Խառնաշփոթ իրավիճակ դատարանում. «Սասնա ծռեր-1»-ի գործով դատավարությունը ձախողվում է 09/20/2017   13:24  |  Դատական ռեպորտաժներ
«Սասնա ծռեր-1» գործով այսօրվա դատական նիստին եւս արգելվել էր փաստաբաններ Մուշեղ Շուշանյանի եւ Արայիկ Պապիկյանի մուտքը նիստերի դահլիճ, ինչն առաջացրել էր բողոքի ալիք փաստաբանների շրջանում եւ 11 փաստաբան լքել է նիստերի դահլիճը՝ յուրօրինակ գործադուլ հայտարարելով այս գործի շրջանակներում։ Հանրային մի քանի փաստաբան մնացին նիստերի դահլիճում։
Էրեբունի եւ Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ Արտուշ Գաբրիելյանի նախագահությամբ, բոլոր փաստաբանների, այդ թվում՝ Մուշեղ Շուշանյանի եւ Արայիկ Պապիկյանի նկատմամբ կիրառեց դատական սանկցիա՝ դիմելով փաստաբանական պալատ՝ նրանց կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցով։
Նկատի ունենալով, որ առանց փաստաբանների հնարավոր չէր շարունակել նիստը, դատարանը հայտարարեց այն հետաձգելու մասին, սակայն մինչ այդ հրապարակվեց նշված ակցիային միացած փաստաբանների դիմումը,որով պահանջվում էր չստեղծել արհեստական խոչընդոտներ եւ ապահովել բոլոր պաշտպանների անարգել մուտքը նիստերի դահլիճ, որի պայմաններում միայն ամբաստանյալները կկարողանան իրենց նախընտրած պաշտպանների միջոցով իրականացնել իրենց պաշտպանությունը։
13:38 30/08/2017  |  Դատական ռեպորտաժներ«Սասնա Ծռեր»-ի գործով նորից հանրային պաշտպան ներգրավվեց՝ ամբաստանյալների կամքին հակառակ
18:20 23/08/2017  |  Դատական ռեպորտաժներ«Սասնա Ծռերի» գործով դատական սանկցիայի ենթարկվեց միանգամից 9 փաստաբան
12:58 23/08/2017  |  Դատական ռեպորտաժներԿարո Եղնուկյանը բռնի ուժով, իր կամքին հակառակ ներկայացվում է դատարան. պաշտպանը ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրեց
13:40 27/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍ«Սասնա Ծռեր»-2-ի գործով դատավորը ուղղակի շահագրգռված է գործի ելքով՝ ի վնաս պաշտպանական կողմի. ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրեց
12:15 26/07/2017  |  Դատական ռեպորտաժներ6-րդ դատական նիստն է «Սասնա ծռերի» գործով դեռ զննության հարց է քննարկվում

Очередное заседание ереванского суда по громкому делу группы “Сасна црер” вновь сорвалось 09/20/2017   13:44  |  Судебный репортаж
Запрет на вход адвокатов Мушега Шушаняна и Араика Папикяна в зал заседания суда по делу группы “Сасна црер-1”, захватившей летом 2016 года территорию полка патрульно-постовой службы Полиции РА в Ереване, вызвал протест среди коллег. 11 адвокатов покинули зал заседаний суда, тем самым объявив своеобразный бойкот.
В зале остались несколько общественных защитников. Суд общей юрисдикции ереванских административных районов Эребуни и Нубарашен под председательством судьи Артуша Габриеляна применил в отношении всех адвокатов, в том числе Мушега Шушаняна и Араика Папикяна, судебную санкцию, обратившись в Палату адвокатов по вопросу их привлечения к дисциплинарной ответственности.
С учетом того, что  заседание без участия адвоката не может быть продолжено, суд объявил о его переносе,  однако до этого было опубликовано заявление присоединившихся к акции протеста адвокатов, в котором содержится требование не создавать искусственных препон и обеспечить беспрепятственный вход всех адвокатов в зал заседаний суда. Отмечается, что только в этих условиях подсудимые смогут посредством предпочтительных для них защитников осуществлять свою защиту.