ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը հանդիպել է Սլովակիայի խորհրդարանի նախագահի հետ 06/30/2017   16:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Սլովակիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Գագիկ Մելիքյանը եւ Վարդան Բոստանջյանը, հունիսի 29-ին Բրատիսլավայում հանդիպել է Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի նախագահ Անդրեյ Դանկոյի հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Պատվիրակության անդամները համոզմունք են հայտնել, որ այցը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա հայ-սլովակյան հարաբերությունների եւ հատկապես միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման գործում: Այդ երկխոսությանը շարունակական բնույթ հաղորդելու տեսանկյունից կարեւորվել է փոխայցերի ակտիվացումը, համագործակցությունը խորհրդարանական հանձնաժողովների եւ բարեկամական խմբերի մակարդակում:
Կողմերն անդրադարձել են միջազգային եւ տարածաշրջանային կազմակերպություններում, ինչպես նաեւ միջազգային խորհրդարանական հարթակներում երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերում հայ եւ սլովակ պատվիրակների արդյունավետ փոխգործակցությանը:
Շնորհակալություն հայտնելով պարոն Դանկոյին Հայոց ցեղասպանության հարցում անձնական անվերապահ դիրքորոշման համար` ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել Սլովակիայի Ազգային խորհրդի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը եւ դատապարտումը (2004թ.), ինչպես նաեւ Քրեական օրենսգրքում ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող հոդվածների ավելացումը:
Խոսելով ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման մասին` պարոն Շարմազանովը վերահաստատել է հայկական կողմի` հակամարտությունը բացառապես խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով լուծելու դիրքորոշումը: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը մշտապես հանդես է գալիս տարածաշրջանի խաղաղության եւ կայունության կոչերով եւ հավելել, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան տարածաշրջանային անվտանգության հիմնական սպառնալիքն են:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն այս համատեքստում անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից շարունակաբար իրականացվող դիվերսիոն գործողություններին՝ նշելով, որ միջազգային հանրության կողմից դրանց արձագանքելն այլեւս բավարար չէ. միջազգային հանրությունը գործուն քայլերով պետք է կանխարգելի տարածաշրջանի ապակայունացման ցանկացած դրսեւորում:
«Արցախը ժողովրդավարական արժեքներ որդեգրած պետություն է: Արցախի ժողովուրդը հերոսաբար պայքարում է ազատ եւ անկախ երկրում ապրելու եւ արարելու համար, եւ Ադրբեջանը պարտավոր է ճանաչել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացումը»,-ասել է պարոն Շարմազանովը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ Չեխիայի եւ Սլովակիայի խաղաղ բաժանումը եւ երկու անկախ պետությունների հռչակումը կարող էր լավ օրինակ դառնալ նաեւ ԽՍՀՄ նախկին սուբյեկտների համար, սակայն Ադրբեջանն ընտրեց պատերազմի ուղին:
Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է նաեւ Հայաստանում իրականացված սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին, դրանով պայմանավորված օրենսդրության համապատասխանեցմանն ուղղված աշխատանքներին:
Հիշեցնենք, որ հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ Սլովակիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը:

Шармазанов: Арцах – приверженное демократическим ценностям государство, героически борющееся за жизнь и созидание в независимой стране 07/01/2017 00:10 | Лента новостей
Возглавляемая вице-спикером Национального собрания РА, руководителем группы дружбы Армения – Словакия Э.Шармазановым делегация накануне встретилась в Братиславе с председателем Национального совета Словацкой Республики Андреем Данко. В состав делегации вошли депутаты НС Гагик Меликян и Вардан Бостанджян.
Как сообщает пресс-служба парламента Армении, члены делегации выразили уверенность, что визит даст дополнительный импульс армяно-словацким отношениям и особенно развитию межпарламентского сотрудничества. С точки зрения постоянства диалога подчеркнута важность активизации взаимных визитов, сотрудничества на уровне парламентских комиссий и групп дружбы.
Стороны обратились к продуктивному взаимодействию армянских и словацких депутатов в международных и региональных организациях, а также на международных площадках по вопросам, представляющим двусторонний интерес.
Поблагодарив г-на Данко за беспристрастную личную позицию по Геноциду армян, вице-спикер НС высоко оценил признание и осуждение геноцида Национальным советом Словакии (2004), а также внесение в Уголовный кодекс статей, криминализирующих отрицание геноцидов.
Говоря об урегулировании нагорно-карабахской проблемы, Э.Шармазанов подтвердил позицию армянской стороны о разрешении конфликта исключительно путем мирных переговоров. Он подчеркнул, что Армения постоянно выступала за мир и стабильность в регионе, и добавил, что Азербайджан и Турция – основная угроза региональной безопасности.
Вице-спикер НС в этом контексте обратился к продолжающимся диверсионным вылазкам Азербайджана, отметив, что реакция международного сообщества недостаточна – международное сообщество отныне должно действенными шагами предотвращать любые попытки дестабилизации региона.
“Арцах – государство, приверженное демократическим ценностям. Народ Арцаха героически борется за жизнь и созидание в свободной и независимой стране, и Азербайджан обязан признать полную реализацию права народа Арцаха на самоопределение”, - сказал Э.Шармазанов.
По словам вице-спикера НС, мирное разделение Чехии и Словакии и провозглашение двух независимых государств могло бы стать хорошим примером и для субъектов бывшего СССР, но Азербайджан выбрал путь войны.
Э.Шармазанов обратился также к процессу конституционных реформ в Армении, обусловленным ими работам по гармонизации законодательства.
На встрече присутствовал Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Словацкой Республике Тигран Сейранян.