Ստեփանակերտում Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ շարունակվում է «Ազատամարտիկների այգու» կառուցումը 07/20/2017   11:22
Պաշտոնական այցով Արցախում գտնվող Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը Ստեփանակերտի քաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանի և Արցախի ազատամարտիկների միության նախագահ, գեներալ-մայոր Սամվել Կարապետյանի ուղեկցությամբ այցելել է «Ազատամարտիկների այգի», ծանոթացել շուրջ  2 հա զբաղեցնող հանգստի գոտու կառուցման աշխատանքների ընթացքին: Այս մասին տեղեկացնում է Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Այգին կառուցվում է Երևանի և Ստեփանակերտի քաղաքապետարանների միջև հաստատված համագործակցության ծրագրի շրջանակում: Նախագծերի վրա Երևանի քաղաքապետին ներկայացնելով ծրագրի մանրամասները՝ պատասխանատուները  նշել են, որ այգու ձևավորումը կառանձնանա ճարտարապետական և տեղանքի ինքնատիպ լուծումներով, շատրվանային համալիրներով ու ծառուղիներով: Կկառուցվի նաև ամֆիթատրոն՝ ներկայացումներ և միջոցառումներ կազմակերպելու համար: Միաժամանակ, այգու տարածքով կապահովվի հետիոտնի կապը Ստեփանակերտի Թումանյան փողոցից դեպի դպրոց, մարզադաշտ և հրապարակ:
Առանձնակի կարևորելով «Ազատամարտիկների այգու» կառուցումը` պատասխանատուները շնորհակալություն են հայտնել Երևանի քաղաքապետին նախաձեռնության ու ծրագիրը հետևողականորեն կյանքի կոչելու համար՝ նկատելով, որ հանգստի այս գոտին կդառնա հայկական երկու մայրաքաղաքների միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցության հերթական խորհրդանիշներից մեկը: Ստեփանակերտի քաղաքապետ Սուրեն  Գրիգորյանն էլ համոզմունք է հայտնել, որ այգին հարմարավետ ու սիրված հանգստի վայր կդառնա ինչպես Ստեփանակերտի բնակիչների, այնպես էլ Արցախի մայրաքաղաքի հյուրերի համար:

При содействии мэрии Еревана в Степанакерте продолжается строительство «Парка Азатамартиков» 07/20/2017   12:11  |  Лента новостей
Находящийся с официальным визитом в Арцахе мэр Еревана Тарон Маргарян вместе с мэром Степанакерта Суреном Григоряном и председателем Союза воинов-освободителей Арцаха, генералом-майором Самвелом Карапетяном посетили «Парк Азатамартиков» (парк воинов-освободителей), ознакомились с ходом работ по строительству зоны отдыха площадью в 2 га.
Как сообщает пресс-служба мэрии Еревана, строительство парка осуществляется в рамках программы сотрудничества, установленного между мэриями Еревана и Степанакерта.
Представив подробности программы, ответственные лица отметили, что оформление парка будет выделятся оригинальными архитектурными и ландшафтными решениями, фонтанными комплексами и аллеями. Также будет построен амфитеатр для организации спектаклей и мероприятий. Через территорию парка будет также обеспечена пешеходная связь от улицы Туманяна до школы, стадиона и площади.
Придав важность строительству «Парка Азатамартиков», ответственные лица выразили благодарность мэру Еревана за инициативу и реализацию программы, отметив, что эта зона отдыха станет еще одним символом эффективного сотрудничества, сформированного между двумя армянскими столицами.
Мэр Степанакерта в свою очередь выразил уверенность в том, что парк станет удобной зоной отдыха как для жителей Степанакерта, так и для гостей столицы Арцаха.