Արա Բաբլոյանն ընդունել է Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի եւ համագործակցության նախարարության Եվրոպայի եւ Ամերիկաների նախարարին 09/27/2017   14:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը սեպտեմբերի 27-ին ընդունել է Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի եւ համագործակցության նախարարության Եվրոպայի եւ Ամերիկաների նախարար Սըր Ալան Դանքընին: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Խորհրդարանի ղեկավարը, ողջունելով հյուրին, նշել է, որ Հայաստանն անցել է խորհրդարանական կառավարման համակարգի եւ այդ հարցում լավագույն փորձ է հանդիսացել նաեւ Մեծ Բրիտանիայի անցած ճանապարհը:
Արա Բաբլոյանը, ընդգծելով Միացյալ Թագավորության դեսպանության հետ նպաստավոր համագործակցությունը, կարեւորել է դեսպանի կողմից Հայաստանում իրականացվող նախաձեռնությունները, անդրադարձել հատկապես ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների զարգացմանն ուղղված ծրագրի արդյունավետությանը:
Սըր Ալան Դանքընը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, կարեւորել է երկու երկրների միջեւ առկա համագործակցությունը, խորհրդարանականների ակտիվ շփումներն ու փորձի փոխանակումը: Նա նշել է, որ Միացյալ Թագավորությունը դուրս է գալիս Եվրոպական միությունից, բայց ոչ երբեք Եվրոպայից:

Дункан на встрече со спикером парламента Армении: Соединенное Королевство выходит из ЕС, но не из Европы 09/27/2017 16:17 | Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Ара Баблоян 27 сентября принял министра по вопросам Европы и Америки министерства иностранных дел и сотрудничества Соединенного Королевства сэра Алана Дункана. Об этом сообщает пресс-служба армянского парламента.
Глава НС, приветствуя гостя, отметил, что Армения перешла к парламентской системе правления, и в этом аспекте одним из лучших является опыт пройденного Великобританией пути. Г-н Баблоян, выделив полезность сотрудничества с посольством Соединенного Королевства, подчеркнул важность реализуемых в РА британским послом инициатив, обратился к эффективности программы развития возможностей НС РА.
Сэр Алан Дункан, поблагодарив за прием, подчеркнул важность существующего между двумя странами сотрудничества, активные парламентские контакты и обмен опытом. Он отметил, что Соединенное Королевство выходит из ЕС, но не из Европы.