Հայկական սփյուռքը կարող է մեծ դերակատարում ունենալ արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման հարցում. Պարգև Սրբազան 09/18/2017   11:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում վերջին շրջանում վիճակը համեմատաբար հանգիստ է: «Հայաստան-Սփյուռք 2017» 6-րդ համաժողովի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը:
«Վերջին շրջանում վիճակը համեմատաբար հանգիստ է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Սրբազանը: Պարգև Սրբազանն այն կարծիքին է, որ սփյուռքը կարող է մեծ դերակատարություն ունենալ արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման հարցում:
«Հայկական համայնքները կարող են ակտիվ աշխատել հատկապես Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներում՝ ԱՄՆ-ում, Ֆրանսիայում, Ռուսաստանում: Սփյուռքը կարող է լավ լոբբինգ անել, ներդրումներով զորացնել Մայր Հայաստանը և Արցախը: Կարծում եմ, որ այս ուղղությամբ հայկական սփյուռքն իր հնարավորությունների չափով անում է ամեն ինչ»,- ընդգծեց նա:
Արցախի հոգևոր առաջնորդը անդրադարձավ նաև Թալիշի վերակառուցման ընթացքին: Նա նշեց, որ նոր շենքեր են կառուցվում, և աստիճանաբար սպասում են բնակչության վերադարձին:

Предводитель Арцахской епархии ААЦ: Армянская диаспора может сыграть большую роль в вопросе урегулирования карабахской проблемы 09/18/2017   11:28  |  Лента новостей
Ситуация на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск в последнее время сравнительно спокойная. Об этом в понедельник в беседе с журналистами в рамках стартовавшей в Ереване Шестой конференции Армения-Диаспора заявил предводитель Арцахской епархии  Армянской Апостольской Церкви архиепископ Паргев Мартиросян.
По словам, предводителя Арцахской епархии ААЦ, Диаспора может сыграть большую роль в вопросе урегулирования карабахской проблемы.
"Армянские общины могут активно работать, в частности в странах-сопредседателях Минской группы ОБСЕ – США, Франции и РФ".Полагаю, что Диаспора делает все, что в ее силах, - приводит слова архиепископа Паргева Мартиросяна "Арменпресс".
Коснувшись хода восстановительных работ в селе Талиш, которое больше других пострадало в ходе апрельской агрессии Азербайджана в 2016г., он отметил, что идет строительство новых домов, и  ожидается, что местное население постепенно начнет возвращаться в свои дома.