Վարչապետը և Իսրայելի տարածաշրջանային համագործակցության նախարարը քննարկել են տնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարները 07/26/2017   14:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Իսրայելի Պետության տարածաշրջանային համագործակցության նախարար Ցախի Հանեգբիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով պատվիրակության այցը մեր երկիր՝ վարչապետ Կարապետյանը նշել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է Իսրայելի հետ համագործակցության զարգացման և հատկապես տնտեսական կապերի ակտիվացման մեջ: Կառավարության ղեկավարը դրական է համարել վերջերս Հայաստան-Իսրայել ուղիղ չվերթների գործարկումը:
Ընդգծելով Հայաստանի հետ հարաբերությունները խորացնելու Իսրայելի պատրաստակամությունը՝ Ցախի Հանեգբին նշել է, որ այցի նպատակն է հայաստանյան գործընկերների հետ քննարկումների արդյունքում տնտեսական, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության, առևտրի, գյուղատնտեսության բնագավառներում բացահայտել այն ուղղությունները, որոնց շրջանակում երկու երկրները կարող են գործնական փոխշահավետ համագործակցություն ծավալել:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Իսրայելի միջև տնտեսական հարաբերությունների և գործարար կապերի աշխուժացման հեռանկարների շուրջ: Վարչապետն անդրադարձել է ՀՀ կառավարության ծրագրով մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումներին՝ նշելով, որ դրանց հիմնական նպատակը արդյունավետության բարձրացումն է բոլոր ոլորտներում: Այս համատեքստում Կարեն Կարապետյանը կարևորել է Իսրայելի հետ փորձի փոխանակումը և ներդրումային ծրագրերի իրականացումը ՏՏ, գյուղատնտեսության, պետական կառավարման, թվայնացման, առողջապահության ու գիտության ոլորտներում: Վարչապետի խոսքով՝ օտարերկրյա ներդրողների համար Հայաստանը կարող է հետաքրքիր հարթակ հանդիսանալ ինչպես երկկողմ գործակցություն ծավալելու, այնպես էլ երրորդ շուկաներ դուրս գալու առումով:
Ցախի Հանեգբին համակարծիք է եղել, որ երկու երկրների միջև համագործակցությունը զարգացնելու բազմաթիվ հնարավորություններ կան, և Իսրայելի կառավարությունը պատրաստ է ՀՀ կառավարության հետ ակտիվ աշխատել դրանք կյանքի կոչելու ուղղությամբ:

Премьер Армении отметил важность обмена опытом с Израилем и реализации инвестиционных проектов 07/26/2017 15:58 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян принял прибывшего с трехдневным официальным визитом в Ереван министра регионального сотрудничества Израиля Цахи Анегби и возглавляемую им делегацию.
Как сообщает пресс-служба армянского правительства, Карен Карапетян отметил, что Армения заинтересована в развитии сотрудничества с Израилем, особенно в активизации экономических связей.
Премьер Армении положительно оценил запуск прямых рейсов Армения-Израиль.
Подчеркнув готовность Израиля к углублению отношений с Арменией, Ц. Анегби отметил, визит имеет целью обозначить по итогам переговоров с армянскими партнерами существующие в сферах экономики, информационных технологий, туризма, торговли, сельского хозяйства направления, в по которым страны могут развернуть взаимовыгодное сотрудничество.
Собеседники обменялись мнениями относительно перспектив активизации экономических отношений и бизнес-связей между Арменией и Израилем. Карен Карапетян коснулся реформ, проводимых по программе правительства РА, отметив, что основной их целью является повышение эффективности во всех сферах.
В данном контексте Карен Карапетян указал на важность обмена опытом с Израилем и реализации инвестиционных программ в IT-сфере, в области сельского хозяйства, государственного управления, оцифровки, здравоохранения и науки.
По словам премьер-министра, Армения может стать для иностранных инвесторов интересной платформой как для налаживания двустороннего сотрудничества, так и в плане выхода на рынки третьих стран.
Цахи Анегби разделяет мнение о наличии множества возможностей для развития сотрудничества между двумя странами. Он отметил, что правительство Израиля готово активно работать с правительством Армении для их претворения в жизнь.