ՆԳՆ-ն պարզեցրել է մեքենաների գրանցման կանոնները 07/10/2017   16:41  |  Միջազգային լրահոս
ՌԴ ՆԳՆ-ն պարզեցրել է տրանսպորտային միջոցների գրանցման կարգը. այժմ ավտոմոբիլիստներից չի պահանջվի ներկայացնել ապահովագրական պոլիս, ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել են Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության պետական տեսչության մամուլի ծառայությունից:
Երկուշաբթի ուժի մեջ է մտել «Տրանսպորտային միջոցների գրանցման հարցերով Ռուսաստանի ՆԳՆ նորմատիվ ակտերում փոփոխություններ կատարելու մասին» ՆԳՆ հրամանը: Նոր կանոնների համաձայն, ոստիկանության աշխատակիցները ապահովագրական պոլիսի մասին տեղեկությունները կստանան էլեկտրոնային բազայից:
Հրամանը նաև ճշգրտում է այն տրանսպորտային միջոցների գրանցման կարգը, որոնց պետհամարանիշները փոխվել են մաշվելու, կոռոզիայի կամ վերանորոգման պատճառով:
«Նման տրանսպորտային միջոցների նույնականացման հնարավորության դեպքում նրանց հետ կարող են իրականացվել ռեգիստրացիոն գործողություններ»,- պարզաբանել են պետական տեսչությունում:
Բացի այդ սեփականատերերն, ովքեր պետական ծառայությունների միասնական պորտալի միջոցով դիմում են մեքենաների գրանցման համար, կարող են ներկայացնել ավտոմեքենան միանգամից զննության տեղը: Նոր կանոնները կոչված են ազատել ռուսաստանցիներին փաստաթղթերի ստուգումից ու կոմպլեկտավորումից:

МВД России упростило правила регистрации автомобилей 07/10/2017 17:15 | Международные новости
МВД РФ упростило порядок регистрации транспортных средств: теперь автомобилистам не требуется предъявлять полис ОСАГО, сообщает РИА Новости со ссылкой на пресс-службу ГИБДД.
В понедельник вступил в силу приказ МВД "О внесении изменений в нормативные правовые акты МВД России по вопросам регистрации транспортных средств". Согласно новым правилам, сотрудники полиции будут получать сведения о страховом полисе из электронной базы.
Приказ также уточняет порядок регистрации транспортных средств с измененными из-за износа, коррозии или ремонта госномерами.
"При возможности идентификации таких транспортных средств с ними могут быть осуществлены регистрационные действия", — пояснили в ГИБДД.
Кроме того, владельцы, которые подают заявления на регистрацию машин через Единый портал госуслуг, могут предоставить автомобиль сразу в место осмотра. Новые правила призваны избавить россиян от проверки и комплектации документов.