Կառավարությունը կազմակերպություններին կտրամադրի ցածր տոկոսադրույքով վարկեր՝ մթերումների դիմաց տեղում վճարելու համար 08/03/2017   14:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի գյուղնախարարությունը մթերող ընկերություններին ցածր տոկոսադրույքով վարկերի միջոցով կօգնի բերքի մթերման դիմաց պայմանագրերի հիման վրա տեղում վճարել ֆերմերներին: Այդ նպատակով կառավարությունը հաստատեց գործարանների համար նպատակային արտոնյալ վարկերի պիլոտային ծրագիրը:
Գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանը նշեց, որ վարկերը կտրվեն տարեկան 3 տոկոսադրույքով (որպեսզի հումք գնելու, պատրաստի արտադրանք ունենալու, վաճառելու եւ պարտքերը մարելու ժամանակ լինի)։
Այդ վարկերի տոկոսների սուբսիդավորման համար 70 մլն դրամ կհատկացվի (շուրջ 145 հազար դոլար), որոնք տնտեսվել են գյուղնախարարության այլ ծախսերից։ Դրա շնորհիվ կհաջողվի 2.4 մլրդ դրամի վարկեր սուբսիդավորել (յուրաքանչյուր ձեռնարկությանը՝ առավելագույնը 150 մլն)։
«Սուբսիդիաները հնարավոր կլինի ստանալ միայն ֆերմերներին վճարելու համար վարկերի դեպքում։ Բացի այդ՝ գումարները կտրվեն ոչ թե գործարաններին, այլ հենց ֆերմերներին՝ ըստ պայմանագրերի։ Մենք ակնկալում ենք, որ վարկից կօգտվեն շուրջ 20 փոքր ու միջին ձեռնարկություններ», «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց գյուղնախարարը։
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հանձնարարեց անպայման հետևել, որպեսզի հատկացվող միջոցները ճիշտ և նպատակային օգտագործվեն:
17:13 02/08/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունում քննարկվել են տնտեսական կառավարման համակարգի բարելավմանն ուղվված հարցեր
18:04 01/08/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդու իրավունքների պաշտպանությունը կառավարության առաջնահերթություններից մեկն է. ՀՀ վարչապետ
10:46 29/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՊետք է խնդիրները կարգավորել՝ գտնելով նաև ոչ ստանդարտ լուծումներ. Կարեն Կարապետյանը Սյունիքի մարզում
11:55 28/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունում քննարկվել են Կումայրի պատմական կենտրոնի զարգացման ծրագրի հետագա քայլերը
09:32 25/07/2017  |  ՄամուլՈրտե՞ղ են հանգստանում նախարարները. «Հրապարակ»
23:30 16/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄշակվում է միջնաժամկետ ծախսերի ծրագիրը
15:39 12/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄարզերից ստացված իրատեսական ներդրումային ծրագրերի ֆինանսավորումը սկսվել է
14:51 22/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը նոր օգնական ունի
19:32 17/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՏեղի է ունեցել ՀՀ տեսչական մարմինների միասնական բողոքարկման հանձնաժողովի նիստ

Правительство Армении предоставит организациям кредиты под низкие проценты, чтобы те на месте расплатились за заготовки сельхозпродукции 08/03/2017   15:00  |  Лента новостей
Министерство сельского хозяйства Армении предоставит организациям кредиты под низкие проценты, чтобы те на месте расплатились за заготовки сельхозпродукции.
Как передает "Арменпресс", соответствующее решение было принято на заседании правительства Армении в четверг, 3-го августа.
Правительство Армении утвердило пилотную программу по льготным кредитам для перерабатывающих предприятий.
Министр сельского хозяйства Армении Игнатий Аракелян заявил, что кредиты будут выдаваться под 3% годовых. На субсидирование этих кредитов правительство Армении выделит 70 млн. драмов, сэкономленных по другим статьям затрат.
"Субсидии можно будет получить только в случае кредитов для осуществления выплат фермерам. Кроме того, деньги будут выдаваться не заводам, а напрямую фермерам – по договорам. Мы думаем, что кредитами воспользуются около 20 малых и средних предприятий",- сказал Игнатий Аракелян.
Премьер-министр Армении Карен Карапетян поручил проследить за целевым использованием выделенных средств.