Արցախյան հակամարտության և ադրբեջանական հանրապետության կողմից թույլ տրված միջազգային իրավունքի խախտումների վերաբերյալ մասնագիտական կարծիք 06/30/2017   17:26  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Արցախի Հանրապետության հիմնահարցի միջազգային-իրավական ասպեկտները հետազոտող Հայաստանի Հանրապետության փաստաբանների պալատի փորձագիտական խումբը ներկայացրել է «Արցախյան հակամարտության և ադրբեջանական հանրապետության կողմից թույլ տրված միջազգային իրավունքի խախտումների վերաբերյալ» մասնագիտական կարծիքը:
2016 թվականին ձևավորված Պալատի փորձագիտական խումբն ուսումնասիրել և հաշվետվության տեսքով մի գրքույկում է զետեղել Արցախի հիմնախնդրին, ապրիլյան պատերազմից միջազգային իրավական հետևանքներին, Ադրբեջանի կողմից պատմությունը խեղաթյուրելուն միտված քաղաքականությանն առնչվող հիմնահարցեր:
Լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը նշել է, որ Խմբի ստեղծումը պայմանավորված է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախի խաղաղ բնակչության և պաշտպանության բանակի զինվորների նկատմամբ 2016 թվականի ապրիլի 2-ից 5 ն ընկած ժամանակահատվածում կատարված դաժանությունների միջազգային իրավական գնահատական տալու անհրաժեշտությամբ:
Խմբի անդամ փաստաբան Արա Խզմալյանը խոսել է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի մասին՝ ընդգծելով, որ արցախահայության ինքնորոշման իրավունքը վաղուց պատմականորեն հիմնավորված է:
«Հարցերից ամենահինը կապված է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրավական պահանջի հետ:
Հանգամանքները, որոնք հիմք են ստեղծում ինքնորոշման համար, կապված են նաև 88-ի թվականի զարգացումների հետ, երբ տեղի են ունեցել Բաքվի, Սումգայիթի ջարդերը, Արցախի էթնիկ զտումները: Սրանք արդեն իսկ իրավական տեսանկյունից հիմնավորել են ինքնորոշման պահանջը, քանի որ այս հանգամանքների ուժով, Արցախի ժողովրդի ինքորոշումն Ադրբեջանի սահմաններում դարձել է անհնար: Ազգությամբ հայի անվտանգությունը անիրատեսական է Ադրբեջանի տարածքում»,- ասել է նա:
Բանախոսները նկատել են, որ ապրիլյան պատերազմից հետո Ադրբեջանում ուժեղացվում է հայատյացության քաղաքականությունը:
Փորձագիտական խմբի անդամ, փաստաբան Տարոն Սիմոնյանը փաստել է.
«Ադրբեջանը, լինելով մի շարք պայմանագրերի կողմ, ստորագրելով ռասիստական քաղաքականության դեմ պայքարի համաձայնագրեր, խախտում է դրանք: Պետությունից պահանջվում է, որ նախաձեռնեն գործողություններ ռասիստական քաղաքականության դեմ, սակայն իրենք ոչ միայն նման քաղաքականություն են վարում, այլև նախաձեռնում են, ինչը բազմաթիվ փաստերով առկա է»:
Նման վարքը բանախոսներն անվանել են Ադրբեջանի պետական քաղաքականության հետևանք, նշելով, որ հայատյաց քաղաքականությունը տարվում է ոչ միայն նախագահի մակարդակով այլ ՀԿ-ների և ԶԼՄ-ների:
Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը նաև հայտնել է, որ հուլիսին «Արցախյան հակամարտության և ադրբեջանական հանրապետության կողմից թույլ տրված միջազգային իրավունքի խախտումների վերաբերյալ մասնագիտական կարծիքը թարգմանվելու է անգլերեն լեզվով և ուղարկվելու է միջազգային կառույցներին, Հայաստանում արտերկրյա դեսպանատներին, ինչպես նաև ՀՀ փաստաբանների պալատի եվրոպական գործընկերներ կառույցներին:

Представлено экспертное мнение о совершенных Азербайджаном нарушениях международного права 06/30/2017   18:41  |  Карабахский конфликт
Экспертная группа Палаты адвокатов Армении, занимающаяся исследованием международно-правовых аспектов карабахского(арцахского) вопроса, представила экспертное мнение относительно карабахского конфликта и совершенных Азербайджаном нарушений международного права.
Сформированная в 2016 году экспертная группа Палаты адвокатов Армении исследовала и в виде отчета разместила в одной книге вопросы, касающиеся карабахского вопроса, международно-правовых последствий Апрельской  войны, осуществляемой Азербайджаном политики фальсификации истории.
Как отметил на встрече с журналистами председатель Палаты адвокатов Армении Ара Зограбян, создание группы обусловлено необходимостью дачи международной правовой оценки зверствам, учиненным азербайджанскими ВС в период со  2-го по 5-е апреля 2016 года в отношении мирного населения Арцаха и военнослужащих Армии обороны.
Адвокат Ара Хзмалян, входящий в состав группы, затронул вопрос о праве народа Арцаха на самоопределение, подчеркнув, что право армян Арцаха на самоопределение уже давно исторически подтверждено. "Обстоятельства, которые создают основу для самоопределения, связаны с событиями 1988 года, когда произошли погромы в Баку, Сумгаите, этнические чистки в отношении армян Арцаха. Эти факты с правовой точки обосновали требование самоопределения, поскольку в силу этих обстоятельств самоопределение народа Арцаха в границах Азербайджана стало невозможным. Безопасность армянина по национальности нереалистична на территории Азербайджана", - заявил он.
Эксперты также констатируют усиление осуществляемой Азербайджаном политики ксенофобии после Апрельской войны.
Член экспертной группы, адвокат Тарон Симонян констатировал: "Азербайджан, являясь стороной в целом ряде договоров, подписав соглашение о борьбе против расистской политики, нарушает их. От государства требуется принятие мер против расистской политики, однако оно не только ведет расистскую политику, но и инициируют ее, о чем свидетельствуют многочисленные факты".
Подобное поведение эксперты назвали последствием государственной политики Азербайджана, указав, что армянофобская политика  ведется не только на уровне президента, но и общественных организаций и СМИ. Председатель Палаты адвокатов Ара Зограбян также сообщил, что экспертное мнение относительно карабахского конфликта и совершенных Азербайджаном нарушений международного права будет переведено на английский язык и направлено в международные структуры, послам зарубежных стран в Армении, а также европейским партнерским структурам Палаты адвокатов Армении.
16:41 06/05/2017  |  Карабахский конфликтКоммандос: в случае войны в Карабахе азербайджанское государство развалится - NEWS.am