Քննությունը կպարզի հոգեբան, դոկտոր-պրոֆեսոր Ռուբեն Պողոսյանի մահվան հանգամանքները 07/20/2017   13:19  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ հոգեբան, դոկտոր-պրոֆեսոր Ռուբեն Պողոսյանի մահվան հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Ինչպես տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից, 2017 թվականի հուլիսի 17-ին՝ ժամը 14:45-ի սահմաններում, Երևանի թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոցից ահազանգ է ստացվել առ այն, որ «դեմքի կտրված վերք, բազմաթիվ կտրված վերքեր, արյունահոսություն» ախտորոշմամբ բուժօգնության է տեղափոխվել Երևան քաղաքի բնակիչ, հոգեբանական կենտրոնի հոգեբան Ռուբեն Պողոսյանը՝ ծնված 1947թ.:
Ահազանգի հիման վրա նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է, որ Ռ.Պողոսյանին մարմնական վնասվածքները պատճառվել են վերջինիս աշխատասենյակում՝ դոկտոր-պրոֆեսորի այցելուներից մեկի կողմից՝ սուր-կտրող առարկայով:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ոստիկանությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 113-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետի հատկանիշներով, որը հուլիսի 20-ին վարույթ է ընդունվել ՀՀ ՔԿ Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում:
Նույն օրը թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոցից տեղեկացրել են, որ Ռ.Պողոսյանը հիվանդանոցում մահացել է: Նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն՝ մահվան պատճառը պարզելու համար։
Հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին՝ հայտնաբերել և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնել ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձին։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննությունն ապահովելու ուղղությամբ:

СК Армении выясняет обстоятельства смерти психолога Рубена Погосяна 07/20/2017   13:38  |  Криминальная хроника
Следственным отделом по административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного управления Следственного комитета РА по Еревану предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на установление обстоятельств смерти психолога, доктора-профессора Рубена Погосяна.
Как сообщает СК Армении, 17 июля 2017 года в районе 14:45 из Университетской больницу №1 города Еревана получено сообщение о том, что к ним с диагнозом «резаная рана лица, множественные резаные ранения, кровотечение» поступил  житель Еревана, психолог Рубен Погосян, 1947 г.р.
В ходе подготовки на основе поступившего сообщения материалов было установлено, что Р. Погосяну острым режущим предметом нанес телесные повреждения в его рабочем кабинете один из посетителей доктора-профессора.
По данному факту в Полиции РА возбуждено уголовное дело по признакам пункта 2 части 2 статьи 113(Умышленное причинение вреда средней тяжести здоровью, в отношении лица или его близких в связи с осуществлением этим лицом служебной деятельности или выполнением общественного долга) Уголовного кодекса РА, которое 20-го июля поступило в производство следственного отдела по административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного управления Следственного комитета РА по Еревану.
В тот же день из Университетской больницу №1 сообщили, что Р. Погосян скончался в больнице. Назначена судебно-медицинская экспертиза для установления причины смерти.
"Соответствующим подразделениям Полиции дано поручение разыскать предполагаемого преступника и передать его осуществляющему производство органу.Предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия, направленные на обеспечение всестороннего, полного и объективного расследования обстоятельств инцидента", - отмечается в сообщении.