Էմանուել Մակրոնը Հայաստանում Ֆրանսիայի նոր դեսպան է նշանակել 09/12/2017   17:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հրամանագրով Հայաստանում Ֆրանսիայի նոր արտակարգ ու լիազոր դեսպան է նշանակվել Ջոնաթան Լաքոտը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Մակրոնի հրամանագիրը տեղադրված է Ելիսեյան պալատի պաշտոնական կայքում:
Լաքոտը կփոխարինի արդեն նախկին դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեին: 45-ամյա նորանշանակ դեսպանը մինչ այս զբաղեցնում էր Մեծ Բրիտանիայում Ֆրանսիայի դեսպանի խորհրդականի պաշտոնը:
Նախկինում նա աշխատել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարություն, եվրոպական հարցերով պետքարտուղարի գրասենյակում, Գերմանիայում, Մոնտենեգրոյում Ֆրանսիայի դիվանագիտական ներկայացուցչություններում:
Լաքոտը տիրապետում է անգլերենի, գերմաներենի, ռուսերենի, իսպաներենի, էստոներենի, հունգարերենի, սերբախորվաթերենի:

Эммануэль Макрон назначил нового посла Франции в Армении 09/12/2017   17:30  |  Лента новостей
Президент Франции Эммануэль Макрон подписал указ о назначении Джонатана Лакотта новым Чрезвычайным и Полномочным послом Франции в Армении, передает "Арменпресс".
Лакотт сменит бывшего посла Жана-Франсуа Шарпантье. Новому послу 45 лет. До назначения послом в Армении он занимал должность советника посла Франции в Великобритании.
До этого он работал в МИД Франции, в кабинете госсекретаря по европейским вопросам, в дипломатических представительствах Франции в Германии, в Черногории. Лакотт владеет английским, немецким, русским, испанским, эстонским, венгерским и сербохорватским языками.