Հայաստանում ցանկանում են անցնել առողջ և ակտիվ ծերություն ապահովելուն ուղղված գործողությունների 09/28/2017   12:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի կառավարության նիստում վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հիշեցրեց, որ 1992թ-ից ՄԱԿ-ը հոկտեմբերի 1-ը հռչակել է որպես Տարեցների միջազգային օր և ընդգծեց, որ այսօրվա հրամայականը ստիպում է տարեցների սոցիալական պաշտպանության բնագավառում սոցիալական պաշտպանությունից ու խնամքից անցում կատարել դեպի առողջ և ակտիվ ծերություն ապահովելուն ուղղված գործողությունների իրականացում:
«Հաշվի առնելով վերը նշվածը, ինչպես նաև տարեցների նկատմամբ վարվող քաղաքականության մեջ սկզբունքորեն նոր մոտեցումներ որդեգրելու անհրաժեշտությունը` հանձնարարում եմ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարին՝ 1-ամսյա ժամկետում քննարկել տարեց անձանց` աշխատաշուկայում ընդգրկվելու հնարավորության հարցերը, ուսումնասիրել միջազգային փորձը և ներկայացնել համապատասխան առաջարկություններ` Սոցիալական այլընտրանքային ծառայությունների (ինչպես օրինակ ցերեկային կենտրոններ և տնային խնամք) համակարգի ներդրման ուղղությամբ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց վարչապետը:

Премьер Армении заявил о необходимости реализации программы по обеспечению активной и здоровой старости 09/28/2017   13:18  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян на заседании правительства в четверг напомнил о том, что с 1992 года ООН объявил 1 октября Международным днем пожилых людей.
Карен Карапетян указал на необходимость перехода от социальной защиты и ухода за пожилыми людьми к реализации программы по обеспечению их активной и здоровой старости.
“С учетом вышесказанного, а также необходимости перехода к принципиально новым подходам к политике в отношении пожилых людей, поручаю министру труда и по социальным вопросам в недельный срок рассмотреть возможности привлечения на рынок труда пожилых граждан страны, изучить международный опыт и представить соответствующие предложения для реализации системы альтернативной социальной службы (например, дневных центров и домашнего ухода), - приводит слова премьера  “Арменпресс”.