Հակառակորդը նախօրեին խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ կրակելով հրանոթներից ու հաստոցավոր հակատանկային նռնականետերից (Տեսանյութ) 07/07/2017   13:48  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ադրբեջանական պաշտոնական քարոզչությունը շարունակում է հավատարիմ մնալ ստի և կեղծիքի վրա հիմնված իր քաղաքականությանը:
ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայության տեղեկացմամբ՝ հերթական նման դրսևորումը տեղի ունեցավ հուլիսի 6-ին, երբ Ադրբեջանի պաշտպանության, արտաքին գործերի նախարարության և գլխավոր դատախազության կողմից կազմակերպվեց այդ երկրում հավատարմագրված ռազմական կցորդների և օտարերկրյա ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների այցը Ալխանլու բնակավայր, որտեղ իբր թե նրանց տրամադրվել են ադրբեջանական կրակակետերի և ռազմական շտաբի բացակայության մասին «անհերքելի» ապացույցներ:
Անհրաժեշտ ենք համարում հիշեցնել նաև, որ հակառակորդ երկրի՝ միջազգային հանրությանը, մասնավորապես Ադրբեջանում հավատարմագրված օտարերկրյա ռազմական կցորդներին մոլորեցնելու մարտավարությունը նոր երևույթ չէ: Դեռևս 2016թ. ապրիլյան ռազմագործողություններից հետո կազմակերպվեց վերջիններիս այցը Ջոջուկ Մարջանլու բնակավայր, որտեղ նրանց ներկայացվեց ադրբեջանական «փառահեղ» բանակի հաջողությունները, որոնց արդյունքում «ազատագրվել» է  այդ բնակավայրը: Մինչդեռ Ջոջուկ Մարջանլուն ադրբեջանական զինուժի վերահսկողության տակ էր գտնվում 1994թ. հունվարից ի վեր:
Կարևոր ենք համարում ևս մեկ անգամ նշել, որ Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակը երբեք քաղաքացիական բնակչությանը և օբյեկտները չի թիրախավորել: Բայց երբ հակառակորդը, իր բնակչությունն օգտագործելով որպես կենդանի վահան, խաղաղ բնակավայրերում տեղակայված կրակակետերից կրակ է վարում արցախյան դիրքապահների ուղղությամբ, ապա այդ կրակակետերը ինչպես միշտ, այսուհետ ևս լռեցվելու են: Եվ հավատարիմ մնալով փաստերի լեզվով խոսելու մեր մարտավարությանը, ձեզ ենք ներկայացնում տեսանյութ, որում պարզ երևում է Ալխանլու բնակավայրին կից տարածքում տեղակայված հրանոթը: Սրանից բխող հետևությունները թողնում ենք բանական մարդկանց առողջ տրամաբանությանը:
Վերջում հավելենք նաև, որ հուլիսի 7-ին՝ ժամը 09:00-ից սկսած, հակառակորդը հարավային ուղղությամբ խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմի տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, այդ թվում՝ Դ-44 հրանոթներից ու հաստոցավոր հակատանկային նռնականետերից:

Минобороны Арцаха обнародовало видео, подтверждающее размещение Азербайджаном огневых точек в селе Алханлу 07/07/2017   15:20  |  Карабахский конфликт
Министерство обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) опубликовало видео, подтверждающее, что ВС Азербайджана разместили пушку возле населенного пункта Алханлу.
"Агитпроп Азербайджана продолжает оставаться верной политике, основанной на лжи и фальсификациях. Очередное проявление этого имело место 6-го июля, когда министерством, МИД и генеральной прокуратурой Азербайджана был организован визит аккредитованных в этой стране военных атташе и зарубежных СМИ в населенный пункт Алханлу, где им якобы предоставили "неопровержимые" доказательства отсутствия азербайджанских огневых точек и военного штаба", - говорится в сообщении.
В Миноборны Арцаха считают необходимым напомнить, что тактика Азербайджана по введению в заблуждение международного сообщества, в частности аккредитованных в Азербайджане иностранных военных атташе, не нова.
"После боевых действий в апреле 2016 года был организован визит последних в населенный пункт Джоджук Марджанлу, где им представили "успехи" азербайджанской армии по "освобождению" этого населенного пункта. Между тем Джоджук Марджанлу находился под контролем азербайджанских ВС еще с января 1994 года. Считаем важным еще раз отметить, что Армия обороны Республики Арцах никогда не выбирает в качестве мишеней гражданское население или гражданские объекты", - говорится в сообщении.
Но, как отметили в Минобороны Арцаха, когда противник, используя свое население в качестве живого щита, из огневых точек, размещенных в мирных населенных пунктах, открывает огонь по арцахским позициям, то эти огневые точки как всегда, так и впредь будут подавляться.
"Оставаясь приверженными своей тактике оперировать фактами, представляем вам видео, где отчетливо видна пушка, размещенная возле населенного пункта Алханлу", - отмечается в сообщении.
Минобороны также сообщает, что сегодня, 7 июля, начиная с 09:00, ВС Азербайджана на южном направлении линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск из стрелкового оружия различных калибров нарушили режим прекращения огня.
Противник применил также пушки Д-44 и станковые противотанковые гранатометы.
"Передовые подразделения Армии обороны НКР продолжают уверенно контролировать ситуацию", - отмечается в сообщении.