտրանք չունի, հետեւաբար ԼՂ հակամարտությունը պետք է լուծվի խաղաղ ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափով»:
ԱՄՆ Քալիֆորնիա նահանգի խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավար Սքոթ Ուիլքը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ ԱԺ նախագահին ընդունելության համար եւ ներկայացրել պատվիրակության անդամներին, որոնցից շատերը ազգությամբ հայ են:
Հանդիպման ավարտին զրուցակիցներն անդրադարձել են Քալիֆորնիայի հայկական համայնքի դերին Հայաստանի հետ հարաբերությունների եւ համագործակցության խորացման գործում:

Спикер парламента Армении встретился с парламентской делегацией штата Калифорния 10/06/2017   17:10  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении  Ара Баблоян 6 октября принял парламентскую делегацию штата Калифорния (США). Подробности встречи предает пресс-служба армянского парламента.
Ара Баблоян, приветствуя членов делегации в парламенте,  подчеркнул крепнущие из хода в год отношения РА и США, особо выделив в этом аспекте наличие и весомую роль армянской диаспоры.
По словам спикера НС, расширяются не только политические, но и культурные, образовательные, экономические отношения с США.
А.Баблоян особо выделил содействие США в становлении и развитии демократии в Армении.
Председатель НС отметил: “Высоко ценю поддержку США в создании и становлении системы здравоохранения в Армении. Первый реабилитационный центр в РА, изменивший менталитет и отношение к детям-инвалидам, создан с помощью США”.
Коснувшись проводимых в РА реформ, А.Баблоян отметил, что, в отличие от некоторых соседних государств, Армения движется по пути демократии, свободы слова, защиты прав человека, децентрализации системы управления.
Обратившись к карабахской проблеме, председатель НС подчеркнул: “Армения не имеет территориальных проблем с Азербайджаном – вопрос касается права народа Арцаха на самоопределение. Человек – высшая ценность, и защита прав и безопасности человека важна для нас. В цивилизованном обществе мир не имеет альтернативы, следовательно, карабахский конфликт должен быть разрешен мирным путем – в формате Минской группы ОБСЕ”.
Руководитель делегации Калифорнии Скотт Уилк поблагодарил председателя НС за прием и представил членов делегации, многие из которых армяне по национальности.
В завершение встречи собеседники отметили роль армянской общины Калифорнии в углублении отношений и сотрудничества с Арменией.
09:48 26/07/2017  |  Лента новостейГлава Минюста Армении обсудил с послом США вопросы сотрудничества
15:47 21/07/2017  |  Лента новостейПосол США в Армении: дружба и партнерство наших государств прочны и многогранны